סליחה, טעינו: הביטוחים בפנסיה יזנקו עד מאות שקלים בחודש

הפרמיות עבור אובדן כושר עבודה בקרנות הפנסיה יתייקרו ביוני ב-180%-70% ■ הסיבה: ההנחות השגויות של האוצר ■ מי ישלם את התוספת הגדולה ביותר?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: גטי אימג`ס

הפרמיות על כיסויי הנכות בקרנות הפנסיה יתייקרו ב-70% עד 180% החל ביוני. התוספת לפרמיה החודשית תגיע למאות שקלים — ותשתנה לפי גיל, מין ורמת שכר. לפי נתונים מעודכנים שאספו ברשות שוק ההון על תחלואה בקרב עמיתים בקרנות הפנסיה, קיים גירעון דמוגרפי מובנה בקרנות האלה, כשהפרמיות הנגבות מדי חודש מהעמיתים עבור כיסויי נכות לא מכסות את התשלומים בפועל לתביעות על מקרי נכות.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

כיסוי על נכות מכונה גם ביטוח אובדן כושר עבודה, והוא מבטיח לחוסכים להמשיך לחיות בכבוד מבחינה כלכלית — גם במצב של נכות שבו נפגע כושר העבודה שלהם. במקרים כאלה, החוסכים יקבלו קצבה חודשית של עד 75% מהשכר שקיבלו כשעבדו. בקרנות הפנסיה החדשות, הפרמיה על כיסוי נכות נגבית אוטומטית מדי חודש מתוך ההפקדות הפנסיוניות. מה שנותר מההפקדות הפנסיוניות לאחר גביית דמי ניהול ולאחר תשלום פרמיות על כיסוי נכות וכיסוי מוות — מופנה לחיסכון. התייקרות הפרמיות מקטינה את הסכום שמופנה לחיסכון, אבל מיטיבה עם העמיתים הלא פעילים.

משרד האוצר החליט ב–2013 להפחית משמעותית את הפרמיות על כיסויי נכות בקרנות הפנסיה — וההפחתה הגיעה לשיעור של יותר מ-60%. מאז אותה החלטה הקרנות נמצאות בגירעונות, הנובעים מחוסר התאמה בין נכסיהן להתחייבויות שלהן בפועל, ומדי רבעון הן נאלצות לבצע איזון אקטוארי שמקטין את חסכונות העמיתים בקרנות בשיעור הגירעון הקיים.

כאן המקום להסביר כי התשואה שמציגות קרנות הפנסיה כוללת בתוכה תשואה דמוגרפית. תשואה זו נובעת מהאיזון האקטוארי שהקרנות ביצעו.

בשנים האחרונות, ברוב קרנות הפנסיה, התשואה הדמוגרפית היתה שלילית וקיזזה חלק מהתשואה החיובית שהושגה בהשקעות. התייקרות הפרמיות תצמצם את האפקט שנוצר בעקבות האיזון האקטוארי — ותמנע סבסוד צולב בין עמיתים פעילים ללא פעילים.

נדרשת עוד התייקרות

בקרנות הפנסיה אומרים כי בשנים האחרונות הם פנו בעניין זה כמה פעמים לרשות שוק ההון, והתלוננו כי ההנחות האקטואריות שבידי האוצר ועל פיהן קובעות הקרנות את גובה הפרמיה — שגויות. לאור התלונות, ביצעו במשרד האוצר מחקר אקטוארי שגילה כי אכן נרשמה הרעה משמעותית בנתונים — כשמספר אירועי אובדן כושר עבודה התגלה כגבוה ביותר מפי שניים מזה ששימש בסיס לקביעת הפרמיה. בעקבות הנתונים החדשים הוסכם לעדכן את טבלאות התחלואה שמשמשות בסיס אקטוארי לקביעת הפרמיות בקרנות הפנסיה.

"כיום, קרנות הפנסיה הן גירעוניות באופן מובנה, בהיבט של כיסוי הנכות, היות שהפרמיה לא מכסה את תשלומי הביטוח", אומרים באחת מקרנות הפנסיה הגדולות. "לדעתנו, הטבלאות המעודכנות שפירסמו באוצר וההתייקרות בפרמיות בעקבות זאת עדיין לא מספיקות ונדרש תיקון נוסף כלפי מעלה בגובה הפרמיות — כדי שהקרנות לא יימצאו שוב במצב של גירעון מובנה לעניין כיסוי הנכות בקרנות".

באחוזים, ההתייקרות החדה ביותר תורגש בקרב בני 25–35, והיא תגיע ל–180% מהפרמיה שהם משלמים כיום. הנחמה היא שבקבוצת גיל זו הפרמיה היא נמוכה יחסית, ומסתכמת בעשרות שקלים בחודש. במספרים אבסולוטיים, את התוספת הגדולה ביותר לפרמיה ישלמו העמיתים המבוגרים יותר בקבוצת הגיל 50–60. התוספת לפרמיה שהם יאלצו לשלם תגיע למאות שקלים בחודש.

כך למשל, גבר בן 55 המשתכר 18 אלף שקל בחודש ברוטו, משלם כיום מדי חודש על כיסוי נכות בקרן הפנסיה שלו 193 שקל — והחל ביוני הוא ישלם 443 שקל בחודש. אישה בגיל דומה המשתכרת שכר זהה, תשלם החל ביוני על כיסוי נכות 340 שקל בחודש — לעומת 201 שקל כיום.

מרשות שוק ההון נמסר בתגובה: "מדי תקופה, הרשות מבצעת מחקר לעדכון ההנחות הדמוגרפיות בקרנות הפנסיה. בהתאם לתוצאות המחקר, הרשות מעדכנת את לוחות התמותה והתחלואה שעליהם מתבססות הקרנות בחישוב עלויות הכיסויים הביטוחים. בעקבות המחקר שפורסם בספטמבר 2017, עודכנו הטבלאות כדי להבטיח התנהלות תקינה של הקרנות, גביית פרמיות נכונות ומניעת סבסוד צולב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker