אלי יונס ינסה לקנות את לאומי קארד או ישראכרט

לפי חוק שטרום, שני הבנקים מחויבים להיפרד מהאחזקה בהן באופן מלא עד ינואר 2021 ■ את העסקה מתכנן יונס לבצע עם חברת ההשקעות האמריקאית סנטרברידג'

מיכאל רוכוורגר
אלי יונס
אלי יונסצילום: אייל טואג

אחרי שלא התקדם בעסקה לרכישת בנק אגוד , נערך אלי יונס, לשעבר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, לרכוש את אחת משתי חברות כרטיסי האשראי שעומדות על המדף — לאומי קארד של בנק לאומי (80%) או ישראכרט של בנק ה פועלים (98.2%). לפי חוק שטרום, שני הבנקים מחויבים להיפרד מהאחזקה בהן באופן מלא עד ינואר 2021.

את העסקה מתכנן יונס לבצע עם חברת ההשקעות האמריקאית סנטרברידג' (Centerbridge), המנהלת באמצעות שלוש קרנות השקעה נכסים של 30 מיליארד דולר. סנטרברידג' נוסדה ב–2005 בידי השותפים־מנהלים ג'פרי ארונסון ומארק גאלוגלי. יונס משמש בשלוש השנים האחרונות יועץ עסקי־כלכלי של סנטרברידג', ובעסקת כרטיסי אשראי, אם תצא לפועל, יונס יהיה שותף בהשקעה.

סנטרברידג' ממוקמת בניו יורק ולונדון. החברה מעסיקה יותר מ–250 עובדים, ופועלת בעיקר בארה"ב, בריטניה, ספרד ואיטליה.

סנטרברידג' משקיעה בתחומים, כמו שירותים פיננסיים, צריכה פרטית, שירותי בריאות, נדל"ן, תעשייה, טכנולוגיה, מדיה וטלקום. בין השאר, היא מחזיקה בסנטנדר בנק ובשתי חברות כרטיסי אשראי.

בתקופה האחרונה קיבלה סנטרברידג' החלטה להיכנס להשקעות מהותיות בתחום הפיננסים בישראל, ומנהליה ערכו, בין השאר, פגישה עם המפקחת על הבנקים, חדוה בר, וכן עם מנהלים בכירים בבנקים בישראל. לצורך עסקת כרטיסי האשראי שכרה כבר סנטרברידג' רואי חשבון ועורכי דין ישראלים.

כחלק מההחלטה האסטרטגית לבצע השקעות בישראל בתחום הפיננסים, ניהלה סנטרברידג' עם יונס מגעים לרכישת מניות של שלמה אליהו, ובהמשך אולי של יתר בעלי מניות בבנק אגוד. בסופו של דבר, מזרחי טפחות הציע עבור אגוד מחיר המגלם לבנק מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.6, בעוד סנטרברידג' ויונס היו מוכנים לשלם מחיר נמוך יותר ממזרחי טפחות.

אחת הסיבות לזה נעוצה בכך שכדי להשביח את אגוד יש צורך להשקיע כמה מאות מיליוני שקלים, ומשקיע שאינו בנק כמו מזרחי טפחות אינו נהנה מהקלות חשבונאיות בהתאם לחוקי חשבונאות הבנקאיים, המאפשרות להכיר ברווח הזדמנותי בעת רכישת נכס במחיר שנמוך מהונו העצמי.

בינתיים, מזרחי טפחות מחכה לאישור העסקה לרכישת אגוד מהרשות להגבלים עסקיים. אם לא יתקבל אישור כזה, ייתכן שסנטרברידג' ויונס יחזרו לתמונת העסקה של רכישת אגוד.

יונס נחשב אחד הבנקאים הבכירים והמוערכים בישראל. הוא סיים באוגוסט 2013 קדנציה של יותר מתשע שנים בתפקיד מנכ"ל מזרחי טפחות. הבנק בניהולו נהפך לצומח והיעיל ביותר במערכת הבנקאות בישראל. יונס נהנה משכר נדיב, שכלל מרכיב משמעותי של אופציות שנכנסו עמוק לתוך הכסף — והפכו אותו לאחד השכירים העשירים במשק הישראלי. עלות העסקתו במזרחי טפחות — כולל שווי האופציות — מוערכת ב–250 מיליון שקל.

בעבר כיהן יונס, בין השאר, כחשב הכללי באוצר, מנכ"ל הבנק הכללי ומנכ"ל בנק הפועלים. לאחר פרישתו ממזרחי טפחות הוא עוסק בייעוץ עסקי באופן פרטי, ומנסה לקדם עסקות. בנוסף, הוא מלמד באוניברסיטה העברית בירושלים.

שווייה הכלכלי של לאומי קארד מוערך ב–2–2.5 מיליארד שקל ושל ישראכרט סביב 3 מיליארד שקל. בשבוע הבא תקיים הנהלת לאומי קארד סדרת מפגשים ראשונה עם מתעניינים פוטנציאליים בלונדון כדי לקבל אינדיקציות אם להתקדם בהליך מכירה, או לבצע הנפקה ראשונית של מניות לאומי קארד בבורסה בתל אביב.

עם המתעניינות בלאומי קארד נמנות קרנות השקעה פרטיות בינלאומיות, כמו בלקסטון, המיוצגת בישראל לצורך העסקה בידי יאיר סרוסי (לשעבר יו"ר בנק הפועלים) ודני גילרמן, קרן השקעות ורבורג פינקוס וביין קפיטל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker