הדולר נפל ב-1%: "עוד לא מאוחר להשקיע בשקל"

בבנק אוף אמריקה-מריל לינץ' חיוביים על השקל מול הדולר והיורו, ולא צופים כי בנק ישראל יוכל לשנות את מגמת התחזקות המטבע הישראלי ■ הדולר נסחר ברמות של 3.45 שקלים בלבד, היורו נחלש גם כן

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות של 100 דולרצילום: רויטרס
גיא ארז

שבוע המסחר בשוק המט"ח נפתח בסערה, עם נפילה של 1% בשערו של הדולר מול השקל, וירידה של 0.2% בשער היורו. זאת, לאחר שבימים חמישי ושישי לא נקבעו שערים יציגים בישראל, בשל חג פורים. התחזקותו של השקל בולטת במיוחד, היות והיא נרשמת בעוד המטבע האמריקאי נחלש מול היורו בכ-0.1% בלבד, ומדד הדולר אינדקס (DXY), המודד את שינויי ערך הדולר מול סל המטבעות, דווקא עולה בכ-0.1%.

עדכון: במהלך היום התמתנה היחלשותו של הדולר, ושערו היציג נקבע על 3.456 שקל, ירידה של 0.83%. בשעות אחה"צ נסחר הדולר בעליות של כ-0.3%, ברמות של 3.468 שקל לדולר.

ברקע להתחזקות השקל עומדת סקירת האנליסטים של בנק אוף אמריקא-מריל לינץ', שהיו חיוביים במיוחד לגבי עתידו של השקל. האנליסטים מאמינים כי בנק ישראל אמנם "מחויב לבלום זינוקים פתאומיים וחריגים בשערי החליפין של השקל מול הדולר והיורו, אך אין די בהתערבויות שלו כדי לשנות את המגמה".

מגמת התחזקותו של השקל, לפי הבנק האמריקאי, תימשך בשל חוזקו של המשק הישראלי, "אשר לפניו עוד חדשות טובות" – בדמות תוצר הגבוה המתודלק בצריכה פרטית גבוהה, ההכנסות מיצוא גז והייטק, והשקעות הענק של חברת אינטל.  בנושא הגז, האנליסטים מזכירים כי הפקת הגז מלווין ב-2013 תרמה נקודת אחוז לתוצר הלאומי, ומאגר לוויתן עשוי לתרום יותר ממנו".

לפי הסקירה, שפורסמה בסוף החודש שעבר, האנליסטים אף ציינו כי "עוד לא מאוחר להשקיע בשקל": לפי מריל לינץ', הבנק נכנס לפוזיציית לונג על השקל מול היורו והדולר, ב"סל" המורכב ביחס של 50:50 - כאשר השקל נסחר ברמת 3.48 שקל לדולר ו-4.26 שקל ליורו. כלומר, כאשר היחס הממוצע בין המטבעות עמד על 3.87 שקל – הם סימנו "אפסייד" של 7% מעלה בערכו המשוקלל של השקל מול שני המטבעות. "למעשה, לפי המודל שלנו השקל הוא המטבע שהכי מתומחר בחסר בשווקים המפותחים, גם לאחר הקפיצה שלו לשיא" (ובמיחוד לאור היחלשותו ב-1.5% במהלך פברוארף בשל התערבות בנק ישראל; ג"א).

בהתייחסם לאינפלציה האפסית בארץ, מצביעים האנליסטים כי זו צפויה לטפס במהלך הרבעון הראשון של השנה, אך עודנה רחוקה מטווח היעד של בנק ישראל. (1%-3%) אך להערכתה בתוך 12 חודשים תגיע לרף התחתון של היעדץ.  להערכתם הלחץ הציבורי על ירידת מחירים משפיעה גם כן, בשל פעולות הממשלה. כך, הם אינפ צפוים העלאת ריבית עד סוף 2019. 

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים, מימון והשקעות ציין כי סוחרים ניצלו את העובדה שבימים חמישי ובשישי לא נקבע שער יציג של בנק ישראל, ומכרו מט"ח בהיקפים גדולים. "היצעי מט"ח גדולים נרשמו מצד אחד והמעבר השני בנק ישראל הוריד את היקפי ההתערבות שלו בשוק המט"ח בצורה דרמטית. אם בנק ישראל לא ירכוש 3-2 מיליארד דולר בחודש, אזי יירשמו בכל חודש היצעי מט"ח בהיקף זה שאין מי שיספוג אותם בשוק".

לפי פריימן, "יש עיוותי שוק ובנק ישראל ער לעניין העובדה הזאת. אם הדולר מבצע מהלך התחזקות אל עבר 1.21 דולר לאירו ובאותו הזמן שהדולר מתחזק בעולם הוא נופל מול השקל, אז ברור שיש כאן עיוות ופועלים שחקנים כנראה זרים. בנק ישראל יהיה חייב להתערב במסחר ובצורה עקבית, אם לא נחזור לרמות השפל של  2008 כשהדולר נסחר בשער של 3.22 שקלים." לדבריו, "מפרסומים שונים עולה כי בנק ישראל העביר בפגישה עם בנקים זרים מסר כי הוא אינו מתכוון להתערב בשוק המט"ח בצורה משמעותית ולפיכך החליטו אותם בנקים שהשקל לפני מהלך התחזקות. אנחנו ממשיכים להעריך שעודפי מט"ח גדולים יביאו להמשך התחזקות השקל, אולם בנק ישראל ששומר על מדיניות חסויה ורוצה לייצר אי וודאות, לא בהכרח יחשוף את הקלפים שלו וייתן לכוחות השוק לדרדר את שער הדולר לשפל במהירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker