אסקו השלימה רכישת חלקה של אמבלייז בפורמולה תמורת 139 מ' ד'

אמבלייז החזיקה ב-49.2% ממניות פורמולה; הרכישה משקפת פרמיה של 47% על מחיר השוק

ניר צליק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר צליק

אמבלייז, שהוקמה על ידי אלי רייפמן, מכרה את אחזקותיה בקבוצת פורמולה תמורת 139 מיליון דולר לאסקו הפולנית, חברת ה-IT החמישית בגודלה באירופה. אמבלייז רכשה את השליטה (33.4%) בפורמולה בשנת 2006 בתמורה לכ-70 מיליון דולר. מאוחר יותר הגדילה אמבלייז את אחזקותיה עד לרמה של 50.7% במהלך שנת 2007 ולאחר מכן, בתמורה לכ-25 מיליון דולר נוספים. שווי השוק של פורמולה מסתכם בכ-195 מיליון דולר, כך שמדובר בפרמיה של כ-47% על מחיר השוק של המניה.

פורמולה חילקה דיווידנד של כ-30 מיליון דולר בסוף 2008, כשממנו קיבלה אמבלייז כ-15 מיליון דולר. מרבית הכסף הושקע בפיתוחו של מכשיר הסלולר של אמבלייז שלא צלח, כך שאם מכלילים את הדיווידנד בחישוב התשואה על השקעתה של אמבלייז, היא רשמה תשואה של כ-74% על השקעתה.

בעלי המניות הגדולים באמבלייז הם קרן פורטיסימו, בניהולו של יובל כהן, המחזיקה בכ-16.1%. הקרן נכנסה להשקעה בחברה בתקופת מאבק השליטה שהתחולל בה, בין איתן אלדר ורועי גיל לבין נפתלי שני, יו"ר החברה, שמחזיק ב-13.9%. אלי רייפמן רשום גם הוא כבעל מניות בחברה, כאשר הוא מחזיק בכ-15.3% על פי הרישומים, אך ההערכות הן כי הוא אינו מחזיק במניות כבר בידיו, כך שהוא לא יהנה מהתמורה למכירה. מחזיקי מניות נוספים בחברה הם המשקיע דונלד סטורם, המחזיק ב-8.9% וקרן שרודר, המחזיקה ב-15.2% מהמניות.

קבוצת פורמולה נמצאת על המדף מזה זמן מה, כאשר בעבר נעשו ניסיונות לשדך בינה לבין מספר קרנות, אולם אלו לא נשאו פרי. פרת המזומנים של הקבוצה היא מטריקס, המייצרת את מרבית ההכנסות, כאשר מלבדה כאמור, מחזיקה פורמולה בסאפיינס ובמג'יק. אמבלייז הטילה את יהבה בשנים האחרונות על ניסיונות פיתוח של מכשיר טלפון סלולרי, ה-else, שיצא לשוק בחודשים האחרונים אך כשל, מאחר והחברה לא הצליחה למצוא לו משווקים.

מעשית, הכנסותיה של אמבלייז מגיעות מקבוצת פורמולה וללא אחזקותיה בפורמולה היא תישאר ללא פעילות משמעותית. הכנסותיה של קבוצת פורמולה במחצית השנה הראשונה של 2010 הסתכמו ב-262.6 מיליון דולר לעומת הכנסות של 227.9 מיליון דולר במחצית המקבילה. הרווח הנקי הסתכם ב-8.6 מיליון דולר לעומת 7.1 מיליון דולר ברבעון המקביל. קופת המזומנים של פורמולה הכילה 133.5 מיליון דולר בסוף יוני.

גיא ברנשטיין, מנכ"ל פורמולה, מסר: "הרכישה מלמדת על השבחת הערך שנוצרה ב-4 השנים האחרונות, וזאת הודות לשיפור התפעולי המשמעותי שנרשם בחברות הבנות מג'יק וסאפיינס, שעברו לרווחיות ולפסי צמיחה, לביסוס מעמדה המוביל של מטריקס בשוק שירותי התוכנה בישראל ושימור מגמת הצמיחה בהכנסותיה וברווחיה, ובזכות מימוש אחזקות שביצענו בשנים האחרונות, ובראשן מכירת בלופניקס, AAOD ונקסט-סורס. אנו מאמינים, כי לקוחותיהן של חברות פורמולה השונות ימשיכו להנות ממגוון המוצרים והשירותים שמציעה הקבוצה, ואף יהנו יותר מהגב הרחב של קבוצת אסקו, הנחשבת לשחקנית מובילה במדינות רבות באירופה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker