ארד תפריש 9 מיליון דולר עקב תקלה במדי המים בארה"ב

ארד מייצרת מערכת תקשורת ממחושבת לקריאה מרחוק של מדי מים ■ חלק מהמוצרים שהופצו ב–2009–2012 בשוק האמריקאי עלולים שלא לעמוד באורך החיים שלהם התחייבה בתקופת האחריות, עקב התרוקנות הסוללות שמותקנות בקצב מהיר מהצפוי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מד מים
יורם גביזון

חברת ארד ספגה מכה קשה בשוק העיקרי שלה. החברה, שבשליטת הקיבוצים דליה ורמות מנשה, תבצע הפרשה של 8–9 מיליון דולר, שתיגרע מהרווח התפעולי ברבעון הרביעי של 2017 עקב תקלה של בקרת איכות. ההפרשה מוכרת לצורכי מס, כך שלא כל הסכום ייגרע מההון העצמי של החברה, שמסתכם ב–103 מיליון דולר נכון לסוף הרבעון השלישי של 2017.

ארד מייצרת מערכת תקשורת ממחושבת לקריאה מרחוק של מדי מים. כעת התברר לה כי חלק מהמוצרים שהופצו ב–2009–2012 בשוק האמריקאי עלולים שלא לעמוד באורך החיים שלהם התחייבה בתקופת האחריות, עקב התרוקנות הסוללות שמותקנות בקצב מהיר מהצפוי. ארד גילתה שהתוכנה שמפעילה את מדי המים גורמת לכך שהסוללות שמותקנות בהן מתרוקנות לאחר שמונה שנים ולא אחרי 10 שנים, כפי שמתחייב מהאחריות שנתנה ללקוחותיה.

ארד מתכוונת לפנות באופן יזום ללקוחות הרלוונטיים, ולהציע להם לרכוש מוצר מתקדם יותר במחיר מופחת או לקבל מוצר חלופי ללא עלות במסגרת תקופת האחריות. ארד מדגישה כי למיטב ידיעתה התקלה שהתגלתה אינה משפיעה על מוצרי החברה, שנמכרו ונמכרים עדיין בשאר שוקי העולם, ובמוצרים שנמכרו החל ב–2013 לא נמצאה תקלה זו.

המכירות בשוק האמריקאי הסתכמו ב–100 מיליון דולר ב–12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2017, והיו 59% ממחזור המכירות בתקופה זו. השוק האמריקאי סיפק לארד רווח תפעולי של 25 מיליון דולר ב–12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2017 — 85% מכלל הרווח התפעולי לפני הקצאת הוצאות תקורה למגזרים הגיאוגרפיים השונים. ארד מחזיקה, להערכה, בנתח של 10% מהשוק האמריקאי למדי מים ומתמודדת עם החברות נםטון (24% מהשוק האמריקאי), סנסוס (21%) ובדגר (21%).

התלות בשוק האמריקאי מתבטאת גם בכך ששני הלקוחות הגדולים של ארד הם מפיצים אמריקאיים, שרוכשים 15.4% ממחזור המכירות של החברה. ארד ציינה בין גורמי הסיכון העיקריים שלה את החדירה של יבוא זול של מוצרים, בעיקר מסין, שמיוצרים בטכנולוגיות וברמת איכות פחותה.

תקלה מהסוג שעליה דיווחה ארד עצמה מכרסמת בניסיונה למצב את עצמה כיצרן איכותי שמוצריו ראויים לפרמיה לעומת מוצרים זולים מהמזרח הרחוק.

תעשיית מדידת המים בעולם מוערכת ב־3.5 מיליארד דולר בשנה, 800 מיליון דולר מסכום זה בארה"ב, וצומחת ב–4% בשנה. תחום המדידה האוטומטית הממוחשבת מרחוק של מדי מים נאמד במיליארד דולר בשנה, ורובו בארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker