דלק רכב והראל רכשו 80% מחברת התשתיות ורידיס - תמורת 992 מיליון שקל

ורידיס מחזיקה ב-50% ממתקן ההתפלה באשקלון, ב-20% מתחנת הכוח רותם, 25% ממטמנת האשפה אפעה ובחברת אקוסול שמפעילה את מתקן השריפה היחידי בישראל של פסולת אורגנית מסוכנת ■ המכירות של ורידיס הסתכמו ב-887 מיליון שקל ב-2016

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל אגמון, מנכ"ל דלק רכבצילום: עופר וקנין

חברת דלק רכב שבשליטת גיל אגמון וקבוצת הראל, רכשו מקרן אוקטרי 80% ממניותיה של חברת ורידיס - תמורת 992 מיליון שקל. יתרת מניותיה של ורידיס מוחזקות על ידי קרן תשתיות ישראל (תש"י). דלק רכב תרכוש 70% מורידיס והראל 10%.

התשלום יתחלק ל-892 מיליון שקל במזומן והיתרה בהלוואה לרוכשות, שתיפרע בתוך שנה מהשלמת העסקה. הביצוע ייעשה על ידי רכישת הבעלות המלאה בחברה הלוקסמבורגית HoldCo - שמחזיקה במניות ורידיס.

ורידיס היא חברת השקעה בתשתיות הפעילה ב-3 תחומים: איכות הסביבה, התפלת מים, ייצור חשמל ופתרונות אנרגיה. מחזור המכירות של חברת Holdco - שכאמור מחזיקה בורידיס - הסתכם ב-887 מיליון שקל ב-2016. הרווח התפעולי הגיע ל-113 מיליון שקל והרווח התפעולי התזרימי הגיע ל-25.6% ממחזור ההכנסות, כלומר 227 מיליון שקל. ההון העצמי של HoldCo היה 372 מיליון שקל ב-2016, והיקף ההתחייבות של החברה היה 1.8 מיליארד שקל.

ורידיס מחזיקה ב-20% מתחנת הכוח רותם, שהספקה 446 מגה וואט, ומופעלת על גז טבעי בגיבוי סולר. התחנה מספקת חשמל ללקוחות פרטיים ולחברת החשמל - שהתחייבה לרכוש מרותם חשמל על פני תקופה של 20 שנים שתסתיים ביולי 2033. פעילויות אחרות של ורידיס בתחום האנרגיה נעשות באמצעות חברת VPP, וכוללות התקנה ושירותים של מערכות חימום, אוורור ומיזוג אוויר, הספקת שירותי תפעול ותחזוקה לתחנת הכוח שצמודה למתקן ההתפלה באשקלון על פי הסכמי תפעול ותחזוקה עד 2027, והפעלת שני מפעלי ביומסה בשני מפעלים - גלעם שבקיבוץ מענית ובשליטת קרן פימי וגן שמואל. המפעלים מייצרים קיטור באמצעות פסולת ירוקה.

החברה מחזיקה גם בבבעלות משותפת ושווה עם חברת הנדסת התפלה (IDE) במתקן ההתפלה באשקלון, שכושר הייצור שלו 120 מיליון מ"ק. הפעלת המתקן נעשית על ידי חברת אדום (התפלה אשקלון), ש-59% ממניותיה מוחזקות בידי ורידיס והיתרה בידי IDE.

בנוסף מספקת ורידיס שירותי איסוף ופינוי פסולת ביתית ותעשייתית עבור עיריות ורשויות מקומיות, וממיינת פסולת למטרות מיחזור - המועברת למפעלי מיחזור וייצור אנרגיה. שארית הפסולת מועברת להטמנה במטמנות. פעילות המיון נעשית במפעל למיון פסולת בעפולה, ובימים אלה עוסקת הקבוצה בהקמת מפעל  מיון נוסף ובכוונתה להקים מפעל מיון נוסף באחת המטמנות שבאחזקתה.

מפעל נוסף שמופעל על ידי הקבוצה הוא מפעל לייצור אנרגיה מפסולת (RDF) שנחנך במתחם חירייה בסוף 2016. המפעל ממיין אשפה ביתית ותעשייתית וומייצר ממנה תחליף לדלק לצרכים תעשייתיים. המפעל חתם על הסכם עם חברת המלט נשר ועם איגוד ערים דן לתברואה, לפיו המפעל יטפל ב-1,500 טונות פסולת ביתית ותעשייתית מדי יום, וייצר כל יום 500 טונות של RDF .

בנוסף מחזיקה וירידיס ב-25% במטמנת אפעה שליד צומת סדום - אתר הטמנת הפסולת הגדול בישראל. ורידיס היא גם בעליה של חברת אקוסול שמחזיקה במתקן היחיד בישראל לשריפה של פסולת אורגנית מסוכנת ברמת חובב.

גיל אגמון בעל השליטה בדלק רכב - יבואנית מכוניות מדגמי מאזדה, פורד, BMW ומיני מיינור - הסביר שהרכישה נעשית במטרה לגוון את תחומי פעילותה של החברה. להערכתו רכישת ורידיס מהציעה הזדמנות עסקית להיכנס לתחומי פעילות בעלי פוטנציאל צמיחה משמעותי לטווח הארוך. דלק רכב מתכננת להרחיב את פעילותה של ורידיס באמצעות הרחבה ושדרוג של מתקנים קיימים וכן באמצעות הקמת מתקנים חדשים - אולם אגמון אינו צופה שלאחר השלמת העסקה יהיו לדלק השקעות מהותיות נוספות בורידיס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker