מיכאל רוכוורגר

ביום רביעי בשבוע שעבר בשעות הערב סגר בנק הפועלים את אחת הפרשות העסקיות הכואבות עבורו בשנים האחרונות, שהסבה לו הפסד של יותר ממיליארד שקל.

מדובר בהסדר פשרה שאליו הגיע הפועלים עם יורשי מוטי זיסר המנוח, בהליך משפטי המתנהל זה כמה שנים. ההסדר הושג בהליך גישור, והתנהל נגד עיזבונו של זיסר בפני השופטת בדימוס הילה גרסטלר. בסיום ההליך נקבע כי ברכה זיסר, אישתו של מוטי זיסר, בנם דוד ושותפם העסקי עו"ד פיליפ מאייר ישלמו להפועלים באופן מיידי 50 מיליון שקל ועוד 45 מיליון שקל בתוך שנה. 95 מיליון שקל אלה יירשמו בדו"חות הבנק כריקברי.

וכך הרומן העסקי ארוך השנים של הפועלים עם זיסר, שבעבר היה מיזמי הנדל"ן הישראלים הבולטים בשוק ההון והנדל"ן, מסתיים עבור הבנק בכישלון גדול. מתוך חוב של 1.4 מיליארד שקל (כולל ריביות פיגורים שנצברו) של החברות הפרטיות של זיסר, שהיו מגובות בערבות אישית שלו, הפועלים הצליח לגבות רק 7% מהחוב. יתר הסכום — כ–1.3 מיליארד שקל — נמחק. מחיקה בגין לווה יחיד מהגדולות ביותר שהיו במערכת הבנקאות בעשור האחרון.

יש להניח ששאלות סביב הטיפול בחוב העצום של זיסר יועלו במהלך הדיונים של ועדת החקירה הפרלמנטרית להסדרי אשראי בראשות איתן כבל, שתחל בקרוב לפעול. הוועדה תעסוק במתן האשראי לטייקונים וכן באופן הטיפול של הבנקים באותו אשראי במשך השנים, טיפול שהסב להם הפסדים של מיליארדי שקלים.

המטרה: שיפור המוניטין של הבנק

עד למינויו למנכ"ל הפועלים לפני כשנה וחצי, בתפקידיו הקודמים בבנק אריק פינטו לא היה מעורב בטיפול באשראים ללווים גדולים. לטענתו, חלק ניכר מאותם לווים הוא לא פגש מעולם עד לכניסתו לתפקיד המנכ"ל. כך, אחת המטרות והאתגרים שהציב פינטו לעצמו היא שיפור המוניטין של הפועלים, אחרי שבשנים עברו בוקר הבנק קשות על האשראים שהעמיד ללווים הגדולים והמשפיעים במשק, כמו אליעזר פישמן ונוחי דנקנר, ועל הטיפול הסלחני כלפיהם אחרי שהתברר שהם בקשיים.

לשם כך הקים פינטו, בין השאר, את חטיבת מחזיקי עניין, שמטפלת בקשר של הבנק עם לקוחותיו. פינטו מנסה לשדר כלפי חוץ כי שונתה המדיניות הרכה כלפי הלווים הגדולים.

הפועלים משתתף בימים אלה במגעים לגיבוש הסדר חוב המתנהל במסגרת הליך משפטי בחברת יורוקום תקשורת של שאול אלוביץ', החייבת להפועלים 600 מיליון שקל. בבקשות לבית משפט שהגיש הבנק עם פתיחת ההליכים המשפטיים נגד אלוביץ' — שמוביל פינטו — ניתן לראות שהפועלים אמנם לא לגמרי "נרדם בשמירה", וכבר זיהה את הבעיות שאליהן נקלעה יורוקום עוד בתחילת 2015.

ואולם ראשי הפועלים אז לא הצליחו לתת תגובה מעשית להידרדרות שחלה — לא באמצעות חיזוק ביטחונות, כפי שעשה למשל בנק דיסקונט; לא באמצעות קבלת ערבות אישית של אלוביץ'; ולא באמצעות צעדים למכירת אינטרנט זהב (החברה האם שדרכה אלוביץ' שולט בבזק), שנסחרה ב–2016 לפי שווי שוק של כמיליארד שקל.

כך, פינטו וראשי החטיבה העסקית של הפועלים קיבלו לידיהם את הטיפול באשראי הבעייתי של אלוביץ' עם ביטחונות מזעריים וחשיפה גבוהה לחוב, ש–500 מיליון שקל ממנו כבר נמחקו בספרי הבנק.

פינטו הוביל את אלוביץ' לבית המשפט להליך, שבסיומו רוכש כלשהו ישתלט על יורוקום, ויותיר את הפועלים עם מחיקת חוב מוערכת של 300 מיליון שקל, כ–50% מיתרת החוב שנותר לבנק.

החוב של יורוקום להפועלים היה אף גבוה יותר במאות מיליוני שקלים וצומצם בשנים האחרונות, בעקבות התמורה שקיבלה יורוקום מעסקת בעלי העניין הבעייתית, שבה מכרה 51% מחברת yes לבזק תמורת סכום של עד כמיליארד שקל. עסקה זו הובילה את אלוביץ', בני משפחתו ומנהלי בזק לחדרי החקירות של רשות ניירות ערך. בנוסף, הפועלים צפוי לספוג הפסד של 100 מיליון שקל בגין ההלוואות הפרטיות שניתנו ליוסף גרינפלד, לשעבר מבעלי שליטה בקבוצת קרדן אן.וי, שנקלעה לקשיי נזילות.

כתוצאה מהגאות בשוק ההון, שאיפשרה גם לחברות הסובלות ממצוקת נזילות, כמו אליהו החזקות של שלמה אליהו ופטרוכימיים של דיויד פדרמן, למחזר חוב בשוק האג"ח — הפועלים גבה מהן בשנה האחרונה 500 מיליון שקל ונחלץ מהפסדים. כך היה גם עם אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פיתוח, שכתוצאה מההזרמות הכבדות שלו, נפרע לבנק כל החוב בסך 900 מיליון שקל. הפועלים גם נהנה מכיסיו העמוקים של לב לבייב, שפרע לבנק חלק ניכר מהחוב הפרטי שלו ביותר ממיליארד שקל.

זמן קצר לאחר כניסתו של פינטו לתפקיד המנכ"ל הוא קידם בפומבי את הליכי פשיטת הרגל של פישמן, שחייב לבנק 1.8 מיליארד שקל, ושהוא ערב לו אישית. הפועלים עשה זאת בעקבות ההליך שהחלה בו רשות המסים, וכן מתוך חשש מביקורת ציבורית נוקבת, שממנה חששה גם המפקחת על הבנקים, חדוה בר.

הפועלים מימש חלק מהביטחונות שקיבל בגין החוב העצום. כך, הבנק מכר את חברת הדלק טן, מניות כלכלית ירושלים, נדל"ן פרטי של פישמן, חוב של רשת הקמעונות הום סנטר ונכסים נוספים תמורת 300–400 מיליון שקל.

ומה עם החוב של "ידיעות אחרונות"

ואולם הפועלים ויועציו המשפטיים ממלאים את פיהם מים בכל הקשור ל־34% מהמניות של קבוצת ידיעות אחרונות שמוחזקות בידי הבנק. המניות האלה הן השעבוד העיקרי כנגד הלוואה של 1.1 מיליארד שקל שנטלה חברת פישמן־בר און שבשליטת פישמן, שאינה נפרעת בהתאם ללוח הסילוקין המקורי זה תקופה ארוכה. מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, מחזיק בכ–24% ממניות קבוצת ידיעות, אך יש לו רוב של כ–60% מזכויות ההצבעה בדירקטוריון. להפועלים אין יכולת להתערב בנעשה ב"ידיעות אחרונות" מתוקף האחזקה במניות האלה.

פישמן ביצע לפני כ–20 שנה כמה רכישות של מניות "ידיעות אחרונות" ממשפחת מוזס, לפי שווי גבוה מאוד של 700–800 מיליון דולר. בנק הפועלים מימן אז את רכישת המניות. הבנק לא ביצע מהלכים משמעותיים למכירת המניות במרוצת השנים, אף שקרן החוב לא נפרעת זה תקופה ארוכה.

לפי הערכות בתחום התקשורת ובענף הבנקאות, הרווחיות של קבוצת ידיעות אחרונות נפגעה על רקע הירידה ברווחיות ממודעות בכל ענף העיתונות, בין השאר בעקבות עלייתו של העיתון המתחרה "ישראל היום". כתוצאה מכך, ירד גם שווייה של הקבוצה.

בעת הצגת נכסיו לבית המשפט, פישמן ועורכי דינו העריכו את שווי האחזקה ב"ידיעות אחרונות" (כ–34%) ב–300 מיליון שקל. לפי מקורבים לפישמן, הערכה זו התבססה על הצעה שהתקבלה בשנים האחרונות לרכישת המניות. העסקה לא יצאה לפועל, לטענתם, מכיוון שהרוכש הפוטנציאלי לא היה מעוניין ברכישת מניות מיעוט בלבד בחברה שאינה מחלקת דיווידנדים, והיה מעוניין גם במניות השליטה של משפחת מוזס. עם זאת, הצדדים לא הגיעו להבנה עם מוזס לגבי תנאי העסקה. האם הפועלים מסוגל למצוא קונים שישלמו סכום זה או דומה לו? כרגע אין לכך תשובות.

אלה שמונו מטעם הפועלים ככונסים על מניות "ידיעות אחרונות" הם עוה"ד פיני רובין וירון אלכאוי ממשרד גורניצקי ושות'. בינתיים, הפועלים לא פירסם מכרז למכירת המניות האלה, כפי שעשה, למשל, בנק לאומי כשטיפל במכירת מניות השליטה של פישמן בעיתון הכלכלי "גלובס" — שנמכר לקבוצה בראשות אלונה בר און וענת אגמון.

גם לא ידוע אם הבנק ביצע באחרונה הערכת שווי עדכנית לקבוצת ידיעות, או שהעדיף להימנע מכך — מתוך חשש שמהלך כזה יחייב אותו לבצע במאזניו הפרשות נוספות בגין ירידת ערך האחזקה. גם לא ידוע אם ובאילו היקפים הפועלים מממן את קבוצת ידיעות אחרונות עצמה.

בהפועלים גם לא מוכנים להסביר אם ראשי הבנק ניסו לבצע בעשור האחרון מהלכים כלשהם כדי לגרום למוזס ולדירקטוריון ידיעות לחלק דיווידנדים, ובכך להקטין את החוב של פישמן. כך, לפי שעה, עסקי האשראי של הפועלים עם פישמן הותירו את הבנק עם חשיפה לא מכוסה של 1.4 מיליארד שקל.

סביר להניח שוועדת כבל תדון גם באשראי הזה. עם זאת, ראוי לציין כי ח"כ כבל מהמחנה הציוני, העומד בראש ועדת החקירה הפרלמנטרית, נחקר באזהרה במשטרה בגין חשד למעורבותו בתיק 2000, בכל הקשור לקשר עם נוני מוזס וחוק "ישראל היום". בהמלצות המשטרה שפורסמו בשבוע שעבר כבל לא הופיע ואולם התיק נגדו עדיין לא נסגר.

בנק הפועלים ורובין סירבו להתייחס לשאלות הקשורות לקבוצת ידיעות אחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker