גזית גלוב גייסה חוב ב-850 מיליון שקל - כמעט כפול מהמתוכנן

החברה תנפיק סדרת אג"ח חדשה - י"ג ■ בעקבות ביקושים גבוהים מהמוסדיים בסך 1.3 מיליארד שקל, הגדילה גזית את הגיוס, שהיה במקור 450 מיליון שקל ■ הריבית נקבעה על 2.78%, במח"מ של 7.3 שנים, המהווה מרווח של 2.5% מאג"ח ממשלתיות

גיא ארז
גיא ארז
בניין של גזית גלוב בוונקובר, קנדה
בניין של גזית גלוב בוונקובר, קנדהצילום: ללא קרדיט

למרות תהליך התקררות מסוים בשוק האג"ח, שבא לידי ביטוי בין היתר בביקושים נמוכים בהנפקת החוב של חברת הנדל"ן סאמיט ,   גזית גלוב השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת סדרת החוב החדשה שלה. חברת הנדל"ן הפועלת בתחום המרכזים המסחריים פנתה למכרז המוסדי במטרה לגייס 450 מיליון שקל, ובשל ביקושים של יותר מ-1.3 מיליארד שקל, כמעט הכפילה את סך הגיוס. החברה גייסה 850 מיליון שקל, והריבית השנתית נקבעה על 2.78%, צמוד למדד.

ריבית זו היא ריבית המקסימום שנקבעה לשלב הציבורי, שיתקיים בימים הקרובים. בשלב זה תשלים החברה גיוס של עד מיליארד שקל, בסדרה י"ג שהמח"מ שלה הוא 7.3 שנים. הסדרה, שזכתה לדירוג של AA- עם אופק יציב מ-S&P מעלות ודירוג של Aa3 עם אופק יציב ממידרוג, תיפרע בשישה תשלומים לא שווים ב-2028-2021. את ההנפקה הובילו לידר הנפקות ודיסקונט חיתום והנפקות, ואתם פעלו גופי חיתום של ברק קפיטל, ווליו בייס, אקסלנס, פועלים איביאי, ענבר, איפקס, רוסאריו ואפסילון. עם הגופים שרכשו את האג"ח נמנות את חברות הביטוח מגדל , מנורה ו הראל , וכן את בית השהקעות פסגות.

חיים כצמן, בעל השליטה בגזית גלוב
חיים כצמןצילום: דודו בכר

מרווח גבוה ביחס לחברות נדל"ן אחרות

גזית גלוב לא ציינה את מטרת השימוש בחוב שגייסה, אך סביר כי זו תתמקד – בהתאם לאסטרטגיה שלה – בהגדלת רכיב הנדל"ן הפרטי שלה, בדגש על ארה"ב (שם הקימה בשנה שעברה את חברת גזית הורייזן) ובברזיל, שם ביצעה כמה רכישות משמעותיות בחודשים האחרונים. כחלק מאותה אסטרטגיה, החברה חזרה כמה פעמים על כוונתה להוריד את שיעור המינוף שלה. כך, גיוס החוב יאט במידה מסוימת מטרה זו.

למרות הצלחת הגיוס, הריבית שתשלם גזית גלוב על החוב שגייסה אינה נמוכה, ומהווה מרווח של 2.5% ביחס לאג"ח ממשלתיות דומות. אג"ח של אלוני חץ למשל, הפועלת גם כן בתחום הנדל"ן (בדגש על נדל"ן משרדי) במח"מ קצר יותר של 6.9 שנים, נסחרות במרווח של 1.52% בלבד, וגם אג"ח של סאמיט במח"מ דומה ודירוג זהה נסחרת במרווח נמוך יותר של 1.25% בלבד. סדרת אג"ח י"ב של גזית בדירוג ומח"מ זהים נסחרת כיום בשוק במרווח של 2.58%.

ייתכן שהסיבה להבדלים במרווחים בין חברות הנדל"ן – הזוכות כולן להערכה בשוק - נובע מאופי פעילותן בשוק. תחום הקניונים והמרכזים המסחריים, שבו עוסקת גזית גלוב, עובר כיום שינויים מהותיים, ונפגע במידה מסוימת מהגידול ברכישות האינטרנטיות בעולם בכלל, ובארה"ב בפרט. בגזית, מנגד, חוזרים ומציינים בשנה האחרונה כי טיב הנדל"ן שלהם ואיכות ניהול החברה יוכלו לגבור על שינויים אלה – תוך שיפור תמהיל הסוחרים שלהם, והתמקדות בהשכרת הנכסים לעסקים "חסיני אינטרנט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker