סייבל נסוגה מעסקת הרכישה של בית ההשקעות אלומות

שחר סיידון מסייבל השקעות: "בדיקות הנאותות לא היו לרוחנו". ביטוח חקלאי: "סייבל רצו לשנות את העסקה"

נועם בר

>> חודשיים לאחר שביטוח חקלאי מכרה 69% מבית ההשקעות אלומות לסייבל השקעות של שחר סיידון (85%), לפי שווי של 18 מיליון שקל, החליטה סייבל לבטל את העסקה. סייבל, שביצעה בחודשים האחרונים בדיקות נאותות שונות, הגיעה למסקנה כי מצבה של אלומות קשה משסברה בתחילה ודרשה שינוי במתווה העסקה.

השינוי שסייבל הציעה כלל הזרמה של כ-3 מיליון שקל לאלומות עבור צרכיה המיידיים, ובתמורה דרשה סייבל מביטוח חקלאי לוותר על חלק מהתשלום הראשון שהיתה אמורה לקבל מסייבל לפי המתווה הראשוני. ביטוח חקלאי סירבה - והעסקה בוטלה. היות שהעסקה שנחתמה בין סייבל השקעות לביטוח חקלאי היתה כפופה לתנאי מתלה של בדיקת נאותות, סייבל לא תשלם קנס על ביטול העסקה. אלומות מנהלת 1.5 מיליארד שקל בקרנות נאמנות ובתיקים. לפני כחצי שנה מכרה להלמן אלדובי את פעילות הגמל שלה. כיום נסחרת אלומות לפי שווי של 12 מיליון שקל - 66% מהשווי שלפיו נחתמה העסקה עם סייבל השקעות.

סיידון הסביר השבוע כי "לאחר חודשיים של בדיקת נאותות ריכזנו את תוצאות כל בדיקות הנאותות - החשבונאית, המשפטית והעסקית - ומצאנו שהתוצאות לא לרוחנו. במתווה החדש התמורה מאתנו היתה גבוהה מהתמורה המקורית, אך נענינו בשלילה. בכוונתנו להמשיך לאתר בית השקעות שיענה על הערכים שלנו".

דורון סט, יו"ר ביטוח חקלאי, מבטל את הדברים: "יש צורה שבה אנחנו עושים עסקים. כל הנתונים של החברה היו גלויים לסייבל מהתחלה. הם רצו לפתוח את העסקה ולשנות אותה, והודענו שלא נסכים לשנות אפילו מילימטר". לדברי סט, עם ביטול העסקה ירדה אלומות מהמדף. "הייתי בבוקר אצל העובדים של אלומות ושמעתי אנחת רווחה", אמר. מגדל ביטוח מחזיקה ב-50% מביטוח חקלאי, והיא בעלת השליטה בבית ההשקעות מגדל שוקי הון.

בית ההשקעות אלומות נזקק לפני חודש וחצי להלוואת בעלים של 400 אלף שקל מביטוח חקלאי, וההערכה היא שבשבועות הקרובים יקבל הלוואה נוספת. "אני מאמין שעד סוף השנה החברה תתאזן תזרימית. זה עניין של פוקוס ניהולי בלבד. בינתיים הורדנו מבית ההשקעות את הגמל, שהיה אבן רחיים אחת, ובקרוב נחליט איך להזרים לה את הכסף הנוסף שהיא צריכה - דרך הנפקת זכויות או דרך הלוואת בעלים נוספת", אמר השבוע סט.

בניגוד למגמה החיובית שאיפיינה את שוק ההון ב-2009, אלומות סיימה אותה בהפסד של כ-5 מיליון שקל. גם הרבעון הראשון השנה נחתם באלומות בהפסד של 822 אלף שקל. בכך נהפך אלומות לבית ההשקעות הציבורי היחיד שסיים את הרבעון בהפסד.

לאלומות יש, נכון לסוף הרבעון הראשון, נכס מוניטין של 4.2 מיליון שקל, שפוחת ברציפות מדי רבעון ומהווה כמחצית מנכסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker