מניית הנדל"ן שזינקה ב-830% בחמש שנים

מניית חברת הנדל"ן חנן מור נהנתה מעליות חדות בשנים האחרונות, בתמיכת הגאות בשוק הנדל"ן ■ האם נותר למניה לאן לעלות עם ההאטה הצפויה בשוק? ■ היו"ר חנן מור: "היעד שלנו הוא להכפיל את שווי החברה בכל חמש שנים"

גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המלון שחנן מור תחנוך השנה בפוליןצילום: ללא קרדיט
גיא ארז

יומיים לפני פרסומה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשבוע שעבר, שהצביע על ירידה של 18% במכירת דירות של קבלנים ב-2017, חנן מור פירסמה תחזית שיא בעבור עסקיה.

החברה דיווחה לבורסה כי היא מעריכה שתמכור השנה יותר מ–400 יחידות דיור — לאחר שב–2016–2017 מכרה 340 יחידות בלבד. בעוד שוק הנדל"ן למגורים חווה התקררות, חנן מור, היו"ר ובעל השליטה (51%) בחברה, מצהיר: "ב–25 השנים הקרובות יהיה צורך להכפיל את שטחי הבנייה. הדבר נותן לנו יכולת לנהל את החברה קדימה, לעתיד הרחוק. היעד שלנו הוא לצמוח ב–20% בשנה, ולהכפיל את שווי החברה כל חמש שנים".

נכון לסוף ספטמבר 2017, החברה מקיימת תהליכי ביצוע של 781 יחידות דיור (מהן 661 כבר מכורות) בפרויקטים בכמה ערים במרכז, שיניבו לה רווח גולמי של 203 מיליון שקל (מחציתו עדיין לא הוכר בדו"חות). בנוסף, החברה תתחיל השנה בתכנון 811 יחידות דיור, שיניבו לה רווח גולמי של 150 מיליון שקל, בהן שני פרויקטים של מחיר למשתכן בראשון לציון ובמודיעין, הכוללים גם דירות בשוק החופשי. לפי הערכות בשוק, בפרויקטים אלה צפוי ביקוש גבוה בשל מיקומיהם האטרקטיביים.

שווייה של חנן מור, שפתחה באחרונה את העשור השני שלה בבורסה, מגיע ל–255 מיליון שקל. המניה בדרך כלל אינה מרכזת מחזורי מסחר גבוהים, 180 אלף שקל בלבד ביום בממוצע בחצי השנה האחרונה, אבל רשמה עלייה נאה. בשנתיים האחרונות טיפס מחיר המניה ב–140%, ובחמש השנים האחרונות ב–830%. הזינוק נבע בין השאר מהעלייה במחירי הדירות בתקופה זו.

היו"ר ובעל השליטה בחברה, חנן מורצילום: ללא קרדיט

"המרכז החדש"

מנהלי החברה הם בעלי השליטה, היו"ר חנן מור והמנכ"ל אבי מאור (22%). לדברי אנליסטים בשוק, השניים הובילו את חברת הנדל"ן הקטנה יחסית לתנופה בכל תחומי פעילותה. "החברה התחילה לפעול בייזום למגורים, אבל אסטרטגיית ההתרחבות שלה טובה, ורוחבית לתחומים המשיקים לפעילות הייזום למגורים. הדברים באים לידי ביטוי בשווי השיא שלה", אומר מקור בשוק.

לפני שנה קרן הגידור ספרה התחילה להשקיע בחברה. ספרה, המנוהלת על ידי אורי גולדפרב, רכשה 3.1% ממניות חנן מור מידי מור ומאור, בתמורה ל–5.7 מיליון שקל. בספרה יכולים להיות מרוצים מההשקעה, שהניבה להם תשואה של 37% בשמונה חודשים. מאז הגדילה הקרן את אחזקתה בחברה פי יותר משניים ברכישות בבורסה — ל–6.7%. "יותר לא אמכור מניות של החברה", הצהיר מור.

מאז הוקמה ב–2004 בנס ציונה, חנן מור פועלת "במעגל השני" בישראל, מה שמור מכנה "תחומי המרכז החדש". בשוק מסמנים את רכישת הקרקעות שביצעה החברה בחריש ובבאר יעקב כאחד הגורמים שהביאו לפריצתה — עד לפעילותה הערה כיום באריאל, כפר תבור, נתניה, נס ציונה ועוד.

ברבעון הבא החברה תחנוך מלון בפולין, נצר לניסיונה הכושל בכניסה לפעילות במזרח אירופה בעשור הקודם. בחברה אמנם מרוצים מההשקעה בנכס הפולני — אבל זהו היוצא מן הכלל שאינו מעיד על כלל פעילותה באירופה ב–2006–2007. לפני שבועיים מכרה החברה זכויות על מקרקעין ברומניה ב–3.6 מיליון שקל, ותרשום בדו"חותיה הפסד של חצי מיליון שקל על ההשקעה. המכירה בוצעה לאחר התאוששות שוק הנדל"ן ברומניה — ולפי החברה, פרט למלון בפולין אין בכוונתה לפעול בחו"ל.

לצורך המשך צמיחתה, גם בעת האטה בשוק הנדל"ן למגורים, חנן מור נכנסת לתחומי הנדל"ן המניב וייזום המקרקעין. החברה יוזמת הקמה של מיזמי נדל"ן למסחר תחת המותג MORE ב–2 מיליארד שקל ובשטח של 3,000 מ"ר. אלה ממוקמים בעיקר בעיר חריש (ארבעה) וכן במודיעין, ראשון לציון ואריאל. החברה צופה כי תרשום הכנסה של 2 מיליון שקל משכירות כבר השנה, 11 מיליון שקל ב–2019, ובעתיד הרחוק יותר, ב–2023 — דמי שכירות של 42 מיליון שקל. בתחום הייזום והשבחת המקרקעין, החברה מחזיקה בזכויות סירוב ראשונות בשני פרויקטים בדרום ובמזרח נס ציונה בהיקף כולל של 490 דונם. אלה יכללו לדבריה יותר מ–2,300 יחידות דיור לצד שטחי מסחר ותעסוקה.

"מור מזהה מגמות לפני השוק"

"אנחנו רואים בפיתוח זרוע הנדל"ן המניב של החברה מנוע צמיחה חשוב ברמת ההכנסות העתידיות, חיזוק ההון העצמי, ויצירת תזרים קבוע שישמש עוגן יציב אל מול פעילות הייזום למגורים", אמר שי ליפמן מבית ההשקעות ווליו בייס. "כניסת חנן מור לתחום הנדל"ן המניב היתה ראשונית, ומאז עשתה זאת — חברות רבות שלא בחנו קודם פעילות כזאת, התחילו לעשות זאת".

אביטל איגנר מחברת החיתום וההשקעות רוסאריו מסכימה: "אף שהיא קטנה יחסית, בהנהלת החברה חושבים כמו הגדולים בתחום — וזה בולט מאוד. החברה מבצעת בחינה אסטרטגית של איפה כדאי להיות כדי להתפתח, לאן הולך המשק — ומצליחה בכך". לדבריה, בפעילות הנדל"ן המסחרי של החברה גלום פוטנציאל שווי משמעותי.

בחמש השנים האחרונות רשמה חנן מור גידול עקבי בהונה העצמי, שהסתכם ב–122 מיליון שקל במחצית 2017 — לעומת 33 מיליון שקל ב–2012. אנליסטים מדגישים כי רמת המינוף של החברה גבוהה יחסית, ומגיעה ל–17%, אם כי היא פועלת להקטנת המינוף. החוב הכולל של החברה הסתכם ביוני ב–440 מיליון שקל, מרביתו מארבע סדרות אג"ח בסכום של 269 מיליון שקל, ו–174 מיליון שקל מהלוואות מבנקים. לפי דו"חותיה האחרונים, בינואר־ספטמבר החברה הכניסה 177 מיליון שקל ממכירת דירות וקרקעות — 40% יותר מבתקופה המקבילה ב–2016. שיעורי הרווח הגולמי והנקי הגיעו בתקופה זו ל–20% ו–9% בהתאמה — לעומת 18% ו–11% בתקופה המקבילה ב–2016.

"יזמות משולבת בשכונות חדשות"

"הרוח הגבית שקיבלנו עד לאחרונה מעליית מחירי הנדל"ן פסקה, והתחלנו לחשוב בשנה האחרונה איך נוביל אסטרטגיית צמיחה אחרת", אומר מור. הפתרון היה הצגת תפישה חדשה לגבי שטחי המסחר היומיומיים ברחובות של שכונות חדשות, ועליה הלבשנו אסטרטגיה של יזמות משולבת. כמו שעזריאלי היתה חלוצת הקניונים וביג היתה חלוצת המרכזים המסחריים — אנחנו החלוצים בתחום המסחר השכונתי, שיניב לחברה תזרימי מזומנים קבועים.

"נמשיך לפעול בכל מקום שבו נזהה פוטנציאל השבחה בקרקע עם היצע נמוך לעומת הביקוש. ייתכן שנפעל גם בתל אביב, אבל לא תראה אותנו בתחום דירות היוקרה בשנים הקרובות". מור מוסיף כי בניגוד להאטה בשוק הדיור, במכירת דירות במחירים של עד 1.5 מיליון שקל אין האטה, "אפילו להפך". לדבריו, ההאטה מתמקדת בפלח היוקרה.

במשך עשר שנות פעילותה בבורסה הנפיקה חנן מור ארבע סדרות אג"ח (ה'־ח'), וגייסה 270 מיליון שקל. הגיוס האחרון בוצע ב–2017, בסך של 56 מיליון שקל בלבד, כשהחברה בחרה לא לנצל את התנאים הנוחים בשוק האג"ח לגיוסי חוב גדולים יותר.

כשהוא נשאל אם אינו מצטער על כך, כשהשוק עושה סימנים של התקררות — מור משיב כי "למרות האמירה הידועה שחוב מגייסים 'כשאפשר', למדתי שעודף כסף שנובע מחוב אינו משרת נכון אסטרטגיה עסקית. אנחנו עם עודפים כספיים גם כיום, ולמרות המצב הנוח שהיה בשוק האג"ח, החלטנו להימנע מכך כל עוד אין שימוש ייעודי לפיתוח עסקי משמעותי".

לדברי מור, החברה מעוניינת להקטין את יחס החוב למאזן בעתיד. "נדרשת צמיחה אורגנית עסקית יחד עם פעולות מימון בעתיד", הוא אומר. "עם תחילת יצירת תזרים המזומנים הגבוה בקבוצה, נפנה למהלכי דירוג, ואז נוכל לגייס חוב בזול כחברת נכס מניב, ולא כחברת יזמות. כך, הגיוס יתבצע בתנאים נוחים בעבורנו, גם אם השוק יתקרר מעט".

בסקירותיהם האחרונות של ווליו בייס ורוסאריו, שפורסמו בספטמבר ואוקטובר, העניקו האנליסטים ליפמן ואיגנר המלצות קנייה למניית חנן מור — שטיפסה מאז בעוד 14%. איגנר סימנה יעד של עד 23.4 שקל למניה, וליפמן הציב מחיר יעד של 24 שקל. מחירים אלה גבוהים ביותר מ–20% ממחירה כיום. מחירי היעד של האנליסטים יעודכנו לאחר שהחברה תפרסם את דו"חותיה השנתיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker