תוכנית הפיתוח של לווייתן: קידוח "לווייתן 3" בעלות של כ-38 מיליון דולר

קידוח "לווייתן 3", שנקדח כקידוח הערכה כבר ב-2011, ייקדח כעת כקידוח פיתוח והפקה, ולאחריו עתיד להשתלב במערך ההפקה במאגר

ערן אזרן
מאגר הגז לווייתן
מאגר הגז לווייתןצילום: אלבטרוס

דלק קידוחים דיווחה הבוקר כי השותפות בלווייתן החליטו על אישור תקציב בהיקף של כ-38 מיליון דולר לביצוע קידוח "לווייתן 3", בהתאם לתוכנית הפיתוח של שדה לווייתן. קידוח "לווייתן 3", אשר נקדח כקידוח הערכה כבר ב-2011, יבוצע כעת כקידוח פיתוח והפקה, ולאחריו עתיד להשתלב במערך ההפקה במאגר לווייתן.

אסדת הקידוח שתקדח את "לווייתן 3" היא ה-Ensco DS-7, אשר צפויה להגיע לחופי ישראל בשבועות הקרובים. האסדה תקדח בהמשך גם את חלקו התחתון של קידוח לווייתן-7 עד לעומקו הסופי (כ-5,100 מטר מפני הים), ולאחר מכן תבצע השלמה בקידוחי ההפקה בפרויקט לווייתן.

לניתוח מפורט של ביצועי החברות החזקות במשק היכנסו לטבלת הרכב המדד

הקידוח  מצוי כ-120 ק"מ מערבית לחיפה, במקום בו עומק הים כ-1,670 מטר, והעומק הסופי המתוכנן לקידוח הוא כ-4,800 מטר מפני הים. שכבות המטרה בקידוח הינן מגיל "אוליגו-מיוקן" – שגילן הממוצע הוא למעלה מ-25 מיליון שנה.

תוכנית הפיתוח של לווייתן כוללת שני שלבים: השלב הראשון (1א') כולל ארבעה קידוחי פיתוח והתקנת פלטפורמה עם מתקני טיפול בקיבולת של עד כ-12 BCM בשנה. עלות השלב הראשון נאמדת בכ-3.75 מיליארד דולר, והפקת הגז אמורה להתחיל ברבעון האחרון של 2019.

תוכנית הפיתוח של השלב הראשון מתבססת בעיקר על יצוא גז מהמאגר לחברת החשמל הירדנית (NEPCO) וכן למכירה של גז ללקוחות בישראל. כ-30%-40% מתוכנית הפיתוח של השלב הראשון כבר הושלמה. השלב שני (1ב'), ככל שיוחלט להוציא אותו אל הפועל, כולל ארבעה קידוחים נוספים והרחבת יכולת הטיפול של הפלטפורמה ב-9 BCM נוספים לשנה.

לפי התוכנית, קידוחי ההפקה מלווייתן יחוברו בצנרת תת-ימית לפלטפורמה (אסדת טיפול) קבועה שתמוקם במים שמול חופי חדרה. מהפלטפורמה, הגז יזרום לחוף ויחובר למערכת ההולכה הארצית של נתג"ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל), בכניסה הצפונית שהוגדרה בתוכנית המתאר הארצית; ומשם ללקוחות בישראל ולמדינות שכנות. הפלטפורמה תהיה דומה לפלטפורמה שקולטת היום את הגז ממאגר תמר, בסמוך לחופי אשקלון. בשונה ממאגר תמר, שבו הליך הטיפול בגז מסתיים במתקנים יבשתיים, כל הליך הטיפול בגז מלווייתן ייעשה בים.

לפי דו"ח משאבים מעודכן שפירסמו השותפות בלווייתן – דלק קידוחים, נובל אנרג'י ו רציו - שנערך על ידי חברת NSAI, כמות הגז במאגר מסתכמת בכ-605 מיליארד מ"ק (BCM). ההערכה כוללת עתודות משאבים מוכחות ואפשריות (מסוג 2P) של כ-353 BCM, והערכת משאבים מותנים (מסוג 2C) של כ-252 BCM. מחיר השוק של לווייתן מסתכם בכ-5 מיליארד דולר (לפי מחיר רציו).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker