לנווט 240 מיליארד שקל, לעבור לאינטרנט, למנות מנכ"ל - ולהסתדר עם שלמה אליהו

מינויו השבוע של עודד שריג, מי שהיה הממונה על הביטוח במשרד האוצר, ליו"ר מגדל ביטוח, אמור לשים סוף למשחק כיסאות המנהלים בחברת החיסכון הפנסיוני הגדולה בישראל ■ אלה ארבעת האתגרים העיקריים שמצפים למנכ"ל הבא של מגדל ביטוח

אסא ששון
שלמה אליהו
ישוב לתפקיד יו"ר מגדל. בעל השליטה, שלמה אליהוצילום: אייל טואג

חברת הביטוח מגדל היא מנהלת הכסף הגדולה בישראל. כ–240 מיליארד שקל מכספי החיסכון מופקדים בידיה — בקרנות פנסיה, קופות גמל וביטוחי מנהלים. אחריה, בפער של 18%, נמצאת חברת הביטוח הגדולה בישראל, הראל, שמנהלת כ–203 מיליארד שקל.

השבוע מינה דירקטוריון מגדל פעם נוספת את פרופ' עודד שריג ליו"ר בקבוצה — הפעם של דירקטוריון מגדל ביטוח. לראשות הדירקטוריון של מגדל אחזקות, החברה האם של מגדל, עתיד לחזור בעל השליטה במגדל, שלמה אליהו. מינויו של שריג אמור להיות תחילת הסוף של משחק הכיסאות הניהולי במגדל, שהתחיל בנובמבר 2017 — אז הודיע אליהו כי ברצונו לחזור לכס היו"ר. חזרתו של אליהו לתפקיד היו"ר תחייב את בנו עופר אליהו להיפרד מתפקיד מנכ"ל מגדל ביטוח, ואת היו"ר יוחנן דנינו לפנות את מקומו.

שריג כיהן בעבר בתפקיד הממונה על הביטוח. השלמת מינויו ליו"ר מגדל ביטוח כפופה לאישורה של מחליפתו בתפקיד הממונה, דורית סלינגר, ולוחות הזמנים של המינוי ייקבעו בהתאם למוקד קבלת האישור. בעבר מנעה סלינגר את מינויו של שריג ליו"ר מגדל ביטוח ובסופו של דבר הוא מונה ליו"ר מגדל אחזקות — אבל כל זה היה סמוך לסיום כהונתו כממונה על הביטוח.

שריג כיהן בתפקיד יו"ר מגדל אחזקות במשך שבעה חודשים בלבד, וכהונתו הסתיימה בספטמבר 2015. הוא מצוי בקשרי עבודה וחברות עם שלמה אליהו — ושימש יועץ בהנפקת האג"ח של החברה.

עודד שריג
עודד שריג, היו"ר הבא של מגדל ביטוחצילום: עופר וקנין

מי יהיה המנכ"ל הבא

ניתן היה לצפות שלתפקיד מנכ"ל מגדל ביטוח, אחד התפקידים הבכירים במשק, ישתרך תור ארוך. אליהו פנה באחרונה לאילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, ולדורון ספיר, מנכ"ל Cal — והציע להם את התפקיד.

ואולם אליהו גילה כי להתנהלותו כבעליה של מגדל יש מחיר. לא מעט מנהלים שפנה אליהם השיבו בשלילה להצעה להתמנות למנכ"ל מגדל ביטוח. גם בנו עופר, שממשיך לכהן כמנכ"ל החברה, הודיע כי יסיים את תפקידו ביוני.

חוסר הוודאות לגבי המנכ"ל של חברת הביטוח הפנסיונית הגדולה בישראל, ששולחת בכל חודש למאות אלפי לקוחותיה גמלה חודשית מעלה לא מעט תהיות — בעיקר כיצד היא תתמודד עם האתגרים העסקיים שעומדים בפניה בתקופה הקרובה, ועד כמה אמורים להיות החוסכים מוטרדים מהחילופים בהנהלת מגדל.

מה שברור זה שהמשקיעים במגדל מוטרדים. הם הובילו את המניה לירידה של כ–8% מאז החלה סאגת החילופים בהנהלה — בשעה שמדד חברות הביטוח עלה ב–4.5%.

עופר אליהו מנכ"ל מגדל
עופר אליהו, מנכ"ל מגדל ביטוח היוצאצילום: אתר חברת מגדל

כדי להחזיר את האמון בהנהלת מגדל ביטוח, שריג צריך למצוא את האדם הנכון — ועליו לעשות זאת מיד עם אישור מינויו ליו"ר החברה. ניתן להניח שאחד השיקולים של שריג בבחירת המנכ"ל הבא של מגדל ביטוח הוא שהשניים ישתפו פעולה בניהול החברה. אלה האתגרים העיקריים שמצפים למנכ"ל הבא של מגדל ביטוח.

1. האתגר הראשון שמצפה למנכ"ל מגדל הבא הוא טכנולוגי. יותר ויותר חברות ביטוח עוברות בהדרגה לפעילות מלאה בדיגיטל: משלב רכישת הפוליסה באמצעים דיגיטליים, דרך הפעלת תביעה באופן מקוון וכלה במעקב וקבלת תשלום באמצעות האינטרנט. זה מאפשר לייעל את הפעילות, ובעיקר לחסוך הרבה כסף וזמן.

כלל ביטוח היא החברה הראשונה שעברה לפעילות דיגיטלית מלאה — הן למבוטחים שרוצים לפעול ישירות מולה הן במתן השירות לסוכני הביטוח שלה. "יש לנו בכל יום כ–9,000 שיחות, ו–300 איש אמורים לתת מענה לשיחות האלה", אמר לפני כשבוע איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח, בראיון על המעבר לדיגיטל. "המוקדים שלנו מעניקים שירות מצוין. יש מדדים של הרגולטור, ואף חברה אינה רוצה להיות אחרונה בהם. יש מכרזים שבהם המדדים האלה קריטיים.

"כעת, הכוונה היא שהכל יקרה בזמן אמת — בלי שתתקשר למוקד השירות. עם פתיחת התביעה שולחים לך הודעת סמס, ואתה יכול לקבל את הסטטוס. בכוח האדם שאני חוסך כאן ניתן להשתמש במקומות אחרים בחברה", הוסיף כהן שהיה בעבר מנכ"ל מגדל ביטוח.

2. האתגר השני הוא פיזור מרכזי הרווח של מגדל בצורה מאוזנת יותר. את תשעת החודשים הראשונים של 2017 סיימה מגדל עם רווח כולל לפני מס של 760 מיליון שקל, כשהתרומה לרווח של תחום החיסכון ארוך הטווח היתה 59% — גבוה בהרבה בהשוואה לחברות אחרות. בהראל, המתחרה הגדולה של מגדל, פעילות החיסכון תרמה 45% לרווח הכולל.

אילן רביב
אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש. אליהו פנה אליוצילום: רמי זרנגר

זה לא מפתיע. מגדל היא חברת החיסכון הפנסיוני הגדולה בישראל. ואולם התלות שלה בחיסכון ארוך הטווח גוררת תלות בביצועי שוק ההון. החשיפה לשוק ההון באה לידי ביטוי בהשפעה דרמטית על שווי תיק הנוסטרו. חשוב לזכור כי הנוסטרו של חברות הביטוח הוא לא רק עודפי ההון שיש להן, אלא גם כספי הביטוח — ביטוחי מנהלים, בריאות ואלמנטרי — המושקעים בשוק ההון. פעילות הביטוח נהנית כשיש עליות בשווקים ונפגעת בתקופות של ירידות.

בנוסף, לביצועים בשוק ההון השפעה ישירה על תוצאותיה הכספיות, בעיקר בשל ההשפעת הרווחים על דמי הניהול בפוליסות המשתתפות ברווחים. ירידות בשוקי ההון פוגעות ברווחיות השוטפת ויוצרות "בור" — שעד שאינו נסגר לא ניתן לשוב ולגבות את דמי הניהול המשתנים. התרומה לרווח הכולל של מגדל מתחומי ביטוח מסורתיים, כמו ביטוחי בריאות, מגיעה ל–8% הכולל ומהביטוח האלמנטרי ל–13%.

פיזור נכון יותר בין מרכזי הרווח ייצור מצב שבו כאשר שוקי ההון יורדים מגדל לא תספוג פגיעה קשה. התלות בחיסכון ארוך הטווח חושפת את החברה גם להפרשות בעקבות התחייבויות בביטוחי חיים מבטיחי תשואה — כפי שקרה בעבר.

3. האתגר השלישי שמצפה למנכ"ל הבא של מגדל הוא חוסר של מיליארד שקל, שנדרשים כדי לעמוד בהוראות סולבנסי 2. הירידות בשווקים משפיעות גם על ההון של חברות הביטוח. דרישות ההון שלהן מושפעות מגורמים רבים, לרבות תוחלת חיים והערכות אקטואריות, כששני הגורמים שעשויים לשנות מיידית את התמונה הם ירידות־עליות בשווקים ועקום הריבית — המשמשת מעין כרית ביטחון לחברה.

השנה האחרונה היתה אידיאלית לחברות הביטוח: שוק הון עולה במקביל לעלייה בתשואות ארוכות הטווח, שהביאה לשיפור במצב ההון שלהן. עודפי ההון של החברות גדלו, ורובן כבר עומדות במבחני חלוקת דיווידנדים — מלבד מגדל והפניקס. למגדל חסרים כמיליארד שקל כדי לעמוד בדרישות ההון של סולבנסי 2: ההוראות לחברות הביטוח בדבר אופן חישוב ההון העצמי שלהן — בהתאם לפעילות העסקית ולסיכונים שהן נוטלות. במובן זה, הן שונות מתקנות קודמות, שבהן חישוב ההון לא הביא בחשבון את הסיכון העסקי שמייצגת כל פעילות. כדי להשלים את ההון מנכ"ל מגדל ביטוח יצטרך להחליט אם הוא מגייס הון ומגדיל את המינוף של החברה, או מוותר על חלק מפעילויותיה העסקיות.

4. האתגר הרביעי — וכנראה הקשה ביותר — הוא להסתדר עם בעל הבית. אליהו הביא למגדל תרבות ניהול שונה מאוד מזאת שהנהיגה בה ג'נרלי האיטלקית ב–15 השנים ששלטה בה. ראשי ג'נרלי העניקו למנהלים המקומיים של מגדל, קודם איזי כהן ואחריו יונל כהן, יד חופשית. התהליכים העסקיים התרחשו באטיות, אבל באופן מסודר.

אליהו, שבנה בעצמו את אימפריית הביטוח שלו בחברת הביטוח אליהו, פועל אחרת. הוא היה מעורב בכל החלטה וניהל את החברה באופן ריכוזי. "הוא הפך את אליהו לחברת ביטוח שהיא בית מרקחת", אמר לנו השבוע בכיר לשעבר בתחום הביטוח והרגולציה. באופן הזה הוא תיכנן לנהל גם את מגדל, אבל בחברת הענק עבד פחות טוב.

לוין החזיקה חצי שנה

מעט לאחר שרכש את השליטה במגדל נפרד אליהו מהמנכ"ל יונל כהן ומהיו"ר הוותיק אהרון פוגל. רצונו למנות את שריג ליו"ר מגדל ביטוח נתקל כאמור בהתנגדות של הממונה על הביטוח והוא מונה ליו"ר מגדל אחזקות. גם המנכ"לית שהגיעה אחרי כהן, ענת לוין, לא החזיקה מעמד יותר מחצי שנה, ופרשה. לבסוף מונה בנו עופר למנכ"ל וכאמור גם הוא עתיד לפרוש בקרוב.

ענת לוין
ענת לוין, בכירה בכלל ביטוח. פרשה ממגדלצילום: מוטי מילרוד

מי שיעמוד בראש מגדל ביטוח יצטרך לדעת איך להתמודד עם אליהו, שלמרות גילו, 82, עדיין מעוניין להיות זה שמושך בחוטים. המנכ"ל יצטרך לנווט נושאת מטוסים המעסיקה יותר מ–5,000 עובדים, מטפלת במאות תביעות מדי יום ושולחת למאות אלפי אנשים בכל חודש צ'ק (גמלה חודשית) שממנו הם מתקיימים. זה מחייב תהליכי עבודה מסודרים, עבודה לפי הספר בלי קיצורי דרך וממשל תאגידי מוקפד. התנהלות שלא פעם הביאה בעבר להתנגשות עם התנהלותו של אליהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום