בגלל טבע והבנקים: תשואות נמוכות לקופות הגמל וקרנות ההשתלמות של אלטשולר שחם בינואר

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של אלטשולר — שמובילות את טבלת התשואות בשנה האחרונה — הניבו תשואה נמוכה יחסית בינואר ■ הסיבה: היעדר אחזקה בטבע, ואחזקה כבדה במגזרי הבנקים והנדל"ן המניב ■ אלטשולר שחם: איננו מאמינים בטבע

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גלעד אלטשולר
גלעד אלטשולרצילום: עופר וקנין

קופות הגמל וקרנות ההשתלמות רשמו בינואר 2018 תשואות חיוביות של 1%–1.7%, בהתאם למגמה החיובית בשוקי המניות בישראל ובעולם. את התשואה הגבוהה ביותר בינואר של 1.63%–1.67% השיגו הקופות של בית ההשקעות מיטב דש בעוד בית ההשקעות אי.בי.אי סוגר את טבלת התשואות של ינואר עם תשואה של 1.04% במסלול הכללי.

הפתעת ינואר היא התשואות הנמוכות יחסית בשאר הענף, שהציגו קופות הגמל וקרנות ההשתלמות של אלטשולר שחם. בית ההשקעות השיג תשואה של 1.13%–1.16% במסלולים הכלליים, מה שמיקם אותו ברביעייה האחרונה של תשואות ענף הגמל לינואר. הנתון של אלטשולר בולט לשלילה על רקע תשואות גבוהות במיוחד של 5.6%–7.4% שהניבו מדדי המניות המרכזיים בארה"ב, שאליהן חשופות קופות אלטשולר שחם במידה רבה.

אלטשולר עדיין מובילים בטווח הארוך

אלטשולר שחם ידוע בהטיה חזקה של השקעותיו לשווקים בחו"ל. 60% מהחשיפה המנייתית שלו הם למניות בחו"ל. מרבית החשיפה היא לארה"ב. ב–2017 נהנו קופות אלטשולר שחם מעליות מתמשכות בשוקי המניות בישראל ובארה"ב, והצליחו להוביל חודש אחר חודש את ענף קופות הגמל בפער משמעותי. ב–12 החודשים האחרונים הן השיגו תשואה מצטברת של כ–12%.

"לא עשינו כל שינוי בינואר", מסביר דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם. לדבריו, שלושה דברים פגעו בתשואות של אלטשולר בינואר. מצד אחד, היעדרה של מניית טבע בתיקי ההשקעות של החברה, ומצד שני, אחזקה ניכרת במניות הבנקים וחברות הנדל"ן המניב, שסובלות מתחילת 2018 מסנטימנט שלילי. "טבע פתחה טוב את 2018, ואנחנו היינו בלי טבע, ועדיין לא מחזיקים בה. למרות הרכישה הגדולה שביצע וורן באפט ב טבע , אנחנו לא מאמינים בנייר הזה", ציין ירדני.

מיטב דש - המצטיינת של ינואר

לגבי מגזר הנדל"ן המניב, ירדני מאמין שהסנטימנט השלילי מוגזם ונמשך זמן רב מדי: "היו חששות בענף הזה בגלל כניסת אמזון לישראלשפגעו במניות הקניונים. להערכתנו, הירידות שם מוגזמות. בינתיים, המגזר הזה, עם מניות הבנקים, שיש להן אחזקה כבדה אצלנו, מתפקדים פחות טוב מאשר ב–2017, וזה מה שפגע בנו בינואר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker