ועידת ההזדמנויות |

סלינגר: "הטיקונים הולכים ונעלמים. הם לא שולטים בכסף"

בראיון שנערך בוועידת הזדמנויות כלכליות של TheMarker, אמרה הממונה על שוק ההון כי היא אינה סבורה שיש בעיית ריכוזיות, והוסיפה: "האם שמונה מנהלים על תיק של 1.6 טריליון זה הרבה או מעט - לזה נצטרך להתייחס בהמשך"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר, הבוקר בוועידת TheMarker
דורית סלינגר, הבוקר בוועידת TheMarkerצילום: מוטי מילרוד

"יש פה הרבה כסף אבל הגופים המוסדיים חייבים לצאת לחו"ל. נכנס הרבה כסף להשקעה שגדל בקצב שנתי של 8-10%. זה לא נכון להשקיע את כל הכסף" - כך אמרה הבוקר (ב') הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, בראיון שנערך בוועידת הזדמנויות כלכליות של TheMarker ובנק הפועלים.

זה שטייקונים שולטים בכסף שלי זה בסדר?

"הטיקונים הולכים ונעלמים. הם לא שולטים בכסף. אנחנו הוצאנו דרישת גילוי להשקעות של המוסדיים. אנחנו מפקחים על איך צריך להשקיע אבל לא ברמת ההשקעה הבודדת".

אבל יש פה ריכוזיות, מעט גופים ששולטים בכסף שלנו.

"לכן אנחנו שמים דגש על שומרי הסף של הגופים המוסדיים. אני לא חושבת שיש בעיית ריכוזיות. יש את פסגות וגם את מיטב דש בנוסף לחברות הביטוח. האם שמונה מנהלים על תיק של 1.6 טריליון זה הרבה או מעט - לזה נצטרך להתייחס בהמשך. אולי צריך לפזר את זה אצל יותר מנהלי השקעות.

מה עם התחרותיות?

"בביטוח ובפנסיה יש רמת תחרות יותר גבוה באלמנטרי מאשר בפנסיה".

בואי נדבר על אשראי חוץ בנקאי.

"אנחנו כרגע בוחנים את ההרכבים של הדירקטוריונים ואת הממשל תאגידי (בגופים שמספקים את האשראי). זה השלב של מתן רישיונות (שיינתנו) כאשר באמת הם יניחו את דעתנו בנושא".

פינטו צריך לחשוש משחקני האשראי החוץ בנקאי?

"הוא צריך לשמוח על תחרות חוץ בנקאית. אנחנו רואים בגופים הלא בנקאיים עמלות נמוכות".

נראה חדירה של טכנולוגיה לעולם הביטוח?

"כן. היום יש אפשרות לתת חוויה טובה יותר ללקוח. אנחנו מסירים חסמים דיגיטליים ועוברים לשימוש במיילים. אנחנו עובדים יד ביד עם גופים חדשים כולל הפחתת דרישות הון ל-15 מיליון שקל לחברות ביטוח כללי, ובתוך ניהול הסיכונים ניתן הקלות כדי שיעמדו על הרגליים".

איך אפשר להגן על הציבור מהשחיתות שראינו לאחרונה?

"צריכה להיות יותר אקטיביות של הגופים המוסדיים. כמו שקורית עכשיו בבזק למשל. המעורבות של מוסדיים במינוי דירקטורים של חברות תגדיל את הפיקוח על החברות, ואני מאד מקווה שזה יהיה יותר משמעותי".

אולי המסקנה לגבי בעלי שליטה שלא מצליחים למכור היא שלא צריך בעל שליטה בתחום הביטוח?

"יש יתרונות לכל מודל. בגוף פיננסי יש רגישות לשאלה מי הוא בעל השליטה. זה כסף שהציבור צריך כשיגיע לפרישה".

הפניקס ו כלל ביטוח צריכים להבין את הרמז: הסינים אאוט, הבורסה אין?

"לא אמרתי את זה. לא נאפשר שליטה בחברת ביטוח של גופים ממשלתיים זרים. אנחנו כן מעדיפים את הציבור כבעל שליטה אבל זה לא מחייב. כרגע אנחנו פועלים לכך שהממשל התאגידי יהיה כמו שצריך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker