אלון גלזר: המשכנתאות צומחות לאט, אבל הרווחים גדלים בחדות

בלידר שוקי הון מעריכים כי "מחירי הדיור, מצב המשק וגובה הריבית עלולים לשנות כיוון ולפגוע בתוצאות העתידיות של מגזר המשכנתאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מזרחי-טפחות, אלדד פרשרצילום: תומר אפלבאום

"רווחיות בנק מזרחי טפחות בתחום המשכנתאות עלתה ב-2017 בשיעור חד של כמעט 18%, למרות שנה שבה הצמיחה בפעילות היתה מתונה. השיפור ברווח נובע בעיקר מהשיפור במרווחי האשראי בשנים האחרונות", כך כותב אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר ואנליסט הבנקים של לידר שוקי הון, בניתוח שוק המשכנתאות.

"אף שראינו התמתנות בצמיחה, עדיין מדובר בתחום צומח. במקביל, ראינו את המשך המגמה של הפרשות אפסיות להפסדי אשראי שתורמת אף היא לשיפור ברווח. הרווח בתחום המשכנתאות היה 38.8% מסך רווחי הבנק ב-2017, לעומת 35% ב-2016", כתב עוד גלזר.

גלזר מסביר כי הבנקים למשכנתאות נהנו בשנים האחרונות משילוב של כמה גורמים שתרמו לרווחיות גבוהה בתחום המשכנתאות: צמיחה חדה בהיקפי הפעילות; מצב מצוין של המשק ואבטלה ברמת שפל; ביקושים גבוהים ועלייה חדה במחירי הדיור; ריבית אפסית, שתרמה לביקוש וליכולת ההחזר של הלווים; וירידה ברמת התחרות על רקע צורכי ההון וההחלטות העסקיות של הבנקים הגדולים, שהובילה לפתיחה משמעותית של מרווחי האשראי.

"השיפור ברווח נובע בעיקר מהשיפור במרווחי האשראי בשנים האחרונות, כותב גלזר.

לגבי ההתפתחויות בתחום המשכנתאות, טוען גלזר כי "הסיפור הגדול נמצא בשורת הכנסות הריבית. העלייה בהיקפי הפעילות, ובעיקר העלייה במרווח באו לידי ביטוי בשיפור דרמטי בהכנסות המימון. הירידה בהיקף רכישת דירות עם חזרה של חלק מהבנקים לתחום (והחלטה של מזרחי טפחות להפנות אשראים לתחום העסקי) הביאה לירידה חדה יחסית בהיקף האשראי שמזרחי טפחות העמיד לתחום המשכנתאות".

"לא רק שנרשמה ירידה בביצועים החדשים, מכ-24 מיליארד שקל לפני כשנתיים לכ–20 מיליארד שקל כיום, גם בקצב המיחזור נרשמה ירידה חדה. הדבר נובע הן מהעובדה שרוב המיחזורים של משכנתאות עבר במחירים גבוהים כבר בוצעו, והן בשל הריביות הגבוהות ההופכות את המיחזור לפחות משתלם. אנחנו מניחים כי מגמה זו של פחות משכנתאות חדשות ופחות מיחזורים תימשך גם ב–2018. לקיחת המשכנתא מבוצעת בדרך כלל כמה חודשים לאחר חתימת העסקה, כך שהירידה בעסקות תורגש במהלך 2018", טוען גלזר.

בלידר מציינים כי "העמלות בתחום המשכנתאות ממשיכות לרדת. ב–2017 ראינו ירידה של 4.7%. להערכתנו, ההאטה בצמיחה בתחום המשכנתאות תשפיע על שמירה על רמת הכנסות נמוכה יחסית מעמלות".

בקשר להפרשות להפסדי אשראי, מסבירים בלידר שוקי הון כי "הן ממשיכות להיות נמוכות מאוד. ב–2017 הן הסתכמו ב–24 מיליון שקל (0.02% מתיק האשראי לציבור), כלומר בשלב זה ניתן לומר כי הבנקים נהנים מהפרשות אפסיות להפסדי אשראי. ההפרשות בתחום המשכנתאות נובעות מעומק הפיגור. כל עוד מצב המשק טוב ומחירי הדיור גבוהים, סביר שנראה את המגמה של שמירה על רמת הפרשות נמוכה מאד. גם אם נראה הרעה במצב המשק/שוק הדיור, נראה הרעה משמעותית בתחום ההפרשות רק באיחור של כמה רבעונים".

בלידר שוקי הון מסכמים את העבודה וכותבים: "אנו מעריכים כי חלק מהפרמטרים הנזכרים למעלה הופכים לפחות חיוביים עבור הבנקים למשכנתאות. אנו רואים תחילת תהליך של האטה בצמיחה ושל סגירת מרווחי אשראי. החשש שלנו הוא שגם פרמטרים אחרים (מחירי הדיור, מצב המשק וגובה הריבית) עלולים לשנות כיוון ולפגוע בתוצאות העתידיות של המגזר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker