פריגו תכריע בתוך חצי שנה על עתיד החטיבה הגנרית

הדילמה של פריגו: להיהפך לחברה בעלת פעילות טהורה של מוצרי צריכה ותרופות ללא מרשם, שצפויה להיסחר במכפיל רווח של 22 — או להישאר עם החטיבה הגנרית, שרווחיותה התפעולית גבוהה מ–40%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עובדות במפעל פריגו
עובדות במפעל פריגו צילום: Amir Cohen / REUTERS

שנתיים לאחר שמנייתה התרסקה עקב סדרה של תחזיות מוחמצות; שערורייה חשבונאית, שהסתיימה בהפרשת ענק; ומנכ"ל ששידל את המשקיעים לוותר על הצעת רכש מפתה מחברת מיילן — נראה שחברת פריגו התייצבה ועומדת לפני החלטות חשובות על עתידה.

פריגו פרעה חוב של 2.6 מיליארד דולר ב–2017 — 45% מהחוב הפיננסי שלה בתחילת השנה; ביצעה רכישה חוזרת של 2.7 מיליון מניות תמורת 192 מיליון דולר; וחילקה דיווידנד של 91 מיליון דולר, כשהיא מציגה עלייה של 15% בשנה בגובהו.

הפחתת החוב, בעיקר באמצעות מכירת הזכות לקבל תמלוגים ממכירות טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה תמורת 2.2 מיליארד דולר הקטינה את החוב הפיננסי נטו של החברה ל–2.6 מיליארד דולר — כך שהיחס בין החוב נטו לתזרים המזומנים מפעילותה השוטפת של החברה ב–2017 ירד ל–3.7 בהשוואה ל–7.9 בסוף 2016.

הקיטון במינוף הפיננסי מספק לפריגו גמישות שלא היתה לה בשנתיים האחרונות בנוגע להקצאת ההון של החברה: השקעה בהון החוזר כדי להאיץ את הצמיחה האורגנית, השקעה ברכישות ובמיזוגים או בחלוקת דיווידנדים; והגדלת רכישה חוזרת של מניות.

המנכ"ל הנכנס של פריגו, אובה רורהוף, אמר לאחר פרסום הדו"חות לרבעון הרביעי של 2017 כי בכוונתו להציג בתוך שישה חודשים תוכנית אסטרטגית חדשה. אחת השאלות העיקריות שרורהוף יבחן היא אם למכור, לפצל או להקים מיזם משותף על בסיס פעילותה הנוכחית של חטיבת התרופות הגנריות, כפי שדרשה בעבר קרן סטארבורד, שרכשה את השליטה בחברה ב–2016 והחליפה חמישה מחברי הדירקטוריון בפברואר 2017.

מכירה או פיצול ייחשבו אירועי מס

פריגו תוכל לבצע מהלך כזה רק מתחילת 2019, משום שלפי ההסכם שבו רכשה את חברת אלאן ב–2013, כל עסקה של מכירה או פיצול תיחשב אירוע מס עד לחלוף חמש שנים לפחות מיום העסקה. הטיעון העיקרי בעד הפרדת החטיבה הגנרית הוא הפיכתה של פריגו לחברה בעלת פעילות טהורה של מוצרי צריכה ותרופות ללא מרשם, מה שיקל על המשקיעים לייחס לה מכפיל רווח של 22, שלפיו נסחרות בממוצע חברות מוצרי צריכה.

החברות נסחרות לפי מכפיל זה, בעיקר משום שרווחיהן נחשבים בני קיימא יותר בהשוואה לרווחים מפעילות גנרית, שנשחקים במהירות, ועל כן החברות הגנריות נסחרות לפי מכפיל נמוך יותר. חברות אלו גם נוטות לחלק דיווידנדים בשיעור גבוה של 40%–50% מתזרים המזומנים שהן מייצרות.

הטיעון נגד פיצול הפעילות הגנרית הוא ביצועיה יוצאי הדופן לאורך זמן. החטיבה הגנרית של פריגו הציגה ב–2017 שנה שביעית ברציפות של רווחיות תפעולית של יותר מ–40%, והיא צפויה לעשות זאת גם ב–2018, שבה היא עשויה להציג צמיחה של 9% במכירות ל–1.06 מיליארד דולר, ורווחיות תפעולית מתואמת של 42%. מעט מאוד חברות גנריות נהנות מרווחיות כה גבוהה, ואף לא חברה גנרית אחת שפירסמה עד כה את תוצאותיה הכספיות — נוברטיס, טבע ומיילן — סיפקה תחזית לצמיחה במכירותיה הגנריות בארה"ב.

ביצועי החטיבה, והעובדה שבחברה מעריכים כי הערך הנוכחי הנקי של צנרת המוצרים שלה גבוה מאי־פעם, מבססים את הטענה שסל המוצרים המגוון של פריגו וצנרת המוצרים שלה — הופכים את עסקי הגנריקה של החברה ליצרני רווח ותזרים עמידים כמעט כמו אלו של מוצרי הצריכה של החברה.

החטיבה הגנרית סיפקה לפריגו רק 19.6% מההכנסות, אבל 35% מהרווח התפעולי המתואם, ושיעור גבוה יותר מהרווח התפעולי החשבונאי. רווחיות גבוהה זו תסייע לפריגו לממן השקעה של 75 מיליון דולר שהיא מתכננת לבצע ב–2018 בעסקים של מוצרי הצריכה הרפואיים, שנהנים ממכפיל נדיב יותר מהשווקים.

מלבד הנתונים הפיננסיים, גורם נוסף שמעיב על הדילמה אם להפריד את הגנריקה מפריגו הוא שיש תשתית ייצור משותפת למוצרים רבים בשתי החטיבות. כך, למשל, טכנולוגיית הקצפים של החברה במפעלה בירוחם משמשת לייצור תרופות גנריות למחלות עור ולייצור מוצר צריכה רפואי. מסיבות אלו, סביר להניח שפריגו תחליט להפריד את החטיבה הגנרית, רק אם תחשוב שהפיכתה לחברת מוצרי צריכה טהורה תייצר עלייה בשווי השוק שלה, שתהיה גבוהה מהערך שמייצרת החטיבה לפריגו במונחי תזרים מזומנים.

פריגו מייצרת עבור אמזון את המוצרים הרפואיים ללא מרשם רופא (OTC) תחת המותג Basic Care. ררהוף וסמנכ"ל הכספים, רון וויניוויקי, נשאלו אם רווחיות פריגו תיפגע מכך שהיא מספקת לאמזון, שהחברות שמוכרות דרכה סובלות בדרך כלל משולי רווח נמוכים מאוד, את המוצרים האלה. הם השיבו שהרווחיות של החברה אחידה בכל ערוצי המכירות, כולל אלה המקוונים, ובהם אמזון.

היות שמבנה העלויות של אמזון שונה מזה של הקמעוניות המסורתיות, היא יכולה להרוויח מבלי לשחוק את שולי הרווח של פריגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker