קרנות הפנסיה המוזלות נכשלו. הוותיקים משלמים דמי ניהול כפולים

כמעט שנה וחצי אחרי שמשרד האוצר הנהיג את רפורמת קרנות ברירת המחדל, מתברר שדמי הניהול הממוצעים בהן גבוהים אפילו מהממוצע בענף הפנסיה ■ רק 90 אלף עמיתים הצטרפו לקרנות המוזלות - בין השאר בגלל אינטרסים מנוגדים של מעסיקים וסוכנים

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר
הממונה על שוק ההון, דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

כמעט שנה וחצי אחרי שקרנות הפנסיה המוזלות התחילו לפעול, נראה שהרפורמה בחיסכון הפנסיוני תקועה. מספר המצטרפים לשתי הקרנות שזכו במכרז של משרד האוצר נמוך, לא ניכרת השפעה על ענף הפנסיה — ואפילו החוסכים הוותיקים בשתי קרנות ברירת המחדל, של בתי ההשקעות מיטב דש והלמן אלדובי, ממשיכים לשלם דמי ניהול כפולים בהשוואה לדמי הניהול שנקבעו לזוכות במכרז.

קרנות ברירת מחדל הן קרנות פנסיה רגילות בדמי ניהול מופחתים. מצורפים אליהן אוטומטית עובדים שלא בחרו בעת הצטרפותם למקום עבודה חדש בתוכנית פנסיונית כלשהי, ולמעסיק שלהם אין קרן פנסיה מועדפת. באופן כללי, הציפייה היתה שבשל דמי הניהול האטרקטיביים הקרנות האלה יהיו חלופה מועדפת לכל חוסך — מה שיוביל להפחתה גורפת בדמי הניהול בענף הפנסיה. בינתיים, זה לא קורה.

אפשר לשלם פחות

דמי הניהול הממוצעים בקרן הפנסיה שמנהל מיטב דש הם בשיעור של 2.64% מההפקדות ושל 0.27% מהצבירה. דמי הניהול הממוצעים בענף הפנסיה הם 2.51% מההפקדות ו–0.25% מהצבירה. מיטב דש התחייב במכרז של האוצר לדמי ניהול של 1.31% מההפקדות ו–0.01% מהצבירה — כשהפער הגדול בין המצב בפועל לדמי הניהול שנקבעו במכרז נובע מכך ש–180 אלף העמיתים הוותיקים בקרן של מיטב דש לא הורו להנהלת הקרן להעביר את החיסכון שלהם למסלול עם דמי הניהול המופחתים, וממשיכים לשלם את דמי הניהול הגבוהים.

מאז הזכייה הצטרפו לקרן ברירת המחדל של מיטב דש כ–70 אלף עמיתים חדשים — ובסך הכל יש בקרן הפנסיה של בית ההשקעות כ–250 אלף חוסכים. הקרן מנהלת כ–8 מיליארד שקל, כש–1.4 מיליארד שקל נוספו מאז בחירתה לברירת מחדל. בכל קרנות הפנסיה החדשות מנוהלים כיום 305 מיליארד שקל.

אילן רביב, מנכ"ל מיטב-דש
אילן רביב, מנכ"ל מיטב-דשצילום: רמי זרנגר

מצב דומה שורר גם בקרן הפנסיה שמנהל הלמן אלדובי: דמי הניהול הממוצעים בקרן הם בשיעור של 2.68% מההפקדות ו–0.2% מהצבירה — לעומת התחייבות במכרז ברירת המחדל לדמי ניהול של 1.49% מההפקדות ו–0.001% בלבד מהצבירה. מנובמבר 2016 הצטרפו לקרן ברירת המחדל של הלמן אלדובי כ–20 אלף עמיתים, ובסך הכל יש בה כיום כ–22 אלף חוסכים — 2,000 מהם עמיתים ותיקים שמשלמים דמי ניהול גבוהים בהרבה מאלה שנקבעו במכרז. הקרן מנהלת 700 מיליון שקל, כש–300 מיליון שקל נוספו מאז נובמבר 2016.

על פי תנאי הזכייה במכרז שהובילה רשות שוק ההון, דמי הניהול המוזלים ניתנים לכל חוסך שמצטרף לקרן ברירת המחדל, כלומר מנובמבר 2016, והם תקפים למשך עשר שנים. בד בבד, רפורמת הניוד בקרנות הפנסיה מאפשרת לכל חוסך לעבור בכל רגע בין קרנות פנסיה — כך שהעמיתים הוותיקים, שחסכו בקרנות הזוכות לפני נובמבר 2016, יכולים להפחית את דמי הניהול שהם משלמים, לאלה שנקבעו במכרז, אלא שזה לא קורה.

רבים מהחוסכים הוותיקים הגיעו לקרנות האלה דרך סוכנים שנהנים מעמלות שוטפות שנקבעו להם לפני הזכייה במכרז — ואין להם אינטרס ליידע את הלקוחות לגבי האפשרות שנפתחה בפניהם. ראוי לציין כי מאז השקת קרנות ברירת המחדל, מיטב דש והלמן אלדובי לא משלמים לסוכנים עמלות על מצטרפים חדשים.

הסוכנים לא אוהבים את קרנות ברירת המחדל

החוסכים הוותיקים

בקרנות הפנסיה שזכו במכרז ציפו לנהירה של לקוחות חדשים. ואולם כמעט שנה וחצי אחרי, בשני בתי ההשקעות מאוכזבים ממספר הלקוחות החדשים — ורואים בעשרות אלפי המצטרפים כישלון. "מה זה עשרות אלפים לעומת מיליוני מפקידים לפנסיה שקיימים במשק", אמר בכיר באחת מקרנות הפנסיה. לדבריו, הסוכנים לא אוהבים את קרנות ברירת המחדל — ופועלים במגוון דרכים אצל המעסיקים כדי למנוע מעובדים להצטרף אליהן.

עוד אמר הבכיר כי "השוק נשלט על ידי סוכני ביטוח ומשווקים, שלא מספקים לציבור את כל המידע ומונעים מעובדים לנייד את החיסכון הפנסיוני — ולהצטרף למסלול טוב יותר. הם שולחים לכל עובד חדש טופס הצטרפות לקרן פנסיה או סמס עם לינק, כדי שלא יגיע לקרן ברירת המחדל".

רמי דרור, מנכ"ל הלמן אלדובי
רמי דרור, מנכ"ל הלמן אלדוביצילום: ללא קרדיט

טדי לין, מנכ"ל חברת הגמל והפנסיה של מיטב דש: "לצערנו, למרות דמי הניהול האטרקטיביים והתשואות הגבוהות שהחברה משיגה לעמיתיה והשירות הטוב — עדיין אין תנועה מסיבית של עמיתים בגלל מבנה האינטרסים הבעייתי בשוק קרנות הפנסיה".

איתי ברדה, מנכ"ל הלמן אלדובי גמל ופנסיה, מציג תמונה דומה: "הרפורמה עדיין לא מתרוממת כמצופה ורק עשרות אלפי עובדים הצטרפו לקרן שלנו — למרות האטרקטיביות שלה ואף שבניגוד למסעות ההפחדה שמנהלים פעילים בענף — לפי הדירוג של האוצר ניתן להעניק לעובדים שירות איכותי גם בדמי ניהול נמוכים. בשל הסדרים קודמים, מרבית העובדים ממשיכים להפריש את כספי הפנסיה לחברות הביטוח הגדולות, ומרביתם משלמים דמי ניהול גבוהים משמעותית מאלה שמציעות הקרנות שזכו במכרז".

במארס 2019 אמור להיכנס לתוקף השלב השני של הרפורמה, וקרנות הפנסיה הזוכות יהיו ברירת המחדל גם אצל מעסיקים שלא קיימו מכרז מסודר לבחירת הקרן המועדפת עליהם. לרוב המעסיקים הגדולים והבינוניים יש קרנות פנסיה המשמשות מעין ברירת מחדל — הן נבחרות בלא מכרז ונגבים בהן דמי ניהול גבוהים יחסית.

ועדת הכספים הביעה באחרונה חוסר שביעות רצון מהתקדמות הרפורמה. חברים בוועדה קראו להקדים את ביצוע הפעימה השנייה, למארס 2018, בשל קצב הצטרפות איטי לקרנות ברירת המחדל — בין השאר משום שעובדים רבים כבולים בהסדרים נחותים, שגיבשו בעבר מעסיקיהם עם סוכנויות ההסדרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker