אחרי הפסד של 60 מיליון שקל ב–7 שנים משפחת ליברמן ממשיכה להאמין בתפרון

חברת הטקסטיל צנחה ב–40% בשלושה חודשים, בין היתר עקב ביטול שיתופי פעולה בחו"ל והיחלשות הדולר ■ למרות זאת, משפחת ליברמן קנתה בשבוע שעבר מניות במחיר כפול מהשוק והזרימה לה בחודשים האחרונים עוד 7 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלבשה תחתונה בוולמארט. פעילותה של תפרון נשענת במידה
רבה על הייצור לענקית הקמעונות
הלבשה תחתונה בוולמארט. פעילותה של תפרון נשענת במידה רבה על הייצור לענקית הקמעונותצילום: Bloomberg

המניה של יצרנית הביגוד תפרון — שהפסידה כ–60 מיליון שקל בשבע השנים האחרונות — נפלה בשלושת החודשים האחרונים בכ–40%, ושווייה ירד ל–31 מיליון שקל בלבד. הירידה במניה דלת הסחירות מיוחסת בין היתר לקושי של תפרון להשיג נפח פעילות משמעותי, לחולשת הדולר מול השקל, לביטול מיזמי הלבשה גדולים באסיה ולצמצום מסגרות אשראי שהיא מקבלת מהבבנקים.

תפרון עוסקת בייצור ומכירה של מוצרים ללא תפר (Seamless) בתחום ההלבשה התחתונה, ההלבשה העליונה והלבשת ספורט. החברה פועלת בתחום הקמעונות, שבו היא מייצרת מוצרים לרשתות כמו וול מארט; ובתחום המותגים, שבו היא מוכרת לחברות בינלאומיות כמו ויקטוריה'ס סיקרט ואדידס. העיצוב, הפיתוח והייצור נעשים בעיקר בישראל, בירדן ובמזרח הרחוק, והמכירות בעיקר בארה"ב ובאירופה.

תפרון נשלטת בידי משפחת ליברמן הקנדית. עד 2010 היא נשלטה בידי חברת האחזקות מבטח שמיר, שבשליטת מאיר שמיר, בשותפות עם קרן פימי בניהולו של ישי דוידי. בעלת מניות נוספת היתה רימון אינווסטמנט.

דרכו של שמיר בתפרון התחילה ב–2004 כשרכש עם פימי 31% מהון המניות של תפרון. פימי החליטה לצאת מההשקעה ב–2010, בעוד שמיר המשיך לתמוך בתפרון, ואף הזרים לחברה הון ב–2010.

משפחת ליברמן, שהיא פעילה בשוק הטקסטיל העולמי, תפסה את השליטה ב–2010, בסמוך למשבר העסקי שאליו נקלעה תפרון. בשלב הראשון היא השקיעה 2.7 מיליון דולר ומיזגה לתפרון את פעילותה של חברת הטקסטיל נובל (Nouvelle), שהיתה בבעלותה, תמורת הקצאת מניות. עם השלמת רכישת השליטה החזיקה משפחת ליברמן 32.5% מהון מניות החברה.

ב–2015 הגדילה משפחת ליברמן באופן משמעותי את אחזקותיה בתפרון עם השקעה של כ–5 מיליון דולר נוספים, תוך דילול יתר בעלי המניות. המהלך הרחיב את אחזקותיה ל–57.7%. במקביל חתמו בעלי השליטה על הסכם השקעה של חצי מיליון דולר עם שורה של משקיעים פרטיים, שכללו את מזוז וויסלברגר (ג'נסיס השקעות, שותפות מוגבלת), ארז רוזנבוך (בעל השליטה בקרן הריט מגוריט) ותומר חפץ תמורת הקצאת מניות. רוזנבוך וחפץ הם בעלי אתו שוקי הון, גוף השקעות שפועל בשוק הישראלי.

בסוף 2016 חיסלה גם מבטח שמיר את אחזקותיה בתפרון, כשמכרה בעסקה מחוץ לבורסה 6.4% ממניות החברה בכ–4 מיליון שקל. באותה עסקה רכשה משפחת ליברמן כ–2% מהמניות. כיום מחזיקה משפחת ליברמן 60.6% ממניות החברה.

עדיין לא יצאה מהמשבר

בדומה לחברות טקסטיל אחרות, ב–2008 נקלעה תפרון למשבר עסקי חמור, שנבע מהתחרות העזה עם הייצור הזול במזרח אסיה, התחזקות השקל לאחר המשבר העולמי ומשבר עם הלקוחות הגדולים שלה — נייקי (בעבר) וויקטוריה'ס סיקרט. תפרון אמנם הצליחה לשרוד את המשבר, אך המשיכה לסבול מחולשה.

בין 2013 ל–2016 נוהלה החברה על ידי גיל שמעון, שכיהן בעבר כמנכ"ל חטיבות האל־תפר והגרביים של דלתא, והיה נראה שעסקי החברה עולים על מסלול חיובי. אלא ששמעון הודיע בנובמבר 2016 על עזיבה ומונה לנשיא החטיבה הגלובלית של דלתא. מי שהיה אמור להחליפו על כיסא המנכ"ל של תפרון הוא איתן שטיאסני, אך המינוי לא יצא לפועל בשל "מניעה משפטית", שנבעה מכך שלא חלפו שנתיים מהמועד שבו הוא כיהן כדירקטור בלתי תלוי בתפרון. עד לאיתור מנכ"ל חדש, מכהן כיום בן ליברמן, מבעלי השליטה, כממלא מקום המנכ"ל.

שיתופי הפעולה לא מגיעים ליישום

הטכנולוגיה המרכזית של תפרון, שבה גם יש לה יתרון על פני המתחרות ממזרח, היא אל־תפר — שיטה שמאפשרת לעצב ולתפור בדים ללא שימוש בחוטים ומחטים. הטכנולוגיה נמצאת בשימוש של חברות ישראליות כמו תפרון ודלתא בעיקר, ולכן התחרות בתחום קטנה יחסית. מסיבה זו החברה מנסה להגדיל את פעילותה בתחום, בעיקר בשוקי אסיה.

למרות הסביבה העסקית המאתגרת, מתחילת 2016 תפרון מציגה סימני התאוששות ניכרים, בעיקר הודות לגידול במכירות לרשת וולמארט, שהיא לקוח מהותי של החברה. ההתאוששות ניכרה גם בשלושת הרבעונים הראשונים של 2017, שבהם הציגה גידול של 5.7% במכירות לעומת התקופה המקבילה ב–2016, על רקע גידול של 7.7% במכירות לוולמארט.

למרות זאת, תפרון עדיין מתקשה להרוויח. בין ינואר לספטמבר 2017 הפסידה החברה כ–2.5 מיליון דולר. ההפסד נבע בין היתר משינוי בתמהיל המוצרים שמכרה במגזר המותגים (מוצרים שנמכרים לחברות כמו אדידס), אך בעיקר בשל נפילה של 5.6% בשער השקל־דולר (החברה מוכרת בדולרים, אך חלק גדול מהוצאותיה נקוב בשקלים).

ההפסד בשלושת הרבעונים הראשונים של 2017 הצטרף להפסדים שצברה החברה בשבע השנים האחרונות, ובסך הכל הפסד של 16.5 מיליון דולר. ההפסדים צימקו את הונה העצמי ל–25 מיליון דולר בלבד, נכון לסוף ספטמבר 2017, מה שהעלה את מפלס החששות במערכת הבנקאות. על רקע ההפסדים, מניית תפרון צנחה ב–80% בחמש שנים.

מאז 2013 חתמה תפרון על כמה שיתופי פעולה עם חברות במזרח הרחוק, במטרה לאושש את פעילותה. בדצמבר 2013 היא דיווחה על שיתוף פעולה עם יצואנית ההלבשה הגדולה בסרי לנקה, ברנדיקס (Brandix Lanka Limited), המתמחה בפיתוח מוצרי הלבשה למיטב המותגים בעולם. תפרון היתה אמורה להביא את טכנולוגיית האל־תפר, בעוד ברנדיקס היתה אמורה להביא כוח אדם זול, אבל המיזם בוטל באפריל 2016.

באופן דומה, בנובמבר 2014 חתמה תפרון על שיתוף פעולה אסטרטגי בסין למוצרי הלבשה בטכנולוגיית האל־תפר, וקצת לאחר מכן חתמה על חוזה לשיתוף פעולה בתחום החזיות עם חברת קלובר גרופ אינטרנשונל, גם הוא בטכנולוגיית אל־תפר. גם הפעם, בספטמבר 2017 הודיעה תפרון כי ההסכם עם קלובר לא הגיע לכדי מימוש. כך נותרה החברה עם מעט מנועי צמיחה משמעותיים לשנים הבאות.

ממשיכים להכניס את היד לכיס

למרות הסביבה העסקית המאתגרת וההפסדים הנערמים, משפחת ליברמן — בן ומרטין — ממשיכה להגדיל את אחזקותיה בחברה במחיר כפול מהשוק, וגם ממשיכה להזרים מיליונים לחברה כדי לממן את פעילותה השוטפת.

בשבוע שעבר רכשה משפחת ליברמן, באמצעות חברת למור שבבעלותה, כ–110 אלף מניות תפרון בעסקה מחוץ לבורסה. העסקה בוצעה במחיר של 5 שקלים למניה, מחיר כמעט כפול מהשער ביום שלישי שעבר, 2.54 שקלים, המשקף לחברה המפסידה שווי של כ–60 מיליון שקל.

עם רכישת המניות מחוץ לבורסה הגדילה משפחת ליברמן את אחזקותיה בתפרון ב–1%, כך שהיא מחזיקה כיום 60.6% מהון מניותיה. בנוסף לרכישת המניות, משפחת ליברמן העניקה לחברה הלוואה נחותה של מיליון דולר למימון צורכי ההון החוזר, לנוכח צמצום מסגרות האשראי של החברה בבנקים בכ–900 אלף דולר. הלוואה זו נוספה להלוואה של מיליון דולר שהעניקה בעלת השליטה בספטמבר 2017.

לפי הערכות, עד כה השקיעה משפחת ליברמן בתפרון כ–40 מיליון שקל. ההערכה היא שההזרמות האחרונות ורכישת המניות במחיר גבוה מעידות על האמון שבעלי השליטה רוכשים לחברה, ובמיוחד למכירות ללקוח העיקרי — וולמארט האמריקאית. ואולם ההישענות על לקוח מהותי גדול היא אסטרטגיה עסקית בעייתית מאוד.

ההערכה היא שכמה בעלי מניות קטנים בתפרון נוקטים אסטרטגיית "החזק", מתוך ציפייה כי בעלת השליטה תפרסם בעתיד הצעת רכש, שתמחק את תפרון מהבורסה בפער גבוה מהמחיר הנוכחי — כלומר, לפי מחיר הנע סביב הון עצמי של כ–25 מיליון דולר, יותר מפני שניים משווי השוק הנוכחי שלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker