התביעה שהציתה את חקירת שיכון ובינוי: "למה אתה חושב שבקניה מרוויחים 40% ובישראל בלחץ מגיעים ל-4%"

שי סקף, לשעבר מנהל הכספים בקניה של חברת SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי), היה הזרז לחקירה שמתנהלת כיום על-ידי התובע הכללי של שוויץ ומשטרת ישראל. ב-2017 הגיש תביעה של 5.9 מיליון שקל נגד החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
רוני פאלוך בדיון בהארכת מעצרו
מנכ"ל SBI, רוני פאלוך, בדיון בהארכת מעצרוצילום: עופר וקנין

סכסוך עם עובדים מציף לעתים קרובות נושאים רגישים בחברות - וכך קרה גם במקרה של שיכון ובינוי. תביעה שהגיש שי סקף, לשעבר מנהל הכספים בקניה של חברת SBI (חברה נכדה של שיכון ובינוי), היתה הזרז לחקירה שמתנהלת כיום על-ידי התובע הכללי של שוויץ ומשטרת ישראל בחשד לשורת עבירות - ובראשן מתן שוחד.

עדכונים ראשונים ודיווחים מהירים - חפשו את הערוץ הסודי שלנו בטלגרם

ביולי 2017 הגיש סקף - באמצעות עו"ד ברק כלב ממשרד אורנה לין ושות' - תביעה של 5.9 מיליון שקל נגד SBI, שיכון ובינוי ודן שחם, מנהל סניף קניה של SBI. בתביעה טען ששיכון ובינוי נמנעת מתשלום שכרו ואף מפעילה מסכת של לחץ ואיומים כלפיו כדי למנוע ממנו לעמוד על זכויותיו.

בתביעה הסביר סקף כי מדובר בהמשך ישיר להתנכלות ולהתעמרות של שיכון ובינוי כלפיו, לאחר שחשף מעשי שחיתות חמורים שביצעו לכאורה מנהלי חברות בקבוצה לאורך שנים רבות ובהיקף נרחב. ב-2016 הגיעה ההתעמרות לשיא, כך על-פי התביעה, כששיכון ובינוי ומנהליה התעלמו מאיומים אנונימיים על חייו של סקף, שהתקבלו לטענתו לאחר שסירב לשתף פעולה עם תשלומי השוחד שאליהם נחשף.

מהתביעה עולה עוד כי סקף נדרש לוודא שתשלומים חריגים במזומן תועדו כהלכה. תחילה הוסבר לו שהמשימה שלו היא לערוך התאמות ברישומים של תשלומים במזומן שנעשו מחוץ למערכת החשבונאית הרגילה. המטרה היתה לאפשר לירון קריסי - לשעבר מנכ"ל שיכון ובינוי, שנכנס באותה עת לתפקידו - לפקח על התשלומים, וזאת לאחר אי-התאמה שגילה ביחס אליהם ולאחר שנתגלו פערים בין הרישומים של הנהלת SBI שוויץ לבין רישומים של מנהלי הסניפים.

לסקף התברר, לפי התביעה, שבפועל מטרת המשימה שלו היא לדאוג לתיעוד מסודר של תשלומי שוחד במחברת של בנימין ארביט, מנהל מחוז מזרח אפריקה ב-SBI - וזאת כדי שיהיה אפשר להשמיד את יתר המסמכים שמעידים על העברת תשלומים למקרה שבו תתקיים ביקורת של הבנק העולמי, שמממן פרויקטי תשתית רבים באפריקה.

לדברי סקף, בפברואר 2016 הוא נקרא למשרדו של מנהל סניף קניה ב-SBI, דן שחם, ונדרש על-ידו להצליב את כלל המידע ביומנים, דיוק פרטי התשלומים ויתרות התשלומים לתשלום עתידי - החל מ-2011 ועד 2016. סקף אף נדרש לשמור על סודיות מלאה בכל הנוגע למשימה שהוטלה עליו, כולל מפני משפחתו.

לאחר שעיין במסמכים גילה סקף, לדבריו, שבכירים ב-SBI שוויץ - כולל שחם וארביט - הובילו באופן עקבי ולאורך תקופה ארוכה עסקאות שאינן אלא התחייבויות למתן שוחד תמורת הטבות והקלות לחברה מצד בכירים ברשויות קניה. סקף ציין כי ההתחייבויות הללו נעשו במסגרת מנגנון שחיתות מובנה ושיטתי שהתקיים במשך שנים רבות במדינות שונות באפריקה, בהן קניה, אוגנדה וטנזניה. לדבריו, למנהלי SBI שוויץ היה תמריץ לדאוג בכל דרך שמחזור הפעילות הכספית של החברה יגדל, משום שככל שביצועי החברה טובים יותר - כך המענקים שהם מקבלים גדלים וגובר הסיכוי שהאופציות שהם מקבלים יהיו שוות יותר במועד הבשלתן.

בכתב התביעה טוען סקף שכשהודיע לשחם כי הוא מסרב לשתף פעולה עם המעשים, יחסו השתנה באחת והוא אף כינה אותו "אפס חסר עמוד שדרה". סקף ציין כי שחם ניסה להצדיק את פעולות השוחד כשטען: "באפריקה התנהג כאפריקאי. כל האפריקאים לוקחים ונותנים שוחד, כולם פה עושים עסקים. אם זו לא החברה אז זו חברה סינית" והוסיף לטענת סקף: "רק זו הדרך להרוויח, למה אתה חושב ששיעור הרווחים פה מגיע ל-40% ובניגריה ל-65% ואילו בישראל בלחץ מגיעים ל-4%, כי נותנים שוחד, ככה  העולם עובד". עוד טען כי ולאחר שראה שסקף אינו מתרשם דפק על שולחנו ואיים עליו: "אמחק אותך מהחברה , כדאי לך להתחיל לארוז"  ודרש ממנו להחזיר את המחברת שבה תועדו תשלומי השוחד.

סקף טוען שניסה להתריע בפני רואה החשבון המבקר של החברה, רו"ח רובי לזרוב, על תשלומי השוחד בהמשך פברואר 2016 - כשזה הגיע לקניה לביקורת שנתית של הדו"חות הכספיים ל-2015. לתדהמתו של סקף רו"ח לזרוב לא הופתע ואמר לו שהנורמה המושחתת מושרשת היטב בפעילותה של SBI בניגריה, אוגנדה גוואטמלה - ובעבר גם בחוף השנהב. רו"ח לזרוב הדגיש, לטענת סקף, שאין מדובר בנוהג מקומי אלא בפרטיקה מוכרת ומושרשת חובקת עולם, שזוכה לגיבוי הביקורת הפנימית של החבר,ה ועדת הביקורת של הדירקטוריון והמחלקה המשפטית של בראשות עו"ד חזי קטן. לזרוב המליץ לסקף לעצום עיניים.

סקף הזדעזע מהעובדה שדווקא רואה החשבון המבקר, שאמור להיות גורם חיצוני בלתי תלוי ולפעול למניעת אי חוקיות בהתנהלותה הכספית של החברה, הוא הגורם המכשיר את תשלומי השוחד. הוא ניסה להתריע בפני מבקר הפנים של שיכון ובינוי, אברהם אדמוני, במהלך ביקורו בקניה אולם זה אמר לו לטענתו: "מה זה שוחד? אני לא מכיר את המלה הזאת". כשניסה, לדבריו, לדון ברצינות עם אדמוני הוא נקטע בטון תקיף :"אל תדבר אתי על הדברים האלה"

סקף לא התייאש, וכשהגיע מנכ"ל SBI רוני פאלוך לביקור בקניה - בסוף מארס 2016 - התריע בפניו ובפני מנהל סניף קניה דן שחם ומנהל אזור מזרח אפריקה בנימין ארביט, כי מתן שוחד לעובדי ציבור בחו"ל היא עבירה פלילית לפי החוק הישראלי כמו גם במדינות  OECD. סקף הבהיר להם שהוא מסרב בכל תוקף להיות שותף למעשים אלה.

לטענת סקף, מנכ"ל החברה רוני פאלוך השיב לו שתשלומי השוחד הם צעד נדרש נוכח התחרות הגוברת מול קבלנים סינים, ושהוא כמנהל הבכיר בחברה אישר והנחה את מנהלי הסניפים לפעול בכל דרך להתמודד עם תחרות זו - כולל לתת תשלומי שוחד לעובדי ציבור. לדבריו, תשלומים במזומן לעובדי ציבור הם עניין מושרש בדי.אנ.אי של תושבי מדינות אפריקה וכשם שכושי לא יהפוך עורו - כך גם SBI לא תשנה את עורה ואת האופן שבו היא פועלת.

לדברי סקף, פאלוך טען כי תפקיד החברה היא למקסם את הערך לבעלי מניותיה - גם במחיר של מתן שוחד ועבירה על החוק: "אני עובד בחברה שנים רבות וזו דרך העבודה מאז ומעולם וכולם יודעים זאת גם בישראל. רוב רווחיה והכנסותיה של קבוצת שיכון ובינוי מקורם באפריקה. ביבשת אפריקה ככה עובדים. אם אתה רוצה או לא רוצה, אם נאה לך או לא נאה לך, אמרת שאתה לא רוצה לשתף פעולה , אין בעיה נמצא לך מחליף".

תגובת שיכון ובינוי: "כל פעולותיה של שיכון ובינוי נעשו ונעשות בהתאם לדין ולטובתה של החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker