שווה להקשיב: ההמלצות של יחידת העילית של גולדמן סאקס

רענן אגוס, אחד המנהלים ביחידה של בנק ההשקעות האמריקאי שקיבלו מיליארד דולר להשקעות בשוק ההון, אומר כי "שוק המניות עדיין לא תימחר את העלאות הריבית הצפויות" ■ לדבריו, "על גולדמן יש יותר התקפות סייבר מכל מוסד אחר - ורובן מגיעות מסין"

אסא ששון
מחסן של אמזון בסן פרנססיקו
מחסן של אמזון בסן פרנססיקוצילום: Reuters Photographer/רויט?
אסא ששון

שווה להקשיב להמלצות ההשקעה של רענן אגוס - הוא משתייך ליחידת העילית של בנק ההשקעות גולדמן סאקס. כל אחד ממנהלי היחידה, הנקראת Goldman Sachs Investment Partners (GSIP), מקבל כמיליארד דולר מכספי הבנק, כדי לסחור ולהשקיע כראות עיניו. למעשה, זו מעין קרן גידור פנימית של גולדמן, וכל רווח ממנה מגיע מיד לשורה התחתונה של המנהלים.

אגוס, יהודי אמריקאי, הוא אחד המנהלים בקרן הזאת. בימים אלה הוא מבקר בישראל כדי להשתתף בסמינריון בתחום החדשנות של האוניברסיטה העברית. הוא הצטרף לגולדמן סאקס לפני 25 שנה, לאחר שסיים לימודי המשפטים ומינהל עסקים בפרינסטון וקולומביה. גולדמן סאקס ידוע כאחד מבנקי ההשקעות האגרסיביים בארה"ב. ב-2009 הוצמד לו הכינוי "דיונון ערפדי" לאחר שהתברר כי מכר ללקוחותיו מוצרי משכנתאות רעילים והימר בסכומים גדולים נגד אותם מוצרים. בגין ההתנהלות הזו שילם הבנק קנס של 550 מיליון דולר לרשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) ב-2010.

ב–15 השנים האחרונות פועל אגוס במגוון נכסים פיננסיים סחירים ולא סחירים, אך התמקד באסטרטגיה המכונה בעגת הסוחרים "ריסק ארביטראז'". לכאורה, בצירוף המלים הזה קיימת סתירה, שכן המשמעות של ארביטראז' הוא רווח ודאי ללא סיכון. האסטרטגיה הזאת קיבלה את שמה מכיוון שבה מנהל ההשקעות רוכש מניות ובמקביל מוכר בשורט מניות מתחומי פעילות דומים. כלומר, הוא מגדר במידה מסוימת את הסיכון ברכישת המניות אבל הרווח אינו מובטח.

"אמזון - לא כוס התה שלי"

סולאריים
פאנלים סולאריים על בניין הכנסתצילום: גיא מדור / דוברות ?

בדבריו התיייחס אגוס, בין היתר, לתמחור שוקי המניות בארה"ב. לדבריו, "שוק המניות לא הביא בחשבון את העלאות הריבית העתידיות הצפויות. הרי כאשר מחשבים שווי חברה מביאים בחשבון את תזרים המזומנים הצפוי להתקבל ממנה ואז צריך להוון אותו - אבל הריבית העתידית גבוהה יותר. זה עדיין לא בא לידי ביטוי בשווי החברות בבורסה".

ההמלצה העיקרית של אגוס היא מניות של חברות אנרגיה סולארית, ובעיקר חברות הפורשות את הפאנלים שלהן על גגות של מרכזים מסחריים. "אמנם התשואות באג"ח לעשר שנים עולות (2.9% כיום) וזה אטרקטיבי, אבל הגופים המוסדיים וגופי החיסכון לטווח הארוך מחפשים השקעות עם תשואה גבוהה יותר - וזה בדיוק התחום המתאים להם", הוא מסביר. "חסר הון לתעשייה הזאת, ואני לא פוסל שחלק מהכסף יופנה בעתיד לחברות שעוסקות באנרגיית רוח ולא רק באנרגיה סולארית".

אחד האתגרים של מנהלי השקעות הוא ההתמודדות עם הדומיננטיות של חברות הטכנולוגיה במדדים המובילים. כיום שבע מתוך עשר החברות הגדולות במדד S&P 500 הן חברות טכנולוגיה.

ואולם, בנוגע לאחת מחברות הטכנולוגיה, אגוס היה חד־משמעי. " אמזון אינה מניה שאנחנו לא רוצים להיות בלונג עליה או בשורט", אמר. "כאשר גולדמן סאקס בשורט על S&P 500 הוא מנטרל את אמזון. התמחור של אמזון מורכב מאוד. ההצדקה של השווי שלה היא העוצמה הכלכלית שלה, ולי קשה עם צורת תמחור כזאת. אמזון היא לא כוס התה שלי".

לדבריו, "בעיקרון אנחנו מעדיפים בתחום הטכנולוגיה להשקיע בשלבים מאוחרים יותר של החברות. אף על פי כן, השקענו במובילאיי ב-2007, חיכינו עם ההנפקה ועברנו משבר ב-2008. המשבר היה טוב למובילאיי. זה איפשר לה להתבסס כחברה המובילה בתחום".

כיום ההתפתחויות הטכנולוגיות מקלות על עסקים, אבל בד בבד חושפות אותם לאיום הסייבר. "על גולדמן סאקס יש התקפות סייבר יותר יותר מכל מוסד אחר, ומרביתן מגיעות מסין", הוא אומר. "ההתקפות האלה מחייבות את מחלקת הגנת הסייבר שלנו להיות בטופ. כדי להתמודד עמן אנחנו מפתחים מערכות הגנה מהשורה הראשונה. רק כך ניתן להבטיח את ההתפתחות של בנקאות דיגיטלית, תשלומים בסלולר ופעילויות פיננסיות דיגיטליות אחרות שהיקפן רק ילך ויגדל".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ