עו"ד אורי מסר נעצר בחשד למתן שוחד בפרויקט הולילנד בירושלים

שוטרי יאח"ה פשטו על משרדי פולאר השקעות, קרדן ועל משרדי עיריית ירושלים ■ "כל הזמן היה חשד שכל התהליך הזה היה לא רק מנוגד להיגיון אלא גם ליושר, כל אחד רואה שזו שחיתות תכנונית" ■ "הפרוייקט הזה כל כך מגלומני וכל כך נצפה וכל כך יומרני, שעוד נבנה על שטח שלא היו בו זכויות בנייה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עו"ד אורי מסר נעצר היום (רביעי) בחשד למתן שוחד בפרויקט הולילנד בירושלים שבאחזקת פולאר השקעות, כך הותר לפרסום. השופט אברהם מימן מבית משפט השלום בראשון לציון הגדיר את הפרשה כ"חמורה ביותר בתולדות המדינה".

בימים האחרונים עצרה המשטרה חמישה מעורבים בפרשה, בהם גם עו"ד מסר, המשמש כעד תביעה במשפטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט. כמו כן נעצרו מהנדס עיריית ירושלים, אורי שטרית, איש העסקים הלל צ'רני, היזם הירושלמי מאיר רבין, רואה החשבון אליהו חסון ועמרם בניזרי. בית המשפט שדן בבקשות האריך את מעצרם של המעורבים ב-8 ימים, ומעצרו של עו"ד אורי מסר הוארך ב-6 ימים. בניזרי שוחרר למעצר בית. על פרטים נוספים מפרטי הפרשה עדיין מוטל צו איסור פרסום.

המשטרה הטילה צו איסור פרסום חמור על הפרשה כבר בחודש מארס, ואסרה גם על פרסום צו האיסור עצמו. בהתאם להוראות המשטרה, נאסר על דיווח פרטים הקשורים לפרשה, בהם מתן ולקיחת שוחד לכאורה, תיווך בשוחד, מרמה והפרת אמונים, קשירת קשר ועוד. העבירות מיוחסות לכמה פרויקטים נדל"ניים בהם פרויקט הולילנד, כאמור; פרויקט צוק מנרה, ופרויקטים נוספים הקשורים לחברת הזרע 1939.

בא כוחו של מסר, עו"ד שמעון דולן, מסר בתגובה כי "מעצרו של עו"ד אורי מסר מתוך חשש לשיבוש הליכי חקירה מיותר לחלוטין. כפי שהוצג לנו אמש בבית המשפט מדובר בפרשות שעו"ד מסר נחקר בהם בשנתיים האחרונות וכל אותה עת הוא שמר על שתיקה תקשורתית מוחלטת מתוך רצונו לכבד את גורמי החקירה והאכיפה וכדי להימנע מחשש משיבוש מהלכי חקירה. מסר נחקר בעבר על נושאי החקירה הנדונה כעת ועל חלקם אף חלים דיני התיישנות וכזכור, לפני זמן מה הוחלט ע"י פרקליטות המדינה לסגור את תיקי החקירה בכל אותם הנושאים".

פולאר השקעות נשלטה עד סוף 2006 על ידי קבוצת שרם-פודים-קלנר. אביגדור קלנר - ידידו הקרוב של אולמרט - היה מנכ"ל החברה באותה התקופה. בהמשך, נפרדו דרכיהם של קלנר ושותפיו הוותיקים יצחק שרם ויאיר פודים ושרפ"ק הורידה את האות ק' משמה. הפרדות השותפים הגיעה חודשיים אחרי פרסום חשדות נגד אביגדור קלנר על שימוש במידע פנים. החשד היה כי קלנר העביר מידע בנוגע לעסקות בקבוצה לפני שהתרחשו, כדי להרוויח ממסחר בניירות ערך.

פרשת פרויקט הולילנד אינה חדשה, כפי שנכתב על ידי גיא לשם ב-TheMarker במאי 2007, בתקופת כהונתו כראש הממשלה, היה אולמרט מעורב באישור הפרויקט שנחשב לקטסטרופה סביבתית. אביגדור קלנר - אז מנכ"ל ומבעלי פולאר השקעות שהחזיקה בפרויקט נחשב לידידו הקרוב של אולמרט.

פרשה אחרת של צ'רני בהולילנד נחשפה ב-96' ובמסגרתה הואשמו צ'רני, עורכי דין ושמאים בחבירה יחד לשם הוצאת הערכת שווי פיקטיבית למתחם הולילנד במטרה לחסוך תשלום מסים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בעקבות הפרשה נפתחה חקירת משטרה נגד נציב מס הכנסה אז, דורון לוי, באשר למעורבותו בנושא.

בסופו של דבר הוחלט שלא להעמיד את לוי לדין אך הוא הפסיק לכהן בתפקידו. שמו של לוי, שסיים את תפקידו בעקבות הפרשה עלה ביחד עם שמו של צ'רני שוב לאחרונה בפרשת הפרויקט הכושל של עובד לוי בירושלים כשצ'רני ולוי ביחד הלוו לקבלן הכושל מיליוני שקלים.

לפני מספר שנים נחשפה גם פרשת הזרע. אולמרט, סיפרו אז מקורות, התערב בצורה חריגה לקידום הטבות לחברת הזרע מול מרכז ההשקעות ומול מינהל מקרקעי ישראל. גם עו"ד מסר נעצר בקשר לפרשה זו, בחשד למתן שוחד. רק בסוף 2009 הודיעה הפרקליטות כי לא תגיש כתב אישום נגד מסר בגין מעורבותו בפרשה. על פי הודעת משרד המשפטים, התיק נגד מסר נסגר מפאת חוסר ראיות מספיקות.

פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, כתב בהחלטתו כי בתקופה שבה כיהן אולמרט כשר התמ"ת, הממונה בין השאר על מרכז ההשקעות, ייצג מסר לקוחות עסקיים שניהלו מגעים עם מרכז ההשקעות ודאג לקיים פגישות בינם לבין השר. כמו כן קבע כי אולמרט התערב לטובת לקוחותיו של מסר, ולעתים אף שינה לטובתם החלטות שקיבלו גורמים מקצועיים.

אברבנאל ציין כי בשלושה מקרים עלה החשד כי נקשר קשר פסול בין אולמרט למסר, במטרה להטות את שיקול הדעת לטובת לקוחותיו של מסר, כך שנפגע האינטרס הציבורי. עם זאת הפרקליט קבע כי לא ניתן להוכיח שמסר נתן שוחד לאולמרט.

אריה אבנרי, יו"ר תנועת אומץ, שלח מכתב לניצב יואב סגלוביץ' ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, בעקבות הפשיטה אתמול על פולאר השקעות. העתקים מהמכתב נשלחו גם למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ולפרקליט המדינה עו"ד משה לדור.

הפשיטה על משרדי פולאר

עם המעבר לשלב החקירה הגלויה פשטו אתמול (שלישי) שוטרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) על משרדי פולאר השקעות - חברת ההשקעות שנמכרה על ידי שרם פודים לזיל פלדמן. המסחר בפולאר השקעות, שמנהלה אורי שני נמצא בימים אלה בחופשה בתאילנד, הופסק בשל ההודעה הדרמטית. כמו כן פשטו החוקרים גם על משרדי עיריית ירושלים ועל משרדי קרדן נדל"ן.

בסוף ספטמבר 2009 היו בקופתה של פולאר מזומנים ושווי מזומנים ברמה של כ-150 מיליון שקל, אולם מאז ביצעה החברה תשלומים שונים למחזיקי החוב שלה והתחייבה לבצע השקעות בפרויקטי נדל"ן בחו"ל יחד עם בעל השליטה פלדמן - פרויקטים שבהם התחייבה להשקיע יותר מ-15 מיליון דולר. לא ברור אם נותרו לה די מזומנים כדי לעמוד בהתחייבויות בזמן ללא סיוע חיצוני.

במסגרת הניסיונות להגדיל את הנזילות מכרה החברה לפני כחודשיים את זכויותיה בקומות המשרדים בבניין הפלטינום בתל אביב תמורת כ-42 מיליון שקל. "נראה כי פלדמן מכניס כסף לחברה במסגרת ההתחייבויות שלו מצד אחד, ומצד שני מוציא את אותם סכומים לחברות הפרטיות בפרויקטים בארה"ב", אמרו מקורבים למחזיקי האג"ח של פולאר שהוסיפו כי "תמיר ספיר (שנסוג באחרונה מכוונתו להשקיע ולהצטרף לגרעין השליטה בפולאר השקעות) הבין כנראה שפולאר נמצאת במסלול ישיר של הידרדרות, והעדיף להימלט מן ההשקעה בחברה רגע לפני שהצרות האמיתיות יתחילו לצוף".

הפרויקט השנוא בירושלים

באתר פרויקט הולילנד נכתב כי השכונה "זכתה בכל סופרלטיב אפשרי, היא יצרה בירושלים תפיסת מגורים חדשה, היא סיפור ההצלחה של כל המשפחות המאכלסות אותה. הולילנד פארק - אמנות הדיור". ואולם, קשה עד בלתי אפשרי למצוא ירושלמי שאינו מתעב את המגדלים שמרכיבים את הפרויקט. למעשה מגדלי פרויקט הולילנד הם ככל הנראה המבנים השנואים ביותר בירושלים.

הפרויקט שידוע גם בכינוייו "המפלצת על הגבעה" או "מגדלי הרובוטריקים", הוא פרויקט בינוי עצום מימדים שנבנה בסמוך למלון הולילנד ההיסטורי על רכס שנישא בין שכונת רמת שרת לבין עמק הצבאים. מחיר דירה במקום יכול להגיע עד לארבעה מיליון שקל.

"הפרוייקט הזה כל כך מגלומני וכל כך נצפה וכל כך יומרני, שעוד נבנה על שטח שלא היו בו זכויות בנייה", אומרת ציפי רון, פעילת החברה להגנת הטבע שניסתה גם כן למנוע את אישור התוכנית, "זו תוכנית מאוד חריגה במימדים שלה. אין מקום בעיר שלא רואים אותה. מארמון הנציב, מהר הזיתים, מהכנסת. היא שולטת על קו הרקיע. אי אפשר למצוא היום ירושלמי שאוהב את התוכנית".

הפרויקט נבנה על ידי שתי חברות, חברת פולאר וחברת קרדן, במשרדי שתי החברות ביצעה אתמול המשטרה פשיטה ותפיסת מסמכים. פשיטה נוספת נערכה במחלקת ההנדסה בעיריית ירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker