מיילן מלמדת את טבע איך עושים זאת נכון: צופה צמיחה של 5% ב-2018

בניגוד לרכישות הכושלות ולתלות בקופקסון של טבע, מיילן השכילה לייצר גיוון במוצרים ובשווקים, מפיקה יותר מכל דולר מו"פ, נערכת להשקות ענק ומצמצמת חשיפה לטלטלה המבנית בארה"ב ■ לעומתה, טבע צפויה להתכווץ השנה ב-18%

מנכ"לית מיילן, התר ברש
מנכ"לית מיילן, התר ברשצילום: בלומברג
יורם גביזון

"גם מאתנו לא נחסכה הטלטלה בשוק התרופות האמריקאי ב–2017. ואולם בדיוק משום שידענו לאן הענף הולך, התחלנו כבר לפני 10 שנים במסע להפוך את מיילן מחברה אמריקאית לחברה גלובלית ויציבה יותר" - כך אמרה הת'ר ברש, מנכ"לית חברת מיילן, בפתח שיחת הוועידה שקיימה לאחר פרסום התוצאות הכספיות בסוף השבוע החולף.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

ברש לא הזכירה את טבע בשמה, אבל התוצאות הכספיות של מיילן והתחזית שנתנה ל-2018 הן תמונת ראי למצבה של טבע. מיילן וטבע חלקו כמה קווי דמיון, כמו תלות במוצר אחד - אך ההיערכות של מיילן ורמת הביצוע שלה הן שיעור לטבע, מנהליה ומשקיעיה איך עושים זאת נכון.

השוואת הביצועים של טבע ומיילן

מיילן איבדה 650 מיליון דולר במכירות ו-500 מיליון דולר ברווח ב-2017, כתוצאה מהלחץ הציבורי על החברה להוריד את מחיר מוצר הדגל שלה, אפיפן (Epipen - מזרק אדרנלין לטיפול חירום בחסימת דרכי הנשימה כתוצאה מתגובה אלרגית). טבע איבדה את הבלעדיות על קופקסון 40 מ"ג בתחילת אוקטובר 2017, כשמיילן השיקה גרסה גנרית שלה למוצר. אובדן הבלעדיות על קופקסון גרם כבר ברבעון הרביעי לירידה של 207 מיליון דולר במכירות ו–156 מיליון דולר ברווח.

הירידה במכירות קופקסון צפויה להעמיק ב-2018 ל-1.8 מיליארד דולר, ככל שמיילן תגדיל את נתח השוק שלה (18% מהמרשמים החדשים ו–14% מכלל המרשמים לקופקסון בשבוע שהסתיים ב–16 בפברואר); ולאחר שמתחרה נוספת, השותפות בין מומנטה לסנדוז, קיבלה בפברואר 2018 אישור לגרסה גנרית משלה. הירידה במכירות קופקסון אחראית ל-50% מהירידה הצפויה של 4 מיליארד דולר (17%) במכירותיה של טבע ב–2018, בצד ירידה נוספת של 20% במכירות הגנריות בארה"ב ל–4 מיליארד דולר, וירידה של 41% ברווח למניה על בסיס Non GAAP . מיילן, לעומתה, צופה צמיחה של 5% בממוצע ב–2018 ויציבות במכירות בארה"ב, וצמיחה של 18% בממוצע ברווח למניה על בסיס Non GAAP . גם אחרי הירידה החדה הצפויה, יהיה הקופקסון 9.7% ממחזור המכירות של טבע ב–2018; בעוד במיילן לא יהיה מוצר אחד, כולל אפיפן, שחלקו במחזור המכירות הכולל יהיה יותר מ–3%, כלומר 375 מיליון דולר.

ההבדל בין התחזיות של שתי החברות ל–2018 מגלם את הפערים העמוקים ברמת הניהול שלהן: היכולת לזהות נכסים ולרכוש אותן במינוף שפוי; חבירה לשותפי מחקר בהודו ובארה"ב, כדי לפתח גרסות גנריות לתרופות ביולוגיות רבות־מכר, כך שחסמי הכניסה הטכנולוגיים אליהן יבטיחו תחרות מועטה לאורך זמן; פיזור גיאוגרפי נכון, מתוך הערכה מפוכחת של ההתפתחות העתידית של שוק התרופות הגנריות בארה"ב; פיתוח מובילות בתחומים צומחים, כמו תרופות לאיידס ולצהבת; ופריון גבוה של המחקר והפיתוח.

צוחק מי שצוחק אחרון

מיילן שמה דגש חזק במחקר ובפיתוח שלה על מוצרים בני קיימא (Durable - היא מלה שחוזרת שוב ושוב בשיחות הוועידה של מיילן), כאלו שהתחרות על פיתוחם וייצורם מועטה - ועל כן שחיקת המחירים הצפויה בהם נמוכה יחסית. כשמיילן חברה לחברה אלמונית כמעט בהודו בשם נטקו (Natco) לפיתוח גרסה גנרית לקופקסון, ניתן היה לשמוע את נחרות הבוז מפתח תקוה ועד למטה מיילן. אבל כיום כבר לא מחייכים במטה טבע. מיילן יצרה שותפות ארוכת שנים גם עם חברת ביוקון (Biocon) ההודית. התוצאה של שיתוף הפעולה הזה הוא אישור שהתקבל בדצמבר 2017 מה–FDA לשווק גרסה גנרית של הרצפטין (Herceptin) לטיפול בסרטן השד ובסרטן המעי הגס בחולים בעלי מוטציה גנטית ספציפית; תרופה שמכירותיה ב–2017 הסתכמו ב–7.1 מיליארד דולר בעולם כולו, ו–2.7 מיליארד דולר מסכום זה בארה"ב.

הגרסות הגנריות לקופקסון ולהרצפטין הן רק ההתחלה: מיילן וביוקון קיבלו בסוף ינואר 2018 את המלצת הוועדה המייעצת של סוכנות התרופות האירופית לאשר גרסת ביוסימילאר לתרופה לנטוס (Lantus), שפותחה בידי חברת סנופי, ומכירותיה באירופה הסתכמו ב–760 מיליון יורו ב–2017. גרסות גנריות לתרופות ביולוגיות רבות־מכר אחרות נמצאות בקנה, כמו יומירה (Humira) לטיפול בדלקת פרקים שגרונית ובמחלת קרוהן (מכירות של 3.3 מיליארד דולר בארה"ב ב–2017), שמיילן צופה להשיק ברבעון הרביעי של 2018; וניאולסטה (Neulasta) להגברת ייצור תאי דם לבנים בחולים שמקבלים טיפול כימותרפי. מיילן עשויה לקבל אישור FDA לתרופה זו ביוני 2018, ולהשיק במחצית השנייה של 2018 גרסת ביוסימילר לתרופה זו, שמכירותיה בארה"ב הסתכמו ב–3.9 מיליארד דולר.

מיילן אמנם קיבלה מכתב תגובה מלא מה-FDA בנוגע לגרסתה לתרופה אדווייר (Advair) לטיפול באסתמה ובמחלה של חסימת הריאות הכרונית (COPD) של גלקסוסמית' קליין, שמכירותיה בארה"ב הסתכמו ב–2.1 מיליארד דולר ב-2017, אך היא צופה שתענה על דרישות ה-FDA ותשיק את המוצר ב–2018.

חברה אחרת שתרגיש כנראה את נחת זרועה של מיילן היא אלרגן, ששיווקה לטבע סחורה פגומה במחיר מנופח. מיילן צפויה להשיק השנה גרסה גנרית של התרופה רסטזיס (Restasis) לטיפול בתסמונת העין היבשה. ביום חמישי בשבוע שעבר הכריזה החברה על עסקת מסחור עם חברת רוונס (Revance), שהשלימה בהצלחה בדצמבר 2017 ניסוי קליני בגרסת הביוסימילר לבוטוקס (Botox - מוצר של 2.4 מיליארד דולר בשנה המשמש לטיפולים קוסמטיים ורפואיים). שתי השקות אלו פוגעות בשתי התרופות העיקריות של אלרגן, שמספקות לה 23% מהכנסותיה. כך, לנוכח הטיפול הקוסמטי שמיילן צפויה לבצע בדו"ח רווח והפסד של אלרגן, ברור מדוע המניה נסחרת בשפל של ארבע שנים וחצי.

מאמציה של טבע בתחום הביוסימילר, לעומת זאת, שהחלו ב–2009 עם שיתוף פעולה עם לונזה (Lonza) השווייצית - נקלעו למבוי סתום. השותפות פורקה בסוף 2013, לאחר שטבע השקיעה במיזם המשותף 164 מיליון דולר ללא כל תוצאות. טבע, שנותרה ללא כל אופציה להשתלב בגל תרופות הביוסימילר הנוכחי, הכריזה באוקטובר 2016 על הסכם לשיתוף פעולה עם סלטריון הדרום קוריאנית לפיתוח גרסות ביוסמילר לתרופה ריטוקסן לטיפול בסרטן הדם ולהרצפטין, ואף שילמה מקדמה של 160 מיליון דולר. ואולם נכון לעכשיו מפעלה של סלטריון ספג מכתב אזהרה מה–FDA, שמשפיע כנראה על ההתקדמות באישורן.

זריקת אפיפן של מיילן
זריקת אפיפן של מיילןצילום: Rich Pedroncelli/אי־פי

שולץ מיד ביטל 25 פרויקטים

חוסר הנוכחות בשוק הביוסימילר מאלץ את טבע להשקיע כיום, בשיא המשבר הפיננסי שלה, מאות מיליוני דולרים במפעל לייצור תרופות ביולוגיות בגרמניה - כדי שלא לאבד גם את הגל הבא של תרופות ביולוגיות שיאבדו את הגנת הפטנט. ההשקות של גרסות ביוסימילאר של מיילן, לעומת הנוכחות הדלה של טבע בתחום זה, והתחזית של טבע לירידה של 17% במחזור ב–2018 לעומת תחזית צמיחה של 5% במיילן - מבליטים את הפריון הגבוה של המחקר של מיילן, לעומת הפריון הנמוך של טבע. מיילן השקיעה 783 מיליון דולר במו"פ ב–2017, שהיו 6.5% מהמחזור, בעוד טבע השקיעה 1.8 מיליארד דולר במו"פ, שהיו 8.25% מהמחזור. נתון זה כשלעצמו מסביר מדוע קאר שולץ, המנכ"ל החדש של טבע, ביטל 25 פרויקטים של פיתוח תרופות מקוריות ו–100 תוכניות של מו"פ גנרי שלושה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד.

הגורם האחר לכך שמיילן צופה צמיחה של 5% בממוצע ב–2018, בעוד טבע צופה ירידה של 17%, הוא שמיילן ביצעה שתי רכישות - שהגדילו משמעותית את נוכחותה בעיקר באירופה וגם בשווקים מתעוררים. מיילן רכשה בפברואר 2015 את עסקיה הגנריים של אבוט מחוץ לארה"ב תמורת הקצאת 22% מהמניות, שנסחרו אז במחיר גבוה ב–40% ממחירן הנוכחי. באוגוסט 2016, יום לאחר שטבע רכשה את אקטוויס ג'נריקס, רכשה מיילן את מדה השוודית לפי שווי של 9.9 מיליארד דולר, כ-20% בהקצאת מניות. טבע, לעומתה, רכשה תמורת 39.3 מיליארד דולר את אקטוויס ג'נריקס, שהגבירה משמעותית את נוכחותה בשוק הגנרי האמריקאי, שנמצא בעיצומו של שינוי מבני וסופג ירידת מחירים של 9%–13% ברבעון הרביעי.

כך, רכישת אקטוויס ג'נריקס הגדילה את המכירות בארה"ב, שבה עיקר פעילותה, ב-480 מיליון דולר בשנה הראשונה לאחר הרכישה, וברבעון הרביעי של 2017 כבר ניכרת נסיגה של 15%. ב–2018 צפויה נפילה נוספת של מיליארד דולר, כלומר 20%. רכישת אקטוויס הובילה להפרשה של 17 מיליארד דולר ב–2017, כך שקצת יותר משנה לאחר השלמתה של העסקה, מחקה טבע 44% מסכום העסקה, ונותרה עם חוב פיננסי ענק. רכישה זו בוצעה לאחר הפארסה של רכישת רימסה המקסיקאית במארס 2016 תמורת 2.3 מיליארד דולר, שעד כה לא הניבה מכירות של ממש.

התוצאה של הרכישות שביצעה מיילן מול הרכישות הגרועות שביצעה טבע ניכרת בפיזור הגיאוגרפי של מחזור המכירות של כל אחת מהחברות, וכן בחשיפתן היחסית לסערה בשוק הגנרי האמריקאי. בעוד חלקה של פעילות טבע בארה"ב הוא 49% מהכנסותיה, מיילן הקטינה את חלקה של צפון אמריקה (כולל קנדה) במכירותיה ל–40.9%. חלקה של אירופה הוא 33.6% מהמחזור, ושאר העולם הוא 25.5% מהמחזור של מיילן; בעוד בטבע, אירופה ושאר העולם תורמים 30% ו–22% מהמחזור בהתאמה.

אבל למה דווקא ונצואלה?

יתרה מזו, פעילותה של מיילן בשאר העולם מבוססת לא רק על כניסה מוצלחת למדינות, כמו יפן ואוסטרליה, אלא גם על מובילות בשוק התרופות למחלת האיידס. יותר מ-40% מהמרשמים לתרופות למחלה כיום הן של מיילן. טבע, לעומתה, ביססה את פעילותה בשאר העולם על הכלכלה ההיפר־אינפלציונית של ונצואלה, שהיתה 25% ממכירותיה של טבע מחוץ לארה"ב ולאירופה ב-2016, תוך שהיא נשענת על שער החליפין הרשמי שניפח את נתוני המכירות והרווח במגזר. התוצאה של התלות במשענת קנה רצוץ, כמו מדינה שחלק ניכר מתושביה סובלים חרפת רעב, באה לידי ביטוי ברבעון הרביעי של 2017 - כשטבע נאלצה להתאים את שער החליפין של הבוליבר למציאות, המכירות בוונצואלה קרסו ב-390 מיליון דולר ברבעון הרביעי, וטבע נאלצה לבצע הפרשה של 400 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker