התקדמות במיזם של לבייב להפקת ביודיזל מצמחים בנמיביה: 3 מיליון דונם הוקצו לפרויקט

הביודיזל פולט פחות גזים לאטמוספרה ועלותו נחשבת לנמוכה יחסית; שווי המיזם מוערך במיליארדי דולרים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

חברת LL Biofuels Namibia, שבראש המשקיעים בה עומד איש העסקים לב לבייב, הבעלים של אפריקה ישראל, השיגה אישור בנמיביה לגדל בקרקע בשטח 3 מיליון דונם את צמח הז'אטרופה, שזרעיו ירוסקו תחת לחץ להפקת ביו-דיזל. כך עולה מן הדיווחים בעיתון הנמיבי NEW ERA.

שוויו של המיזם להפקת ביו דיזל, מוערך במיליארדי דולרים. ביודיזל יכול לשמש כדלק עבור רכבות, מכוניות, משאיות, אוניות ומטוסים. להבדיל מהדלקים כיום, הוא פולט פחות גזים לאטמוספרה ונחשב לפחות מזהם. כמו כן, עלותו נמוכה יחסית.

LL Biofuels חתמה על הסכם חכירה ל-20 שנה עם השותפים המחזיקים בחוות קטימה - המועצה המקומית קפריבי והחברה לפיתוח נמיביה (NDC) - שיאפשר לחברה לבצע מספר ניסויים בצמחים שיגודלו במקום במטרה להגיע לתפוקת שמן מקסימלית.

אלון ורד, אגרונום ומנהל פרויקט ב-LL Biofuels Namibia סיפר ל-New Era כי המיזם נטע 400 זנים שונים של צמח ז'אטרופה בשטח של 150 דונם משטח החווה המסתכם ב-4,000 דונם, במטרה לבחון באיזה מהזנים תפוקת השמן הנה גדולה ביותר ואיזה מהם מתאים יותר לגידול באזור קפריבי.

כמו כן, ציין ורד כי במידה ומו"מ הנוכחי עם הממשלה יסתיים בהצלחה, LL Biofuels מתכננת להפיק חביות ראשונות של דלק ירוק כבר בשנה הבאה. הוא הוסיף כי מחיר הדלק יעמוד על כ-75 דולר לחבית המכילה כ-200 ליטר. קרוב לוודאי, המוצר הזה יהיה זול יותר מסולר.

בנוסף, ברגע שתחל הפקת דלק החברה מתכננת לעבוד בשיתוף עם אחת מחברות הנפט הבינלאומיות, ככל הנראה במטרה לבחון אפיקי חדירה לשוק רווחי זה.

עד כה הפרויקט שהושק במימון וביוזמת לבייב, שהשקיע בו 20 מיליון דולר נמיבי ( 3.3 מיליון דולר ארה"ב) נמצא בשלב הניסויים הנוכחי. אולם, ברגע שהמשקיעים יווכחו כי התבואה מניבה תוצאות חיוביות, יוזרמו מיליארדי דולרים להפקה מסחרית של צמח ז'אטרופה בחלקות בשטח 200,000 דונם קרקע שהוקצתה ע"י ראשי השבטים.

"היעד שלנו הוא לאתר את זן העץ ז'אטרופה הטוב ביותר ולהפיק 3-8 טון דלק בשנה. לכן, אנו עורכים ניסויים בכדי לראות איזה זן מתאים ביותר לקפריבי", הסביר האגרונום שנשלח לנמיביה ע"י לבייב.

החברה מתכננת להקצות כמה מיליארדי דולרים להקמת מפעל כימי בטכנולוגיות גבוהות שיכלול מכבש זרעים ענק וכמה מגדלי החמצה לאגירת זרעים עתירי השמן. ברגע שהזרעים ירוסקו ויופק מהם ביו-דיזל, הם יותירו משקעים שיהפכו לדשנים אורגנים ויפוזרו על עצי ז'אטרופה.

"כל הביו-דיזל הזה שיופק יהיה מיעוד ברובו לשימוש פנימי בנמיביה, וחלק ממנו ליצוא. אנו רוצים להיות המפיקה הגדולה ביותר של דלק ביולוגי באפריקה, בפרט של ביו-דיזל", ציין ורד.

הוא הוסיף כי בניגוד לאנגולה וניגריה וכמה מדינות ביבשת אפריקה ומחוצה לה שיש בהן מאגרי נפט, נמיביה מייבאת את המשאב האסטרטגי הזה בכדי לתת מענה לביקוש המקומי לאנרגיה ומשקיעה ברכישת נפט חלק נכבד מעתודות המט"ח שלה.

כוח האדם בפרויקט מונה 100 עובדים, אך ייתכן כי מספר זה יגיע לכמה אלפים ברגע שתחל הפקה מסחרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker