מנכ"לית בנק לאומי: "התחרות שלנו היא מול אמזון ולא מול הפועלים"

לאומי מדווח על רווח של 3.2 מיליארד שקל ב-2017. רוסק עמינח: פפר זו הצלחה עם עשרות אלפי לקוחות שמתים עליו. יתכן שלפעילות הבינלאומית שלו נכניס שותף ■ להבדיל מאחרים לא הסתבכנו עם אשראי לאלוביץ', סיימנו עם החקירות בארה"ב ובמאזן שלנו אין שלדים

מיכאל רוכוורגר
רקפת רוסק עמינח
רקפת רוסק עמינחצילום: ניר קידר

מנכ"לית בנק לאומי , רקפת רוסק־עמינח, הפגינה אתמול ביטחון בנוגע לתוצאות והמהלכים שביצע הבנק מאז שנכנסה לתפקיד במאי 2012. "בספטמבר 2012, כשהתחלנו לבנות את התוכניות העסקיות, אמרנו שייקח לנו חמש שנים לסדר את הבנק ואכן כך קרה. ב-2017 הרבה דברים התכנסו ובאו לידי ביטוי בתוצאות, אבל עדיין לא סיימנו לטפל בכל הנושאים הנדרשים. אני בינתיים פה, ומצפה שהתוצאות ישתפרו ויילכו עוד יותר", אמרה רוסק־עמינח.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

ואכן, ב-2017 הציג לאומי תוצאות חזקות, שבאו לידי ביטוי ברווח שיא של כ–3.2 מיליארד שקל - עלייה של 14% לעומת 2016. את הרבעון הרביעי של 2017 סיים הבנק עם רווח נקי של 854 מיליון שקל. בעקבות התוצאות הודיע לאומי כי יחלק בגין הרבעון הרביעי דיווידנד של 342 מיליון שקל (40% מהרווח הנקי). ב–2017 כולה הבנק חילק דיווידנדים של 969 מיליון שקל. כמו כן, הודיע לאומי כי בנק ישראל אישר לו לבצע רכישה עצמית של מניותיו של עד 700 מיליון שקל - מהלך שדומה לחלוקת דיווידנד. בתגובה לפרסום הדו"חות אתמול עלתה מניית לאומי ב–2.4%, והבנק נסחר לפי מכפיל הון של 1.

הרווחים של לאומי כללו גם השפעות חד־פעמיות, כמו מכירת בניין הסניף המרכזי בתל אביב, והוצאות תוכנית הפרישה של עובדי החברה הבת, לאומי קארד. אך גם אם מנטרלים את הסעיפים האלה, לאומי מצליח לייצר תשואה להון מפעילות בנקאית מייצגת של 9%–10%, לעומת 6% ב–2012.

מלבד העובדה שלאומי נהנה מיתרון לגודל בהיותו הצלע השני בדואפול הבנקאי הישראלי לצד ה פועלים (שני הבנקים מחזיקים ביחד בנתח שוק של כ-60% מהאשראי ומפיקדונות הציבור), השיפור בתוצאות הושג בזכות תהליכי התייעלות, שהביאו לקיטון של 2,900 איש בכוח אדם בשש שנים ושיפור בתוצאות החטיבה הבנקאית, שהציגה רווח שיא של 720 מיליון שקל, ושנהנתה מחיסכון בעקבות מעבר לפעולות בדיגיטל נוכח סגירת סניפים; הוצאות נמוכות להפסדי אשראי (0.06% מתיק האשראי לציבור); גידול בהכנסות מימון; תרומה משמעותית מפעילות השקעות ריאלית וחיתום של לאומי פרטנרס; ותרומה של לאומי ארה"ב.

כך שיפר לאומי את תוצאותיו

חבילת התגמול שלך מגיעה ל–2.9 מיליון שקל, בעוד שאבנר מנדלסון, מנכ"ל לאומי ארה"ב, מקבל 8 מיליון שקל; ירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס, מקבל 4.3 מיליון שקל; גיל קרני, מנכ"ל לאומי בריטניה, מקבל 4.2 מיליון שקל; ורון פאינרו, מנכ"ל לאומי קארד, מקבל 3 מיליון שקל. מה דעתך על החוק להגבלת שכר הבכירים?

"מדובר בחוק שקיים רק בישראל ורק במגזר הפיננסי ומייצר עיוותים. את ההשפעה השלילית שלו נראה רק לאורך זמן".

שוק ההון כהרגלו מסתכל קדימה ומצפה לתשואה להון של 10% ויותר. מתי תגיעו לשם?

"אפילו שאנחנו בתקופה של ריבית אפסית, הציפיות גבוהות, אבל להגיע לתשואה של 10% זה לא מה שמעסיק אותי ביומיום. אני רוצה שלאומי יהיה הבנק הכי טוב ללקוחותיו, ושייתן את הצעת הערך הטובה ביותר בהתאם לצרכיו. אנחנו עושים זאת באמצעות מהלכים כמו ישראל IL, שבמסגרתו אנחנו מדריכים ומלווים לקוחות במעבר לדיגיטל. בנוסף, השקנו את פפר (בנק דיגיטלי ללא סניפים)".

סגרתם את הפערים מול בנק הפועלים מבחינת הרווחיות, עד כמה זה היה חשוב לכם?

"זו אף פעם לא היתה המטרה העיקרית שלנו. אנחנו לא מסתכלים על המתחרים ומתנהלים מולם, אלא מתמקדים בסיפוק הלקוחות שלנו. הסביבה התחרותית הפכה מגוונת ומורכבת יותר בהשוואה לעבר, וגם משמעותית יותר".

צמצום כוח האדם שיפר את היעילות

למה הכוונה?

"התחרות שלנו כבר לא רק מול בנקים מקומיים כמו הפועלים, ומגיעה מכיוונים אחרים. אמזון, למשל, שמנהלת בימים אלה שיחות עם גופים פיננסיים ענקיים כמו ג'יי.פי מורגן ובנקים נוספים כדי להשיק חשבונות עובר ושב בעבור לקוחות צעירים וכאלה שאין להם חשבון בנק. המודל של הבנקאות המסורתית משתנה, ואנחנו חייבים להיות מוכנים לכך. התחרות מגיעה מכל הכיוונים - כאשר תאגידי מזון וקפה וענקיות אחרות נכנסות לעולם הפיננסים".

השקתם את פפר ביוני עם הרבה רעש ובאזז תקשורתי, אך מאז הורדתם פרופיל ואתם לא מספקים נתונים לגבי קצב גיוס הלקוחות ועמידה ביעדים. יש טענות שפפר לא עומד בציפיות ומהווה בעיקר גימיק.

"זה ממש לא נכון. אנחנו מתנהלים בסביבה תחרותית, ולכן לא ממהרים לפרסם נתונים שעשויים לשמש את המתחרים שלנו. בינתיים יש לנו כבר עשרות אלפי לקוחות שמתים על פפר, ועד לא מזמן היתה גם רשימת המתנה ארוכה. הצבתי לאנשי פפר בארץ יעדים שאפתניים, ולא כיוונתי שהם יגיעו אליהם כבר ב-2017, אבל הם עשו זאת. כתוצאה מכך העליתי את הציפיות ל-2018 עוד יותר".

השקעתם כבר יותר מ-300 מיליון שקל בפפר - איך מחזירים השקעה כזאת? יש סיכוי שתכניסו משקיע בינלאומי?

"בפפר ישראל אנחנו לא מחפשים משקיעים. ההשקעה שנעשתה עד כה היתה חלק מהחלפת מערכות הליבה שלנו. בכל מקרה, פפר עובד במודל רזה ויעיל. לגבי חו"ל, חנה שינדלר אמורה לרכז את הפניות של גופים בינלאומיים שמציעים לעשות דברים יחד, ולהחליט עם מי נשתף פעולה. אני מצפה שנראה לא מעט שיתופי פעולה כאלה".

עלתה ב-85% בכ-6 שנים

במסדרונות בנק הפועלים ניתן היה לשמוע ביקורת שהאסטרטגיה שבחרתם בנוגע לחקירת המס בארה"ב - לשלם 400 מיליון דולר - לא היתה נכונה, ופגעה גם בבנקים ישראלים אחרים שנמצאים בחקירה, כמו הפועלים ומזרחי טפחות. בינתיים, אסטרטגיית "המריחה" עלתה להפועלים כבר 343 מיליון דולר. מי צדק?

"מה שקורה להפועלים זה בטח לא בגללנו. כשמתנהלים בצורה מסודרת ולא מושכים זמן אפשר לסגור את הדברים במהירות ולהתקדם הלאה".

"תיק האשראי מנוהל כמו בית מרקחת"

אתם מציגים את ההפרשות הנמוכות ביותר במערכת הבנקאית. תיק האשראי שלכם באמת כזה טוב, או שאתם אופטימיים מדי לגביו?

"תמיד יש טעויות כאלה, אבל ניהול אשראי זה מקצוע שאני עוסקת בו מהיום הראשון שהגעתי ללאומי, לפני 14 שנה. ניהול אשראי זה לא לחלק כסף כמה שרוצים ולמי שרוצים, אלא לדעת מתי לתת את האשראי, למי לתת אותו ובאילו תנאים - וזה דורש מעקב בלתי פוסק.

"תמיד היינו הכי שמרניים וביצענו את ההפרשות לפני המתחרים שלנו. אני לא מכירה עוד גוף עם תיק אשראי כמו לאומי, שמנוהל בצורה סטרילית כמו בבית מרקחת - וזה תקף לא רק לאשראי העסקי, שהיינו הראשונים להקטין את החשיפה ללווים גדולים ב–2006, אלא גם בתחום האשראי הקמעוני למשקי בית, שם הורדנו את הרגל מהגז מתוך בחירה. עשינו טיוב לקוחות ושידרגנו את מערכי הבקרה בחטיבה הבנקאית, וזה בא לידי ביטוי בירידה של 20% בהוצאה פרטנית להפסדי אשראי".

מה לגבי ההפרשות ב-2018?

"כרגע המצב במשק טוב, וככל שנוכל לשמור על רמת ההפרשות נמוכה וכמעט אפסית אנחנו נשמח, אבל אנחנו גם ערוכים לימים שההפרשות יהיו גבוהות יותר. בינתיים, גם המפקחת על הבנקים, חדוה בר, מרגישה בנוח עם תיק האשראי והמאזן שלנו, וזו היתה אחת הסיבות שהיא אישרה ביצוע רכישה עצמית של מניות של עד 700 מיליון שקל - כי היא רואה שאצלנו בסיס ההון הנקי ביותר במערכת.

"המפקחת רואה שלהבדיל מבנקים אחרים - לא הסתבכנו עם אשראי בעייתי לאלוביץ' ולקבוצת יורוקום, סיימנו עם חקירות המס בארה"ב, במאזן שלנו אין שלדים אחרים ואנחנו יכולים לחלק 40% מהרווח כדיווידנד. כשהריבית תעלה, ההכנסות שלנו יגדלו וההתחייבויות האקטואריות של העובדים יקטנו עוד יותר".

בשבוע הבא ייפתחו בכנסת דיוני ועדת כבל, שתבחן את התנהלות הבנקים באשראי ללווים גדולים. גם לאומי יצטרך לספק תשובות על האשראי שניתן לאליעזר פישמן ולנוחי דנקנר, שהגיעו לפשיטת רגל והסבו לבנק הפסדים גדולים.

"אין לנו מה לחשוש מהוועדה, אנחנו רק מקווים שהוועדה תתנהל בצורה עניינית ומקצועית, ולא תגלוש למחוזות לא־רצויים".

איך את רואה כיום את תמחור האשראי במשק. שוק ההון נמצא בגאות מתמשכת. האם רמות מרווחי האשראי חוזרים לימים העליזים של 2007?

"צריך להיות עם יד על הדופק, כי יש מקומות בשוק ההון שקצת חמים מדי, אבל אנחנו עדיין לא חוזרים ל–2007. השוק השתכלל ונהיה חכם יותר בתמחורים".

האם מהלך של רכישה עצמית של מניות בא כמענה להיצעים גדולים של מניות לאומי שצפויים להגיע לשוק בקרוב, כשהעובדים יוכלו למכור מניות של כמה מאות מיליוני שקלים?

"אין קשר, זה ניהול הון פרואקטיבי. יש לנו הלימות הון גבוהה של 11.43%, אנחנו מגדילים את תיק האשראי בצורה מידתית וכל הזמן מגדילים רווחיות, כך שגם אם נחליט לגדול באשראי או לבצע צעדים נוספים, תהיה לנו מספיק גמישות לעשות זאת".

אנחנו שנה לאחר אישור חוק שטרום, ובקרוב לאומי יצטרך להיפרד מהאחזקה בחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד (80%). אנחנו שומעים חששות וטענות שונות בענף כרטיסי אשראי שבנק לאומי עלול לדרוס את לאומי קארד בכדי להחליש אותה ביום שלאחר ההפרדה, ובכלל נראה שהפועלים ולאומי רק יתחזק מהרפורמה הזאת.

"אני לא שותפה לדעה שהבנקים יתחזקו מהמכירה. ההיפרדות מחברות כרטיסי אשראי לא מהווה מתנה להפועלים וללאומי, ובטח שלא היינו בוחרים בזה מתוך בחירה חופשית. עם זאת, לאומי הוא בנק חזק, שיכול להסתדר גם בלי לאומי קארד (החברה תורמת לו כ-5% לרווח הנקי; מ"ר). יש כנראה חשש מגורמים אחרים - מהבנקים האחרים, מישראכרט, מזה שכאל נשארת בשליטת הבנקים דיסקונט והבינלאומי. אין לנו כוונה לדרוס את לאומי קארד, אלא למצוא נוסחה לשיתוף פעולה לטובת כל הצדדים.

"לגבי אופן ההיפרדות באמצעות מכירה או הנפקה בבורסה - אנחנו רק מתניעים את התהליך ועדיין לא יודעים כיצד הוא יתבצע".

באחרונה הכנסתם ללאומי ארה"ב שותפים כמו קרנות השקעה אנדיקוט קפיטל וקרן השקעות של מייסד ענקית הטכנולוגיה דל. מהן התוכניות שלכם לגבי לאומי ארה"ב? האם הבנק בדרך ליציאה סופית משם?

"מה שקרה בלאומי ארה"ב בשנים האחרונות היה נקודת מפנה חיובית, שאינה נופלת מזו שבלאומי ישראל. אנחנו גאים בעסקה, שכן מדובר במשקיעים מתוחכמים, שיודעים ומבינים דבר או שניים בבנקאות. מדובר בעסקה משמעותית עבורנו, שנעשתה לפי שווי ראוי של מיליארד דולר, וזה לא משהו שמשיגים בקלות ושאפשר לקחת כמובן מאליו.

"אנחנו לא מתכננים להיפרד מלאומי ארה"ב, לפחות לא בטווח הקרוב, ומאמינים ששני השותפים הללו יעזרו לבנק הזה לעשות את קפיצת המדרגה הבאה בכדי ששוויו יעלה עוד יותר".

מה דעתך על מהלך שמקדמים בנק ישראל ואוצר - ניוד בין הבנקים של חשבונות הלקוחות?

"אנחנו בעד התהליך שלקוחות יוכלו לבחור בעצמם עם איזה בנק לעבוד ולאן לעבור, ושיעשו את השינוי הזה בקלות. זה מהלך שמייצר תחרות, ואנחנו בעדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker