גם צעירים ישלמו יותר: כך תשפיע עליכם התייקרות הפנסיה - המרוויחים והמפסידים

למה הפרמיות עולות, כמה תוספת אשלם, האם חברות הביטוח ירוויחו מכל זה - ועוד שמונה שאלות על התייקרות הפנסיה

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלון, במפגש עם צעירים בתל אביב (למצולמים אין קשר לנאמר)
נועם בר

החל ביוני הקרוב צפויה התייקרות תלולה של עד 180% בפרמיות הנגבות מהעמיתים בקרנות פנסיה עבור כיסויי נכות. התוספת החודשית לעמית מגיעה למאות שקלים שייחתכו מההפקדות לפנסיה ויופנו לביטוח במקום לחיסכון. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על התייקרות הפרמיות בקרנות הפנסיה, ומי הם המרוויחים והמפסידים בעקבותיה.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

אילו כיסויים ביטוחיים קיימים בקרנות הפנסיה?

לצד החיסכון לפנסיה, כוללות קרנות הפנסיה החדשות כיסויים ביטוחיים למקרי נכות ומוות. בבסיסם, הכיסויים הביטוחיים נועדו להגן על החוסכים ובני משפחותיהם בעת צרה.

ביטוח נכות — בשמו האחר ביטוח אובדן כושר עבודה — מבטיח לחוסכים שימשיכו לחיות בכבוד גם במצב של נכות, כשכושר העבודה שלהם נפגע. במקרים אלה החוסכים יקבלו קצבה חודשית בגובה של עד 75% משכרם בעת שעבדו.

ביטוח למקרה מוות — בשמו האחר ביטוח שארים — מבטיח שבמקרה שמפרנס המשפחה נפטר, השארים שלו — בני זוג וילדים בני פחות מ–21 — יוכלו להמשיך לחיות בכבוד באמצעות קצבאות חודשיות או תשלום חד־פעמי גדול.

מדוע הפרמיות מתייקרות?

ב–2013 החליטו במשרד האוצר להפחית באופן משמעותי את הפרמיות על כיסויי נכות בקרנות הפנסיה, וההפחתה הגיעה ליותר מ-60%. מאז נמצאו הקרנות בגירעונות, הנובעים מחוסר התאמה בין נכסיהן להתחייבויות שלהן בפועל, ומדי רבעון הן נאלצות לבצע איזון אקטוארי המקטין את חסכונות העמיתים בקרנות בשיעור הגירעון הקיים.

מחקר חדש שביצעו ברשות שוק ההון גילה הרעה גדולה בנתוני התחלואה בקרב עמיתי קרנות פנסיה חדשות — התברר שמספר אירועי אובדן כושר עבודה גדול ביותר מפי שניים לעומת ההנחות הקיימות. מצב כזה גורר ייקור ישיר של הפרמיות הנגבות עבור כיסויי נכות כדי שיוכלו לכסות את היקף התביעות בפועל.

כמה תוספת לפרמיה אשלם?

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגרצילום: אוליבייה פיטוסי

התוספת לפרמיה משתנה מעמית לעמית בהתאם לפרמטרים כמו מין, גיל, שכר פנסיוני ומסלול בקרן הפנסיה. באחוזים, ההתייקרות החדה ביותר תורגש בקרב בני 25–35, ותגיע ל–180% מהפרמיה שהם משלמים כיום. הנחמה היא שבקבוצת גיל זו הפרמיה היא נמוכה יחסית ומסתכמת בעשרות שקלים בחודש.

במספרים אבסולוטיים, את התוספת הגדולה ביותר ישלמו העמיתים המבוגרים יותר בקבוצת הגיל 50–60. התוספת לפרמיה שהם יאלצו לשלם תגיע למאות שקלים בחודש. למשל, גבר בן 55 המשתכר 18 אלף שקל בחודש ברוטו, משלם כיום מדי חודש על כיסוי נכות בקרן הפנסיה שלו 193 שקל — והחל ביוני הוא ישלם 443 שקל בחודש. אישה בגיל דומה המשתכרת שכר זהה, תשלם החל ביוני על כיסוי נכות 340 שקל בחודש — לעומת 201 שקל כיום.

איך אפשר לדעת מהי הפרמיה שאני משלם?

בדו"ח התקופתי ששולחת קרן הפנסיה לעמיתים שלה מופיע התשלום המצטבר ששילם כל עמית בתקופת הדו"ח על כיסוי נכות. חלוקה של הסכום הזה למספר החודשים הפעילים שבתקופת הדו"ח מגלה את הפרמיה החודשית.

האם יש דרך להקטין את הפרמיה?

כן. יש אפשרות לעבור בתוך קרן הפנסיה למסלול מוטה חיסכון הנקרא גם מסלול עתיר חיסכון. במסלול כזה, היקף הכיסוי על אובדן כושר עבודה נמוך יותר וכך גם הפרמיה המשולמת. המסלול הרגיל, שהוא גם מסלול ברירת מחדל, מזכה את המבוטח במקרה נכות בקצבה של 75% מהשכר שקיבל כאשר עבד. לעומת זאת, במסלול עתיר חיסכון, הקצבה המשולמת במקרה נכות תהיה קטנה יותר, בהיקף של עד 37.5% מהשכר. על פי התעריפים החדשים, במעבר בין מסלול ברירת מחדל למסלול עתיר חיסכון צפוי חיסכון בפרמיה של כ–60%.

מי מרוויח מההתייקרות?

המרוויחים העיקריים הם העמיתים הלא פעילים בקרנות הפנסיה. עמיתים לא פעילים הם עמיתים שיש להם צבירה מנוהלת בקרן פנסיה, אך כבר אינם משלמים את הפרמיות על הרכיבים הביטוחיים — ביטוח אובדן כושר עבודה וכיסוי שארים למקרה מוות. העמיתים הללו אינם מבוטחים וכבר אינם מפרישים לקרן, ולכן ייקור הפרמיות לא רלוונטי מבחינתם. ללא ייקור הפרמיות, היה נדרש לבצע איזון אקטוארי שמקטין את החיסכון שנצבר בקרן הפנסיה לכל עמית, כולל עמיתים לא פעילים.

ההתייקרות עושה טוב גם לחברות המנהלות את קרנות הפנסיה בפן השיווקי, בשל ההשפעה על התשואה הדמוגרפית שתהיה פחות שלילית ואולי אף חיובית.

מי מפסיד מההתייקרות?

העמיתים הפעילים בקרן, מכיוון שכעת רק חלק קטן יותר מההפקדות שלהם לפנסיה יופנה לחיסכון.

בקרנות הפנסיה החדשות, הפרמיה על כיסוי נכות נגבית אוטומטית מדי חודש מתוך ההפקדות הפנסיוניות. מה שנותר מההפקדות הפנסיוניות לאחר גביית דמי ניהול ולאחר תשלום פרמיות על כיסוי נכות וכיסוי מוות — מופנה לחיסכון. התייקרות הפרמיות מקטינה את הסכום הזה.

חשוב להסביר שללא התייקרות הפרמיות היה נוצר בה גירעון אקטוארי והעמיתים היו משלמים את המחיר בצורה אחרת אחת לרבעון. במצב של גירעון אקטוארי נדרשת קרן פנסיה לבצע מדי רבעון תהליך של איזון אקטוארי, המשווה בקרן את הנכסים להתחייבויות תוך הפחתת יתרת החיסכון הצבורה בקרן והקטנת זכויות העמיתים בה. אלא שבתהליך כזה, נטל הגירעון היה נופל על כל העמיתים בקרן, כולל אלה הלא פעילים, אף כי ייקור הפרמיה משפיע רק על העמיתים הפעילים.

פגיעה נוספת צפויה להכנסות מדמי הניהול של חברות הפנסיה. אלה מורכבים מדמי ניהול של עד 6% מההפקדות השוטפות ומדמי ניהול של עד 0.5% מהצבירה הקיימת. התייקרות הפרמיות תפנה פחות כסף לחיסכון, מה שצפוי להקטין במעט את ההכנסות מדמי הניהול הנגבים מהצבירה.

האם ההתייקרות תגדיל את ההכנסות והרווחים של חברות הביטוח ובתי ההשקעות המנהלים את קרנות הפנסיה?

הביטוחים בקרן פנסיה נעשים תוך מנגנון ערבות הדדית בין עמיתי הקרן, ולא באמצעות חברת ביטוח שנושאת את סיכוני הביטוח על עצמה. הפרמיות כולן הולכות לתוך קרן הפנסיה. לכן החברה המנהלת את קרן הפנסיה אינה נהנית ישירות מהתייקרות הפרמיות הנגבות מעמיתי הקרן.

כיצד נהנות החברות המנהלות את קרנות הפנסיה מההתייקרות?

בקרנות הפנסיה מבוצע אחת לרבעון איזון אקטוארי, המתאים את נכסי הקרן להתחייבויות שלה. כשיש גירעון בקרן בשל התחייבויות גדולות יותר מנכסים, האיזון האקטוארי מקטין את צבירת העמיתים בקרן ומצמצם את הזכויות שלהם.

הקטנת הצבירה משמעותה צמצום החיסכון לכל עמית. אם יש עודפים בקרן, האיזון האקטוארי מגדיל את הצבירה והזכויות של העמיתים בקרן. האפקט הזה של החיסכון נקרא תשואה דמוגרפית, שכאמור יכולה להיות שלילית או חיובית. התשואה הדמוגרפית משוקללת עם התשואה מהשקעות לכדי תשואה סופית — וזו התשואה הרגילה והידועה שמציגות הקרנות לעמיתים.

בשנים האחרונות קיזזה התשואה הדמוגרפית השלילית בקרנות הפנסיה חלק מהתשואה החיובית מהשקעות. ייקור הפרמיות מקטין את הגירעון האקטוארי ואף יכול להעביר את הקרנות לעודף אקטוארי, מה שמונע תשואה דמוגרפית שלילית ואולי אף יניב תשואה דמוגרפית חיובית. מבחינה שיווקית, הצגת תשואה חיובית גבוהה והימנעות מתשואה שלילית טובה לחברות המנהלות את קרנות הפנסיה בתחרות בשוק בינן, וודאי מול מוצרים מתחרים כמו ביטוחי מנהלים וקופות גמל.

ביטוחי אובדן כושר עבודה לחוסכים בביטוחי מנהלים וקופות גמל נקנים בנפרד מהחיסכון, ואפקט רכיב הביטוח אינו משוקלל בתשואה המוצגת. במצב של גירעון מובנה, כפי שהיה בקרנות הפנסיה, יש כאן נחיתות שיווקית לחברות הפנסיה מול חברות שמנהלות מוצרים פנסיוניים חלופיים.

אני חוסך לפנסיה בביטוח מנהלים וקופת גמל - איך ההתייקרות תשפיע עלי?

התייקרות הפרמיות הביטוחיות המתרחשת עתה נועדה לכיסויי הנכות שבקרנות הפנסיה החדשות. היא אינה משפיעה על חוסכים במוצרים אחרים.

איך תשפיע ההתייקרות על עמיתים בקרנות ותיקות ובתוכניות פנסיה צוברת?

ההתייקרות לא תשפיע. זו חלה על פרמיות של כיסויי נכות בקרנות פנסיה חדשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker