תמר ולווייתן יספקו לכיל גז בשווי של עד 1.2 מיליארד דולר

הסכמי האספקה עם תמר ולווייתן מבוססים על נוסחת מחיר שקבעה הממשלה במתווה הגז

יורם גביזון
מאגר הגז לווייתן
מאגר הגז לווייתןצילום: אלבטרוס

חברת כימיקלים לישראל ( כיל ) חתמה על שני הסכמי אספקת גז טבעי עם שותפות תמר ועם שותפות לווייתן בהיקף של 1.2-1.1 מיליארד דולר. ההסכמים נועדו להבטיח את צורכי הגז הטבעי של כיל עד להפעלת מאגרי הגז כריש ותנין של חברת אנרג'יאן או עד סוף 2025 במקרה של ביטול ההסכם עליו חתמה כיל עם אנרג'יאן.

הסכמי האספקה עם תמר ולווייתן מבוססים על נוסחת מחיר הגז שנקבעה במתווה הגז על ידי הממשלה.

כיל חתמה על הסכם אספקה עם שותפות תמר שנועד להאריך את הסכם אספקת הגז הנוכחי של כיל ממאגר תמר לאספקת מלוא צרכי הגז של החברה בישראל. ההסכם המעודכן עם תמר הוא לאספקה בלתי רציפה שעשוי להפוך להסכם אספקה מובטחת, בכפוף למתן הודעה על כך משותפות תמר לכיל.

על פי ההסכם, תמר מחויבת להפחית את הכמויות הקבועות בהסכם בשיעור של 50% שמשקף מחצית מצרכי הגז של החברה. כיל חתמה על הסכם נוסף עם שותפות לווייתן לאספקה מובטחת של 50% מצרכי הגז של החברה החל במועד ההפעלה המסחרית של לוויתן שצפויה להתבצע ברבעון הרביעי של 2019. על פי ההסכם עם לוויתן, כיל קיבלה אופציה לצריכת יתר כמויות הגז הנחוצות לה באופן קבוע, בכפוף ליכולתו של מאגר לווייתן לספק כמויות אלה באופן קבוע, וזאת על מנת להבטיח את אספקת הגז לכיל במקרה שתמר לא תוכל לעמוד באופן קבוע בדרישות הגז הטבעי של החברה. ההסכם עם לווייתן כולל הוראות שיגנו על כיל מפני הצורך לעמוד בהתחייבות כפולה "קח או שלם" (Take Or Pay) על פי ההסכמים עם תמר ולווייתן ביחס לאותן כמויות גז.

הנוסחה לחישוב מחיר הגז בהסכמים תוצמד הן  לרכיב תעריף ייצור החשמל שנקבע באופן תקופתי על ידי רשות החשמל והן למחיר חבית נפט ברנט (Brent), וזאת על פי מתווה הגז שאושר על ידי הממשלה. העלות המוערכת של רכישת הגז בעסקת הגז לתקופה המקסימלית של עד סוף 2025 היא 1.1-1.2 מיליארד דולר - בהנחה שכיל תרכוש מתמר ומלווייתן גז בכמות של BCM 6.

אם חברת אנרג'יאן תחל את ההפעלה המסחרית עד סוף 2020 תגיע עלות הרכישה המוערכת של הגז על פי ההסכמים בין כיל לתמר וללוויתן ל-500-400 מיליון דולר בהתאם לרכישת 2.2 BCM. ההסכמים כוללים מנגנון שלפיו תהיה לחברה זכות לבטל את ההסכמים ברבעון האחרון של 2020, בכפוף למתן הודעה מראש בכתב באופן שיחפוף את מועד ההפעלה המסחרית במסגרת ההסכם עם אנרג'יאן. ההסכמים כוללים גם הוראה בדבר הארכתם, ולפיה במקרה שלא יעלה בידי אנרג'יאן להגיע להפעלה מסחרית, ועקב כך יבוטל ההסכם עם אנרג'יאן, יוארכו ההסכמים אוטומטית עד לסוף 2025, כך שכיל תבטיח לעצמה עד סוף 2025 את מחיר הגז שנקבע במתווה הגז.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker