גידול של 80% ברווח התפעולי של נייר חדרה; תחלק דיווינד ראשון מזה 12 שנה

גדי קוניא, מנכ"ל החברה: אופטימי ביחס לסיכוי לשפר את התוצאות הכספיות של מגזר ניירות הכתיבה וההדפסה

יורם גביזון
נייר חדרה
נייר חדרה

לראשונה מזה 12 שנה תחלק נייר חדרה , שבשליטת קרן פימי, דיווידנד. חלוקת הדיווידנד של 30 מיליון שקל היא עדות נוספת לשיפור המתמשך בתוצאותיה הכספיות של החברה ובמצבה הפיננסי.

נייר חדרה, שמנוהלת על ידי גדי קוניא, הרוויחה 8 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2017 , גידול של 100% בהשוואה לרבעון המקביל לו ב-2016. החברה מספקת שירותי איסוף ומחזור פסולת, קרטון, נייר ופלסטיק באמצעות החברה הבת אמניר, ומייצרת גלילי נייר לקרטון מפסולת הקרטון והנייר שאוספת אמניר. החברה הבת כרמל מייצרת אריזות קרטון גלי ללקוחות בתעשייה, בחקלאות ובענפי המזון והמשקאות מגלילי נייר שמספקת לה נייר חדרה. נייר חדרה גם מייצרת ומייבאת ניירות כתיבה והדפסה.

הכנסותיה של נייר חדרה צמחו ב-8% ברבעון הרביעי של 2017 בהשוואה למקביל ב-2016, והסתכמו ב-424 מיליון שקל. הגידול במחזור נובע מעלייה במכירות מוצרי האריזה והקרטון של כרמל, שתרמה 18 מיליון שקל לגידול במכירות; מעלייה של 9 מיליון שקל במכירות גלילי הנייר לקרטון; ומעלייה של 3 מיליון שקל במכירות החברה הבת גרפיטי, שמשווקת ציוד משרדי. עליות אלו קוזזו בירידה של מיליון שקל במגזר ניירות הכתיבה וההדפסה.

הרווח התפעולי של נייר חדרה גדל ב-91% ברבעון הרביעי של 2017 לעומת המקביל ב-2016, והסתכם ב-21 מיליון שקל. הרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) צמח ב-21% ברבעון החולף לעומת המקביל ב-2016 והגיע ל-46 מיליון שקל. קוניא מציין שהחברה הכפילה את ה-Ebitda ב-3 השנים האחרונות לרמה של 185 מיליון שקל ב-2017.

הגורם העיקרי לקפיצה ברווח התפעולי היה מגזר גלילי הנייר לקרטון, שמכירותיו גדלו ב-17% ברבעון החולף ל-129 מיליון שקל, והרווח התפעולי שלו נסק ב-800% ל-18 מיליון שקל. קוניא מסביר את הגידול במכירות וברווח התפעולי בעליית מחירי המכירה בשוק המקומי ובחו"ל, ומגידול במכירות לשוק המקומי על חשבון הכמות המיוצאת.

קוניא ציין שמחירי גלילי הנייר מסוג קרפט עלו בעולם, כתוצאה מעליית מחיר התאית, שהיא חומר הגלם לייצורו. הוא ציין שמחיר התאית עלה ב-250 דולר לטון ברבעון הרביעי של 2017 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2016, כלומר ב-23%. בעקבות זאת עלה גם מחיר פסולת הקרטון והנייר שאוספת אמניר, שהיא חומר הגלם החלופי לייצור גלילי נייר וקרטון, והיא גם חומר הגלם שבו משתמשת נייר חדרה. גורם נוסף לעלייה ברווחיות היה עלייה בשיעור הנצילות של כושר הייצור ל-93%.

לדברי קוניא, עליית מחיר התאית משפרת את הרווחיות של 3 מגזרי הליבה של החברה: איסוף ומחזור פסולת נייר וקרטון, ייצור גלילי נייר לקרטון וייצור אריזות קרטון לתעשייה ולחקלאות, ובמקביל היא פוגעת ברווחיות מגזר ייצור ניירות כתיבה והדפסה ("נייר לבן"), שספג הפסד תפעולי של 4 מיליון שקל, במחזור של 118 מיליון שקל ברבעון הרביעי של 2017, לעומת הפסד תפעולי של 5 מיליון שקל במחזור של 116 מיליון שקל, ברבעון המקביל ב-2016.

קוניא ציין כי הוא אופטימי ביחס לסיכוי לשפר את התוצאות הכספיות של מגזר ניירות הכתיבה וההדפסה, למשל באמצעות מוצרים ממגזר זה לשימושים בהדפסה על אריזות קרטון, שחוסכת 120-100 דולר לטון בתהליך הייצור ומאפשרת למכור אותו במחירים גבוהים יחסית.

עוד אמר כי שיעור הנצילות הגבוה של כושר הייצור בתחום גלילי הנייר לקרטון בעולם כולו תתמוך במגמה החיובית של המחירים, משום שייקח לפחות שנתיים עד שלוש שנים לגורם מתחרה להגדיל את כושר הייצור, במטרה להתאים את ההיצע לביקוש הגדל - ביקוש שניזון בין השאר מהמסחר האלקטרוני.

לדבריו, מחקרים בעולם מראים שגידול של 10% בסחר האלקטרוני תורם כ-1% לצמיחה במכירות גלילי הנייר לקרטון. לדברי קוניא, נייר חדרה, שמחזיקה ברווחים ראויים לחלוקה של 428 מיליון שקל, תשאף להציג צמיחה של 20% לפחות ברווח התפעולי התזרימי גם ב-2018, ולהמשיך לחלק דיווידנדים, כך שתיסחר על פי תשואת הדיווידנד שהיא מספקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker