האתגרים של סיידוף: דף חדש עם הבנקים, קיפול הפירמידה וייצוב בזק

נתי סיידוף קרוב מתמיד להשתלטות על חברת התקשורת הגדולה בישראל ■ קבוצת בזק נמצאת במשבר ניהולי, תדמיתי ורגולטורי, ויהיה עליו לפעול במהירות כדי להחזיר אותה למסלול ■ חמשת האתגרים שעמם יצטרך להתמודד בעל הבית החדש של בזק

מיכאל רוכוורגר
נתי סיידוף
נתי סיידוףצילום: עופר וקנין

מניות החברות אינטרנט זהב , בי־קום ו בזק עלו אתמול בשיעורים של עד 4%. העליות נרשמו בתגובה לידיעות מסוף השבוע על כך שאיש העסקים הישראלי־אמריקאי נתי סיידוף מתקרב להשלמת רכישת השליטה ביורוקום תקשורת — השולטת בפירמידת התקשורת הזאת. הפירמידה נשלטת כיום בידי שאול אלוביץ', השוהה בימים אלה בתא מעצר בכלא ניצן כחלק מחקירתו בתיק 4000, בחשד שדאג לסיקור אוהד לראש הממשלה בנימין נתניהו באתר וואלה שבשליטתו, ובתמורה קיבל מנתניהו הטבות בשווי גדול.

סיידוף זכה בתמיכת הבנקים הנושים של יורוקום תקשורת: דיסקונט , הפועלים ו הבינלאומי . אם הוא יצליח להתגבר על המכשולים האחרונים שנותרו בדרך לרכישת השליטה — הסכמות עם מס הכנסה ועם הנושים של חברת יורוקום נדל"ן — סיידוף צפוי להשלים בקרוב את העסקה. עבור יורוקום תקשורת ישלם סיידוף כ–1.05 מיליארד שקל — פרמיה של כ–30% לעומת שווי השוק הנוכחי של ארבעת הנכסים שהוא רוכש: אינטרנט זהב (55%, שדרכה ישלוט בבזק), חלל תקשורת (55%), אנלייט אנרגיה (15.3%) ומידטאון (37.5%).

ההכרעה בהסדר יורוקום תקשורת נקבעה ל–20 במארס 2018 עם שובו מחו"ל של נשיא בית משפט המחוזי בתל אביב השופט איתן אורנשטיין.

עבור סיידוף שעזב את ישראל ללוס אנג'לס ועשה שם את מרבית הונו בתחומי היהלומים והנדל"ן, מדובר בהגשמת חלום ישן של השתלטות על נכסים גדולים בישראל. עם זאת, כעת הוא יצטרך להתמודד עם חשיפה תקשורתית גדולה — שכן כל עסקיו בארה"ב הם פרטיים. מעבר לכך, מבנה העסקה שגיבש והסכומים הגבוהים יחסית שהסכים לשלם, יותר ממיליארד שקל, מציבים בפני סיידוף לא מעט אתגרים שהוא יצטרך להתמודד עמם כבר בתקופה הקרובה:

1. לקבל לגיטימציה מהבנקים ומשוק ההון הישראלי

מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי
מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקיצילום: עופר וקנין

כדי להצליח סיידוף יצטרך קודם כל לזכות בלגיטימציה ממערכת הבנקאות ושוק ההון הישראלי. בארה"ב, הבנקים הישראליים לאומי ארה"ב ודיסקונט ניו יורק אמנם מכירים היטב את פעילות הנדל"ן של סיידוף וממנים את חלקה — אבל בישראל הוא עדיין בגדר נעלם. סיידוף יצטרך לדאוג לשיפור היחסים עם, לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית בנק דיסקונט — הנושה הגדול של יורוקום תקשורת, שהפגין כלפי סיידוף יחס חשדני לאורך כל המגעים לגיבוש הסדר החוב.

התמיכה של הבנקים היא קריטית הן מבחינת סיידוף הן לבנקים. הסיבה לכך היא שהעסקה נבנתה באופן כזה שהבנקים למעשה נהפכו לשותפיו של סיידוף וסיכוייהם ליהנות מסכומים נוספים, מעבר למזומן והחוב שנקבעו בהסדר, תלויים מאוד ביכולת שלו להשביח את נכסי יורוקום תקשורת בחמש שנים הקרובות.

מכיוון שהחברות שסיידוף מעוניין לרכוש — כמו אינטרנט זהב, בי־קום, בזק וחלל תקשורת — גייסו באג"ח יותר מ–10 מיליארד שקל, הוא יצטרך לבנות מערכת יחסים חדשה עם שוק ההון הישראלי. דבר שהוא לא הצליח לעשות במשך יותר משנה, כשניהל מגעים להשתלטות על חברת אפריקה ישראל להשקעות — שהשליטה בה תעבור בתקופה הקרובה מלב לבייב למוטי בן משה.

2. להיערך לייצוב בזק עוד לפני קבלת היתר שליטה

משרדי בזק בתל אביב
משרדי בזק בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס

העסקה נבנתה באופן כזה שסיידוף הסכים לרכוש את יורוקום תקשורת, השולטת בין השאר בבזק ובחלל תקשורת, עוד לפני שקיבל היתר שליטה ממשרד התקשורת. לפי ההצעה של סיידוף, יורוקום תקשורת תנפיק לו אג"ח הניתנות להמרה ל–100% ממניות החברה. בתמורה לכך הוא יזרים מיידית, עם השלמת ההסדר, 376.5 מיליון שקל לקופת הנושים — ויבצע תשלום נוסף של 25 מיליון שקל בתוך שנה מהשלמת ההסדר. משמעות הדבר היא שלפחות בחודשים הקרובים, עד שסיידוף לא יקבל היתר שליטה בבזק ובחלל תקשורת, הוא לא יוכל להיות מעורב בנעשה בחברות האלה.

הדבר קריטי במיוחד לנוכח הטלטלות שפוקדות את בזק. ניתן להניח כי ככל שסיידוף יקבל מהר יותר היתר שליטה בחברה, כך יגדל הסיכוי להרגעת המשקיעים בחברה. בזק מתנהלת תחת עננה כבדה כשמנכ"לית החברה, סטלה הנדלר, נמצאת בחקירות ושוהה מאז יום ראשון שעבר במעצר.

הנדלר ממשיכה לכהן, בינתיים, כמנכ"לית בלי שמונה לה ממלא מקום. שאול אלוביץ', בנו אור אלוביץ' ואשתו של אור, אורנה אלוביץ', הודיעו על כוונתם להתפטר מדירקטוריון החברה לנוכח החקירות, ובקרוב ימונו דירקטורים חדשים. כך שלמעשה בזק מתנהלת כיום בלא בעל שליטה, ומי שמקבל בה החלטות הוא הדירקטוריון בראשות היו"ר הזמני דוד גרנות.

3. להחליט אם בזק תמשיך לחלק 100% מהרווח הנקי

שאול אלוביץ'
שאול אלוביץ' צילום: מוטי מילרוד

סיידוף ויועציו יצטרכו לנצל את הזמן עד לקבלת היתר שליטה בבזק. עליהם לפעול מהר וכבר בימים אלה להתחיל לנתח וללמוד את בזק לעומק — במטרה לבנות תוכנית עסקית־מימונית לשנים הקרובות, שתחזיר את אמון המשקיעים הישראלים והזרים בחברה. האמון בבזק נפגע קשות בעקבות פרסום החקירות אודות מעורבות החברה בעסקות בעלי עניין של יורוקום־בזק־yes שנעשו בשנים האחרונות.

סיידוף יצטרך לאתר מנכ"ל וכוורת ניהולית חדשה, עצמאית ובעלת יכולות מוכחות, לצד דירקטורים חדשים — כדי שישרור שקט תעשייתי בבזק. בנוסף, הוא יצטרך להתמודד עם דילמה לא פשוטה: האם להותיר את מדיניות הדיווידנדים הנוכחית של בזק ברמה של 100% מהרווח הנקי בסך כ–1.5 מיליארד שקל, כפי שהחברה מחלקת כיום? מדיניות דיווידנדים נדיבה זו נועדה לסייע לאלוביץ' להתמודד עם חובות ענק של מיליארדי שקלים לבנקים.

לחלופין, בזק שהחוב שלה למחזיקי האג"ח והבנקים מוערך ב–11 מיליארד שקל, יכולה להחליט למשל להקטין את שיעור הדיווידנד לרמה של 70%–80% מהרווח הנקי — מה שצפוי למנוע הורדת דירוג של בזק, וכנגזר מכך לא להעלות את הריביות שלפיהן בזק מגייסת חוב כיום. גם סיידוף יזדקק לדיווידנדים כדי לפרוע את יתרת החוב ביורוקום תקשורת — כך שיהיה עליו להחליט אם להזרים ליורוקום סכומים נוספים בשנים הקרובות עד שבזק תתייצב.

בדו"ח דירוג מיוחד שפירסמה בתחילת החודש מידרוג, התייחסו האנליסטים של חברת הדירוג להשפעה של הגברת התחרות בתחום שבו פועלת חברת הכבלים yes, שבבעלות בזק, וציינו כי "בלי שיחול שינוי במדיניות הפיננסית, ובפרט במדיניות הדיווידנדים, שיתרום להפחתת החוב, עלול להיווצר לחץ שלילי על הדירוג (Aa2.il יציב) של בזק". במקביל, סיידוף יצטרך לטפל מול משרד התקשורת בהתנעת מהלך של ביטול הפרדה מבנית, דבר שצפוי להביא למיזוגן של yes, פלאפון ובזק בינלאומי — לתוך בזק.

בשלב ראשון, מהלך כזה יגבה עלויות גבוהות יחסית בשל פרישה צפויה של עובדים, אבל בעתיד אמור להביא לחיסכון של מאות מיליוני שקלים בשנה — ובכך לתרום להשבחת שווייה של בזק. יישומו של מהלך זה, לצד בניית מהלכים שאמורים להביא להשאת הצעת ערך לקוחות, אמור להיות גורם מרכזי בניסיון של סיידוף להשביח את בזק — ובכך להחזיר את השקעה הגדולה שלו בסך יותר ממיליארד שקל.

4. להחליט אם ומתי יימכרו אנלייט, חלל ומידטאון

לוויין של חלל תקשורת
לוויין של חלל תקשורתצילום: חלל תקשורת

לאור מבנה העסקה שרקם והחוב הגבוה יחסית, בסך 525 מיליון שקל, שייוותר ביורוקום תקשורת ואמור להיפרע כבר בשנים הקרובות, ומכיוון שפירות הצעדים שיבוצעו בבזק יבשילו רק בטווח הרחוק יותר — סיידוף יצטרך לקבל החלטות לגבי מימוש נכסים כבר בשנה הקרובה. לפי הצעתו, ליורוקום תקשורת יישאר חוב של 350 מיליון שקל לתקופה של שבע שנים, שיישא ריבית שנתית של 3%.

ואולם סעיף בהסכם קובע כי הוא יוכל לפרוע חוב זה בסוף 2019, אם יצליח לבצע מימון מחדש, ואם לא — הוא ייאלץ לשלם לבנקים 20% נוספים מיתרת החוב שתהיה ביורוקום תקשורת בסוף 2019. בהתאם לכך, מיחזור חוב זה בסוף 2019 יהיה משימה מאתגרת מאוד עבור סיידוף.

כמו כן, סיידוף מציע להזרים 75 מיליון שקל לפירעון חוב של יורוקום נדל"ן לקונסורציום נושים, בראשות בנק מזרחי טפחות. סכום זה יוזרם כהלוואה נחותה ליתרת החוב בגובה 175 מיליון שקל של יורוקום נדל"ן, שייפרע באמצעות נטילת הלוואה על ידי יורוקום תקשורת מידי נושי החברה — דיסקונט, הפועלים והבינלאומי. חוב זה יישא ריבית שנתית של 6% ואמור להיפרע עד סוף 2019.

בהתאם לכך, סיידוף יצטרך להחליט איזה משלושת הנכסים — אנלייט אנרגיה (15.3%), חלל תקשורת (כ–55%) ופרויקט הנדל"ן מידטאון בתל אביב (37.5%) — הוא יממש קודם ובאיזה מחיר. אנלייט, המנוהלת בידי גלעד יעבץ, נסחרת ברמות שיא של כ–930 מיליון שקל — שגוזר לאחזקות יורוקום תקשורת שווי של כ–140 מיליון שקל. אם שותפתה של יורוקום באנלייט, משפחת וייל המחזיקה גם כן בכ–15% מהחברה, תצטרף למכירה ניתן ואף רצוי למכור את אנלייט כבר בקרוב לפי שווי שוק נוכחי או לפי פרמיית שליטה מסוימת.

לגבי חברת הלוויינים חלל תקשורת — הנסחרת בשפל של כ–378 מיליון שקל וסוחבת חובות של כ–1.7 מיליארד שקל, בעיקר למחזיקי האג"ח — סיידוף יצטרך להחליט אם הוא מזרים לה הון נוסף של 100–200 מיליון שקל. ההזרמה הזאת נדרשת לייעל אותה ולחזק את הונה, ובעקבות כך להרוויח זמן שיאפשר לו ליהנות מעליית ערך עתידית שתגיע בעוד כמה שנים עם שיגור הלוויינים החדשים — או למכור את החברה בקרוב ב200-–250 מיליון שקל. אם יחליט לא למכור את חלל תקשורת, יהיה עליו לעמוד בין השאר בהסכמים להספקת שירותים שונים בין yes לחלל תקשורת, שהוארך בשנה שעברה ב–10 שנים.

גם בכל הקשור לעיתוי של מימוש האחזקות בחלק המסחרי של פרויקט מידטאון ניצב סיידוף בפני דילמה. החלק המסחרי, המשתרע על שטח של כ–20 אלף מ"ר לא מושכר ושווי החזקות יורוקום נדל"ן מוערך ב–140–182 מיליון שקל — כשבעוד כמה שנים, כשההשכרות יושלמו, הנכס המוקם בסמוך לרכבת הקלה בתל אביב יהיה שווה כנראה הרבה יותר.

סיידוף יוכל להרוויח זמן אם יצליח לבצע מימון מחדש ליורוקום נדל"ן באמצעות גיוס אג"ח בשוק ההון כנגד שעבוד הנכסים, כמו מידטאון או חלל תקשורת. הצלחת המהלך הזה תההו תלויה במצב השווקים ובמידת האמון של שוק ההון לצעדים של סיידוף.

חובות של 1.8 מיליארד שקל
החובות של קבוצת יורוקום, במיליוני שקלים

5. לקפל שכבה כדי לעמוד בחוק הריכוזיות

עד סוף 2019 סיידוף גם יצטרך לטפל בקיפול שכבה בפירמידת יורוקום תקשורת. יורוקום תקשורת מחזיקה ב–55% מאינטרנט זהב, שמחזיקה ב–65% מבי־קום שמחזיקה ב–26.3% מבזק.

קיפול שכבה ייעשה באמצעות ניצול פרצה בחוק הריכוזיות, המאפשר מחיקה מהמסחר בחו"ל של חברה דואלית, כמו אינטרנט זהב הנסחרת גם בתל אביב וגם בניו יורק, לפי שווי שוק של כ–548 מיליון שקל. במקביל, אינטרנט זהב תצטרך לפרוע את האג"ח הציבוריות שלה בסך כ–800 מיליון שקל ולהעביר אותן לפלטפורמת רצף מוסדיים הפרטית.

מכיוון שבקופת אינטרנט זהב יש מזומנים בסך כ–200 מיליון שקל, היא תצטרך למחזר חוב של כ–600 מיליון שקל. לפני כמה שבועות אינטרנט זהב, המנוהלת בידי דורון תורג'מן, תיכננה לגייס כ–250 מיליון שקל — אבל הטלטלה החדשה שפקדה את ראשי בזק הביאה לדחיית התוכניות האלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker