המפקחת על הבנקים הקדימה בשנה את מועד ההפחתה של העמלה הצולבת

העמלה תרד מ–0.7% ל–0.5% עד ינואר 2023 — ולא עד ינואר 2024 ■ הסיבה: הציבור לא היה מרוצה מפרישת ההפחתה על פני שש שנים ■ הורדה של כל 0.1% תפגע במאות מיליוני שקלים בשווי חברות כרטיסי האשראי

מיכאל רוכוורגר
המפקחת על הבנקים, חדוה בר
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: אמיל סלמן

חודש לאחר שפירסם את מתווה ההפחתה של העמלה הצולבת, עידכן אתמול בנק ישראל את פרטי המתווה — לאחר קבלת הערות הציבור, שלא היה מרוצה מפרישתו על פני שש שנים. לפי המתווה המקורי, שיעור העמלה הצולבת אמור היה לרדת מרמה נוכחית של 0.7% ל–0.5% עד לתחילת 2024. לפי המתווה המעודכן והסופי, ההורדה תוקדם לינואר 2023.

העמלה הצולבת היא העמלה שהחברה הסולקת את כרטיס האשראי משלמת למנפיקת הכרטיס. כיום שיעורה הוא 0.7%, והיא תישאר כך עד סוף 2018. מכל עסקה מתקבלת עמלה של 1% בממוצע — כש–0.3% מקבלת החברה הסולקת וכ–0.7% מקבלת מנפיקת הכרטיס. כשהלקוח אינו מבצע את תשלום התמורה, הסולק צריך לקזז מבית העסק את

התשלום. המנפיק אחראי במקרה של הנפקה לא נכונה של הכרטיס ושל "גניבת" זהותו של הלקוח.

הסולק הוא מוסד פיננסי. בתמורה לעמלה, הוא מתחייב לזכות את בית העסק בגין רכישות שביצעו אצלו לקוחות באמצעות כרטיס אשראי מהמותג שנסלק. עמלה זו נקראת "עמלת בית העסק". לפי המתווה הסופי, העמלה תרד ב–2019 ל–0.6%, ולאחר מכן תרד מדי שנה ב–0.025% עד שתגיע ל–0.5% ב–2023.

קצת פחות באטיות שיעור העמלה הצולבת

הכנסות של 300 מיליארד שקל בשנה

בישראל פועלות שלוש חברות כרטיסי אשראי, שעוסקות בסליקה והנפקה של כרטיסים: ישראכרט שבשליטת בנק ה פועלים (98.2%); לאומי קארד שבשליטת בנק לאומי (80%) ו קבוצת עזריאלי (20%); וכאל שבשליטת הבנקים דיסקונט (72%) ו הבינלאומי (28%).

כיום קיימים הסכמים לגבי חלוקת הכנסות בגין פעולות הנפקה וסליקה בין הבנקים לחברות כרטיסי האשראי, אבל אין לכך משמעות מעשית — שכן הבנקים שולטים בחברות כרטיסי האשראי.

ואולם, מצב זה צפוי להשתנות. שכן בהתאם לחוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, שעבר בכנסת באופן גורף לפני שנה, עד סוף 2020 הפועלים ולאומי מחויבים להיפרד ממלוא אחזקותיהם בישראכרט ולאומי קארד — בעוד דיסקונט וכאל קיבלו מתנה מבנק ישראל בכך שכאל תמשיך להיות, בינתיים לפחות עד סוף 2020, בשליטת הבנקים.

לכן, אחד הפרמטרים החשובים שישפיעו על שווי חברות כרטיסי האשראי הוא שיעור העמלה הצולבת שהן ישלמו. ההכנסות משימוש בכרטיסי אשראי של שלוש החברות הפועלות בענף מוערכות ב–300 מיליארד שקל. חלקה של ישראכרט מוערך ב–140 מיליארד שקל, ושל לאומי קארד וכאל בכ–80 מיליארד שקל כל אחת.

בהתאם לכך, ולפי חישוב גס, ירידה של 0.1% בעמלת הסליקה (למשל, מ–0.7% ל–0.6%) תביא לקיטון של כ–300 מיליון שקל בהכנסות השנתיות של חברות כרטיסי האשראי ושל הבנקים השולטים בהן. לפי חישוב זה, הפגיעה השנתית בהכנסות הפועלים, שמחזיק בישראכרט, תהיה כ–140 מיליון שקל; של לאומי, המחזיק בלאומי קארד, תהיה כ–80 מיליון שקל; ושל דיסקונט והבינלאומי, המחזיקות בכאל, תהיה כ–80 מיליון שקל גם כן.

בנוסף, בנק ישראל קובע כי תתבצע הפחתה גם בעמלה הצולבת בכרטיסי חיוב מיידי (דביט). שיעור זה מסתכם ב–0.3%, ובמקור בנק ישראל לא התכוון לשנותו. לפי המתווה החדש, עמלה זו תרד בינואר 2021 ל–0.275%, ושנתיים לאחר מכן ל–0.25%. לפי הערכות, לאחר שהפועלים ולאומי ייפרדו מישראכרט ולאומי קארד, הם יאיצו בלקוחות להשתמש בכרטיסי דביט.

"מתווה הפחתה זה משקף את התחזית של הצוות המקצועי בבנק ישראל בנוגע לירידה צפויה ביחס שבין העלויות הרלוונטיות לקביעת העמלה בגין פעילותו של המנפיק בעסקות בכרטיסי חיוב מיידי לבין היקף העסקות המבוצעות בכרטיסים אלו. יחס זה צפוי לקטון לנוכח התייעלות צפויה בשיטות העבודה של החברות, וכן כתוצאה מגידול צפוי במחזורי הפעילות בעסקות חיוב מיידי בשנים הקרובות", ציינו בבנק ישראל.

סוגיה נוספת שנמצאת כיום על הפרק בתחום כרטיסי אשראי, ועשויה להשפיע על שווי החברות והכנסותיהן, היא המהלך שמקדמת בימים אלה הרשות להגבלים עסקיים — של מעבר להתחשבנות יומית בין מנפיק כרטיסי האשראי לסולק של העסקות בכרטיסים. מהלך זה, שנמצא כיום בעיצומו, יוצר התנגשות חדשה בין רשות ההגבלים העסקיים לבין בנק ישראל, שמתנגד לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker