מפגינים: "כולנו נפגעי קראוס"

משקיעים תובעים את אופיר קראוס, שתיק השקעות של 250 אלף שקל בניהולו צנח לשווי של 15 אלף שקל בארבעה חודשים. נפגעים נוספים הפגינו מחוץ לבית המשפט. קראוס: הנפגעים היו מודעים לסיכון

שרית מנחם כרמי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שרית מנחם כרמי

>> קבלת פנים זועמת המתינה אתמול בבוקר לאופיר קראוס, לשעבר מנהל השקעות בקרניאל השקעות.

קראוס הגיע לדיון נוסף במשפטו, המתנהל מאז בפברואר 2009. התובעים, עליזה ויפרח יחזקאל, עתרו נגדו לאחר שהפקידו בידיו חסכונות בסך 250 אלף שקל וגילו לאחר ארבעה חודשים שנותרו מהם 15 אלף שקל בלבד. למרות ההפסד הגדול, קראוס גבה מהתובעים 84 אלף שקל בעמלות ניהול.

קראוס טוען שההפסד נגרם בשל שיטות מסחר רוויות סיכון שנטל בתיקים אלה, בעיקר מסחר באופציות מעו"ף. הוא טוען כי התובעים ידעו כי התיק מנוהל ברמת סיכון גבוהה. התובעים טוענים שסיכמו עם קראוס כי 60% מהתיק יושקעו במניות והיתר באפיקים סולידיים. קראוס מיוצג על ידי עוה"ד חן בכר ממשרד צברי יובל ושות'. את הזוג יחזקאל מייצג עו"ד רועי סלוקי ממשרד ברם דחוח ושות'.

האווירה המתוחה, לה תרמו מפגינים שטענו כי גם להם הפסיד קראוס כספים, לא נרגעה גם כשהדיון התחיל. שלושת ילדיהם של הזוג יחזקאל הטיחו בפני קראוס: "הרסת לנו את החיים", והוסיפו "נדאג שלא תוכל להרוס משפחות נוספות". כשיצא קראוס אל מחוץ לאולם הדיונים מיהרו המפגינים לצאת אחריו כדי להתעמת איתו מילולית. קראוס לא השיב להם.

אחד העדים מטעם קראוס היה הכלכלן יוסי בהיר, שהעיד לטובת קראוס וטען כי היקפי העמלות ששולמו בתיק - 84 אלף שקל, המהווים 34% מהיקף התיק - סבירים. "אופציות בכלל מתאפיינות בתשלום עמלות גבוה. גם שחקני אופציות מקצועיים יכולים לשלם שיעור גבוה יחסית למחזור הפעילות. זה יכול להגיע ל-50%-70% מנפח הפעילות", אמר בהיר.

החלק השני של הדיון כלל חקירה נגדית של קראוס. לדבריו, "בני הזוג ביקשו תיק ברמת סיכון גבוהה. הם ביקשו להחזיר את ההפסדים שנוצרו להם בתיקי השקעות קודמים. מר יחזקאל שאל אותי 'איך אתה יכול להרוויח כסף במניות כשהשוק כל הזמן יורד?'. הסברתי לו שכמעט בלתי אפשרי להרוויח כסף ממניות כשהשוק יורד, ולכן עיקר הפעילות תהיה באופציות מעו"ף. בני הזוג אישרו לי שהם מבינים שצריך לקחת סיכון כדי להרוויח והם מוכנים לקחת את הסיכון" .

בתשובה לשאלה כמה כסף הפסיד לכלל לקוחותיו בשנים 2008-2009, אמר קראוס: "חלק מהלקוחות האלה הרוויחו כסף, חלק אחר הפסיד, חלק הפסיד קודם ואחר כך הרוויחו ולהפך. אני ממש לא זוכר סכומים מדויקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker