לקידום ההנפקה - צחי חג'ג' לקח 20 אנליסטים לרומניה

רוב המשתתפים בסיור של חג'ג' אירופה, שמתכננת לגייס 70 מיליון שקל באג"ח, חזרו עם דעה חיובית על שוק הנדל"ן הרומני - שבו תפעל החברה ■ אחד המשתתפים: "אחרי הטראומה בשוק בעשור הקודם, קשה לי לראות מוסדיים משקיעים באג"ח ברומניה"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדמיינת פרויקט של חג'ג' אירופה בבוקרשט
הדמיית פרויקט של חג'ג' אירופה בבוקרשטצילום: חג'ג' אירופה

מגובים בנתונים כלכליים חזקים יחסית של הכלכלה הרומנית, ממשיכים צחי חג'ג' (60%) ושחר מחט, לשעבר מנכ"ל ורדינון נדל"ן, לקדם את הגיוס של חברת חג'ג' אירופה, שהוקמה לפני פחות משנה. השניים מתכננים לגייס 70 מיליון שקל בהנפקת סדרת אג"ח ראשונה עם מח"מ של שנתיים־שלוש. לצורך זה לקח חג'ג' לא מזמן כ–20 אנליסטים מכמה מגופי ההשקעות הגדולים בשוק, בהם מוסדיים, קרנות גידור, בנק ומשקיעים פרטיים, לסיור בבוקרשט.

לדברי המשתתפים בסיור, הם התרשמו מהפוטנציאל הכלכלי בנדל"ן בבוקרשט — שנתמך בשיפור כלכלי מהותי במדינה, כמו עליית התמ"ג (4.8% ב–2016 ו–8.8% בחישוב שנתי ברבעון השלישי של 2017), שיעור אבטלה נמוך של 5% ושכר ממוצע הגבוה ב–63% לעומת 2008.

אחד המשתתפים בסיור ציין כי "כלכלת רומניה מתעוררת, ונראה כי זה זמן מצוין להשקעה בנדל"ן שם. חג'ג' אירופה תשיג רווח גדול מאוד במדינה כתוצאה משלושת הפרויקטים שלה במרכז בוקרשט. הבעיה היא בפרויקטים בשכונה החדשה, פיפרה (Pipera). שם הדברים בטוחים פחות. לנוכח הטראומה ממשבר הנדל"ן במדינה בעשור הקודם, קשה לי לראות גופים מוסדיים או קרנות נאמנות שייכנסו להשקעה באג"ח ברומניה.

"לא האמנתי בחברות שהשקיעו בנדל"ן ברומניה ב–2007, אבל עכשיו המצב במדינה שונה לחלוטין. רומניה מתעוררת. בעשור הקודם שוק המשכנתאות במדינה היה בחיתוליו, ועכשיו המדינה נותנת ערבות של 95% לרכישת דירה ראשונה. ממוצע החזר המשכנתאות במדינה הוא כ–250–300 יורו בחודש בלבד, וזה עדיף מתשלום שכר דירה".

תנאי המשכנתא הנוחים ברומניה מתאפשרים כתוצאה מ"מחיר למשתכן" הרומני, תוכנית Prima Casa, שאושרה מחדש ב–2017, המצריכה הון עצמי של 5% בלבד ממחיר הדירה. "מבחינת איכות ההשקעה, השאלה היא איפה אתה בונה. במקרה של חג'ג' אירופה יש פער בין איכות הנכסים לביטחון של המשקיע בהם במרכז העיר, לשכונת פיפרה, שבפרברי העיר".

לחברה יש שלושה פרויקטים באחד הרחובות הראשיים בבוקרשט, ויקטוריה, שבהם תשביח החברה מבנים קיימים שרכשה או מתעתדת לרכוש תמורת 15.5 מיליון יורו בסך הכל; וכן ארבעה  פרויקטים שבהם תקים בנייני מגורים, שלושה מהם צמודים זה לזה בפיפרה. כל השקעה צפויה להסתכם ב–36 מיליון יורו.

"החברה עשתה עסקות פנטסטיות. היא תשיג בקלות רווח של פי שלושה על ההשקעה במרכז העיר. כאמור, לגבי פיפרה יש לי סימן שאלה. החברה תצטרך לשלם בסדרת האג"ח ריבית של 9%, כדי לפצות על הסיכון. להנפקת אקוויטי בהחלט יהיה ביקוש, ואולי עדיף לחברה לבצע עסקה משולבת. כשאני מלווה כסף באג"ח, ברור לי שהלווה מרוויח. ואולם, הפערים פה יהיו גדולים מדי ביחס לסיכון שאני איחשף אליו. אילו הנפיקה החברה אקוויטי, בהחלט הייתי רוצה להיות שותף שלה", ציין אותו המקור שהשתתף בסיור.

לפי שעה, בחג'ג' אירופה לא בוחנים הנפקת מניות, אך ייתכן שיעשו זאת בהמשך, עם התקדמות הביצוע של הפרויקטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker