כצמן הימר "נגד עצמו" - וסידר רווח של 50 מיליון דולר לגזית גלוב

גזית גלוב ממשיכה להקטין את אחזקתה בחברת ריג'נסי האמריקאית: מכרה ביום שישי מניות ב-100 מיליון דולר, לאחר מכירות של 50 מיליון דולר במהלך ינואר ■ החברה ביצעה שורט על מניות נדל"ן מסחרי דומות - והרוויחה מנפילתן

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
חיים כצמן, מנכ"ל גזית גלוב
חיים כצמן, מנכ"ל גזית גלובצילום: ניר קידר

בעוד שוק הנדל"ן המסחרי בארה"ב מתמודד עם שינויים בהרגלי צריכה - גידול שיעור הרכישות המקוונות על חשבון הקניונים - גזית גלוב בוחרת שוב לצמצם את חשיפתה לסקטור זה. החברה מכרה ביום שישי האחרון כ-1% ממניות חברת הנדל"ן המסחרי ריג'נסי בתמורה לכ-100 מיליון דולר. זאת, בהמשך למספר מכירות שביצעה במהלך ינואר, תמורת כ-48 מיליון דולר.  לאחר המכירות מחזיקה גזית בכ-9.3% ממניות ריג'נסי, הנסחרת בניו-יורק לפי קרוב ל-10 מיליארד דולר.

אחזקתה של גזית גלוב בריג'נסי נוצרה בעקבות עסקת המיזוג בנובמבר 2016 בין ריג'נסי לאקוויטי וואן, החברה הבת האמריקאית של גזית. המיזוג הניב לגזית רווח של מיליארד שקל וכן 13.1% ממניות החברה הממוזגת. אך גזית, הפועלת בעצמה בשוק הנדל"ן המסחרי ברחבי העולם, לא היתה מעוניינת באחזקה ארוכת טווח בריג'נסי. במקביל לתוכנית האסטרטגית שהשיקה, החלה גזית לצמצם בה את אחזקתה והקימה חברה פרטית, גזית הורייזן - שפועלת גם היא בארה"ב וכבר רכשה כמה נכסים. כך, גזית מגדילה את רכיב הנדל"ן הפרטי שלה ומצמצמת את שיעורי המינוף.

במהלך מארס 2017, ביום המסחר הראשון של החברה הממוזגת במדד S&P500, מכרה גזית 1.6% ממניות ריג'נסי תמורת כ-192 מיליון דולר. חצי שנה לאחר מכן מכרה עוד 0.6% מהמניות, ובסוף השבוע, כאמור, מכרה עוד למעלה מ-1%. בסך הכל הכניסה החברה ממימוש המניות כ-410 מיליון דולר. מאז המיזוג בין ריג'נסי ואקוויטי וואן, ועל רקע עליית הריבית בארה"ב והצפי להמשך עלייתה, ירד שווייה של ריג'נסי ב-12%. עיקר הירידה במניה נרשם בחודשים האחרונים, כאשר מאז אמצע אוקטובר 2017 היא נפלה ב-17%.

חיים כצמן, שמונה בתחילת 2018 לתפקיד מנכ"ל החברה במקום שותפו דורי סגל, ביצע עסקות גידור לקראת המשך צמצום האחזקה בריג'נסי - וזאת כדי לקבע את שווי האחזקה בחברה. גזית המתינה לאישור רפורמת המס בארה"ב - מתוך ידיעה שכניסתה לתוקף תפחית בהרבה את שיעור המס שיהיה עליה לשלם על העסקה. משום שלא יכלה למכור מניות לקראת פרסום דו"חות ריג'נסי, ב-2017 ביצעה גזית גלוב שורט על מניות חברות ריט אמריקאיות בהיקף של כ-250 מיליון דולר.

הרעיון היה למכור מניות של חברות דומות, כך שכאילו נמכרו מניות ריג'נסי. ביצוע הגידור הוכיח את עצמו. כשמניית ריג'נסי נפלה בכ-17%, המניות שנמכרו בשורט איבדו כ-20% - מה שהניב לגזית רווח של 53 מיליון דולר. כשנמכרה ריג'נסי עצמה רפורמת המס כבר היתה בתוקף, וכך למרות הירידה בשווי החברה שיעור המס הנמוך יותר הפך גם את העסקה שלכאורה הפסידו בה 17% לרווחית.

בשבוע שעבר גייסה גזית גלוב, הנסחרת לפי 6.6 מיליארד שקל, כ-850 מיליון שקל מהמוסדיים בישראל בהנפקת סדרת אג"ח חדשה, י"ג, שתחל להיסחר היום. הריבית במכרז המוסדי נקבעה על 2.78%, צמודה למדד. החברה נהנתה מביקושים של 1.3 מיליארד שקל, מה שגרם לה להגדיל את סך הגיוס משמעותית (מ-450 מיליון שקל שתיכננה במקור).

בכספי החוב תוכל גזית להגדיל את רכיב הנדל"ן הפרטי שלה בארה"ב ובברזיל. בחירתה לגייס חוב בעודה מנסה לצמצם את שיעור המינוף שלה, מצביעה כי באמתחתה כמה עסקות אטרקטיביות לעתיד הקרוב - או שמא חששה מהמשך עליית התשואות בעולם, דבר שמייקר את עלות גיוס האג"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker