צביקה בארינבוים מוכר את הבנק לפיתוח התעשייה למנורה-מבטחים

עיקר הרווח של בארינבוים בבנק מיוחס לפירעון הלוואות לגופים שונים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איש העסקים צביקה בארינבוים, שרכש את הבנק לפיתוח התעשייה לפני כשנה תמורת 572 מיליון שקל באמצעות חברת בי.ג'י.איי, מוכר את אחזקותיו לחברת הביטוח מנורה-מבטחים. סכום העסקה לא נמסר, אך ככל הנראה מדובר במחיר הנמוך ממחיר הרכישה.

עיקר הרווח של בארינבוים בבנק לפיתוח התעשייה מיוחס לפירעון של הלוואות שניתנו על ידי הבנק לגופים שונים, כך שלמרות מחיר המכירה הנמוך ממחיר הקנייה - הרי שבארינבוים יוצא באקזיט גבוה.

עוד במועד רכישת הבנק היה ברור כי בכוונת בארינבוים לבצע סיבוב מהיר ממכירת הלוואות הבנק לפיתוח התעשייה ולהפוך את הפלטפורמה שלו לקופת מזומנים שמנה. הנכס העיקרי של הבנק לפיתוח התעשייה היה תיק ההלוואות שלו. התיק מורכב משני חלקים עיקריים: תיק הלוואות "משלם" בהיקף של 400 מיליון שקל - שבו הלווים משלמים את חובותיהם - ותיק הלוואות "לא משלם" בהיקף של מיליארד שקל, המורכב מהלוואות שבוצעה בגינן הפרשה לחובות מסופקים, כלומר הלוואות שהלווים לא עמדו (ועדיין לא עומדים) בתשלומים עליהן.

בינואר 2010 ניהל בארינבוים מגעים עם אחד הבנקים הגדולים למכירת תיק האשראי של הבנק לפיתוח התעשייה; בחודש פברואר פרעה חיפה כימיקלים הלוואה של 79 מיליון שקל לבנק ובחודש מאי פנה בארינבוים לקיבוצים בבקשה שיפרעו הלוואות שניתנו להם בשנים הקודמות.

מבי.ג'י.אי נמסר בתגובה: החברה מקיימת משא ומתן להתקשרות בהסכם לפיו תמכור החברה, באמצעות חברה נכדה שלה, את מלוא החזקותיה בבנק. מדובר בשלב זה במשא ומתן ראשוני בלבד, כי טרם סוכמו כל תנאי העסקה לרבות מתווה העסקה וכל פרטי התמורה הכוללת שתשולם במסגרתה, וכי אין כל וודאות שהמשא ומתן יבשיל לידי הסכם מחייב. החברה תשוב ותדווח ביחס להתקדמות המשא ומתן בהתאם להוראות כל דין.

לפני כשנה, נערכה ברשות החברות הממשלתיות התמחרות בין 3 חברות על רכישת הבנק, כשבנק מזרחי טפחות, בנק ירושלים וחברת בי.ג'י.איי שבשליטת בארינבוים הגישו הצעות רכישה, כאשר בי.ג'י.איי הגישה את ההצעה הגבוהה ביותר. בנק ירושלים הציע כ-555 מיליון שקל, ובנק מזרחי הגיש הצעה בסך 505 מיליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker