כמה תשואה הניבו קרנות הפנסיה המוזלות בהשוואה לקרנות הרגילות?

לאחר שהתברר כי קצב המצטרפים נמוך מהמצופה — כעת עולה כי התשואות בקרנות ברירת המחדל נמוכות מהממוצע בענף ■ קרן הפנסיה המוזלת שמנהל הלמן אלדובי הניבה את התשואות הנמוכות בענף

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רמי דרור, מנכ"ל הלמן אלדובי
נועם בר

יותר משנה לאחר שקרנות ברירת המחדל המוזלות בפנסיה החלו את פעילותן, ניתן לבדוק את התשואות שהן הניבו לחוסכים בהן ולהשוות אותן לאלו שהניבו קרנות פנסיה אחרות. קרנות הפנסיה שמשמשות כקרנות ברירת מחדל הן קרן הפנסיה שמנהל בית ההשקעות מיטב דש וקרן הפנסיה שמנהל הלמן אלדובי .

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

קרנות ברירת מחדל הן קרנות פנסיה רגילות בדמי ניהול מופחתים. מצורפים אליהן אוטומטית עובדים שלא בחרו בעת הצטרפותם למקום עבודה חדש בתוכנית פנסיונית כלשהי ולמעסיק שלהם אין קרן פנסיה מועדפת. בעקבות זכייתן במכרז שערך האוצר, מחויבות קרנות ברירת המחדל לגבות מכל המצטרפים החדשים אליהן דמי ניהול מוזלים במיוחד — 1.31% מההפקדות ו–0.01% מהצבירה בקרן של מיטב דש ו–1.49% מההפקדות ו–0.001% בלבד מהצבירה בקרן שמנהל הלמן אלדובי.

ב–12 החודשים האחרונים הניבה הקרן שמנהל הלמן אלדובי את התשואות הנמוכות ביותר בענף הפנסיה. במסלול המיועד לחוסכים צעירים יחסית, בני פחות מ–50, הניבה הקרן של הלמן אלדובי תשואה של 8.6% לעומת תשואות של 9.15%–13.34% בשאר הקרנות. גם במסלול השמרני יותר, המיועד לחוסכים מבוגרים יותר בגילי 50 עד 60, הציגה הקרן של הלמן אלדובי תשואה נמוכה — 6.93% לעומת תשואות של 7.7%–10.95% בשאר הקרנות.

לעומתה, קרן ברירת המחדל של מיטב דש ממוקמת בין הפניקס למגדל מקפת, עם תשואה של 9.86% במסלול לבני 50 ומטה ותשואה של 8.43% במסלול לגילי 50 עד 60. אלה שני המסלולים המרכזיים בקרנות הפנסיה, ומרבית הכסף בענף מנוהל בהם. את התשואות הגבוהות ביותר בשני המסלולים האלה השיגה הקרן שמנהל בית ההשקעות אלטשולר שחם עם תשואה של יותר מ–13%.

האם יש קשר בין דמי ניהול לתשואה?

מתחילת פעילותן של קרנות ברירת המחדל, צורפו אליהן כ–90 אלף עמיתים חדשים; 70 אלף צורפו לקרן של מיטב והשאר להלמן אלדובי. ההערכה היא שרוב המצטרפים החדשים לקרנות ברירת המחדל הם צעירים יחסית צעירים, ולכן צורפו למסלול לבני 50 ומטה, הנחשב לאגרסיבי יותר בשל שיעור נמוך של אג"ח מיועדות. ואכן, מבדיקת הצבירות שגויסו לקרנות האלה, עולה כי כמעט כל הכסף החדש בקרנות ברירת המחדל הלך למסלול לבני 50 ומטה. מתוך 1.3 מיליארד שקל שגייסה הקרן של מיטב מתחילת הרפורמה בנובמבר 2016, 1.1 מיליארד שקל הופנו למסלול בני 50 ומטה; ומתוך 311 מיליון השקלים שגייסו בהלמן אלדובי, 250 מיליון שקל הופנו למסלול לבני 50 ומטה.

באחרונה הובעה אכזבה בקרנות ברירת המחדל מקצב המצטרפים הנמוך אליהן, והועלו מכיוונן טענות לשיתוף פעולה של סוכנים, מעסיקים וקרנות פנסיה גדולות שנועד למנוע מעובדים חדשים להצטרף אליהן. סוכנים לא מקבלים עמלות על צירוף עמיתים חדשים לקרנות ברירת המחדל וחלקם אף יוצרים את הרושם שקרנות ברירת המחדל הן קרנות פנסיה לעניים.

אף שהן נועדו לפתור את בעיית הפנסיה של עובדים לא מאוגדים ועובדים של מעסיקים קטנים ללא כוח מיקוח משמעותי מול קרנות הפנסיה, הן עדיין קרנות פנסיה לכל דבר. דמי הניהול המוזלים הניתנים למצטרפים חדשים מובטחים לעשר שנים, אך איכות התשואה ורמת השירות בהן תלויים ביכולת של הקרנות לפעול ברווחיות ולאורך זמן, וזו תלויה במסת המצטרפים החדשים לקרנות האלה.

"לא מודדים ביצועים בטווח של שנה"

מהלמן אלדובי נמסר בתגובה: "ביצועים בחיסכון ארוך טווח ובמיוחד בפנסיה לא נמדדים בטווח קצר של שנה, ולראיה, גופים שהובילו את התשואות בשנים האחרונות רשמו תשואות נמוכות בשנה החולפת. לאחר העליות החדות בשווקים בשנים האחרונות, ניהול השקעות פנסיוניות דורש קבלת החלטות השקעה אחראיות, מבלי לסכן את העמיתים בשביל כותרת בטבלת התשואות בעיתון. נדגיש חד משמעית: כל ניסיון לקשר בין דמי ניהול ובין תשואות מעיד על חוסר הבנה בתחום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker