החברה לישראל מפצלת את החוזה: רוכשת כ-50% מהגז מ-EMG

(עדכון) חתמה על חוזה לרכישת גז ב-3.2 עד 4.3 מיליארד דולר ממצרים - ותמתין לשותפות תמר ■ חברות הקבוצה כיל, בז"ן ואו.פי.סי. רותם ירכשו כ-1.4 BCM גז מעוקב ■ סכום העסקה יכול לטפס ל-10 מיליארד דולר ■ השותפות בתמר: "אזרחי ישראל איבדו היום 4 מיליארד דולר"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

קבוצת החברה לישראל מפצלת את חוזה הענק לרכישת גז טבעי עבור החברות בנות של הקבוצה - לאחר שכבר סיכמה עקרונית על רכישת הגז הדרוש לה משותפות תמר. הקבוצה הודיעה היום כי חתמה על הסכם לרכישת גז טבעי בהיקף 1.4 BCM מספקית הגז המצרית תמורת 3.2 עד 4.3 מיליארד דולר. זאת, מתוך נפח גז כולל של 2.9 BCM הדרוש לקבוצה. את היתרה הותירה הקבוצה פתוחה למימוש מול שותפות תמר - במידה ויגישו לוחות זמנים ומחיר קבוע לאספקת הגז מן המאגר בתוך תקופה נקובה.

"ניהלנו מו"מ עם שני הספקים. ההסכמות העקרוניות סוכמו כבר מזמן - הבעיה המרכזית היא שצריך להפוך אותם לחוזים. בשלב מסוים, מסיבות שאינן תלויות בנו - ספק הגז כחול-לבן לא היה מסוגל להתחייב ללוחות זמנים שעומדים בפעילות שלנו, ולא למועד סיום על החתימה עצמה.

"נכנס רעש רגולטורי משמעותי - ואין אפשרות לקדם את ההסכם. עשינו מהלך העדפה מתקנת להסכם כחול-לבן, על ידי זה שפיצלנו את החוזה", כך אמר היום מנכ"ל החברה לישראל, ניר גלעד.

יו"ר הקבוצה, אמיר אלשטיין הוסיף: "כתעשייה ישראלית אנו רוצים לקנות מוצר כחול-לבן. השאלה היא האם יש לנו בצד השני מוצר עם מחיר ולו"ז ברורים - ומה הסיבה לכך, צריך לשאול את הצד השני. עשינו מאמץ שפוגע בנו כלכלית כדי לשמר את הגז הישראלי".

החברה לישראל יוצגה על ידי עו"ד ג'ק סמית ועו"ד משה קריגר ממשרד גורניצקי. את חברת EMG ייצגו משרד עו"ד פירון את EMG.

קבוצת החברה לישראל חתמה על חוזים עם EMG

לא מחכות לקידוח תמר - הבוקר הודיעה החברה לישראל לבורסה כי החברה הבת או.פי.סי רותם, כיל ובז"ן חתמו על הסכם עם EMG המצרית לאספקת גז החל מהרבעון הראשון של 2011 למשך 20 שנה.

הגז הטבעי שנרכש על ידי או.פי.סי רותם מיועד לתפעול שתי תחנות כוח אשר מקימה החברה במפעלי ים המלח (מישור רותם) ובבתי הזיקוק בחיפה.

כיל תרכוש מ-EMG כמות גז שנתית של כ-0.2 BCM לתחנת הכוח העתידית שתוקם בסדום, ושומרת לעצמה אופציה (עד 31 במארס 2011) לרכישה נוספת של 0.53 BCM, הן לשימושים תעשייתיים והן לתחנת הכוח העתידית. רכישת הגז לתחנת הכוח החדשה מותנית בהחלטה על הקמתה וקבלת היתרי בנייה. התנאים הללו צריכים להתקבל עד יוני 2012.

ההיקף הכספי הכולל של ההסכם, עד לשנת 2030, מסתכם בכ-370-460 מיליון דולר (ללא האופציה) בהתאם למחירי החשמל הנוכחיים וכולל מנגנון מחיר "רצפה" ו"תקרה".

אספקת הגז לבז"ן תחל עם השלמת קו הולכת הגז הטבעי למפרץ חיפה וחיבור מפעלי החברה אליו, אשר, על פי מידע שנמסר מחברת ההולכה, נתיבי הגז הטבעי לישראל בע"מ, צפוי, ככל הנראה, במהלך הרבעון הראשון של 2011. החברה סיימה את התקנת המערכות הנדרשות בחצריה לצורך קליטת הגז הטבעי ואף התקשרה עם נתיבי הגז הטבעי לישראל בע"מ בהסכם להולכתו.

כמות הגז אותה צפויה בז"ן לקנות מ-EMG בשנת 2011 תגיע לקצב שנתי של 22.5 מיליון MMBTU. החל משנת 2012 החברה רשאית להגדיל בהדרגה את רכישות הגז עד 38 מיליון, אך לא תוכל להפחית את כמות הרכישה מתחת ל-22.5 מיליון MMBTU.

בז"ן מדווחת כי ההיקף הכספי הכולל של ההסכם (כולל האופציה, אם תמומש) מוערך בכ-2.9-1.8 מיליארד דולר.

"אזרחי ישראל איבדו היום 4 מיליארד דולר"

שותפות תמר בחרו בתגובה להטיל את האשם באיבוד העסקה בבחינת המשטר הפיסקאלי של ישראל בתחום אוצרות הטבע. "מדובר במכה קשה למשק הישראלי - משרד האוצר דוחף חברות ישראליות לרכוש גז מצרי", האשימו נובל אנרג'י, דלק, ישראמקו ואלון גז. "בזמן שבאוצר ובוועדת ששינסקי דנים על המסים הנוספים שצריך להטיל על ספק הגז הישראלי, אזרחי ישראל איבדו היום 4 מיליארד דולר לטובת כיסיהם של אנשי עסקים פרטיים במצרים".

חברת EMG מוחזקת בידי איש העסקים המצרי חוסיין סאלם (28%), PTT התאילנדית (25%), קבוצות מרחב ואמפל של יוסי מימן (20.6%), סם זל ודיוויד פישר (12%), חברת הגז המצרית (10%) וגופים מוסדיים ישראלים (4.4%).

"למרות שמסרנו התרעות מתמשכות בחר האוצר להתעלם פעם אחר פעם מהסכנה, ודחף את החברות לרכוש גז מספק הגז המצרי על חשבון האינטרסים של אזרחי ישראל והאחריות המלאה רובצת על ראשי המשרד שיצטרכו לשאת באחריות לנזק האדיר שנגרם לקופת המדינה", האשימו השותפות, ותקפו אישית גם את שר האוצר: "בניגוד להבטחותיו בכתב ובעל פה, שטייניץ גורם לסיכול היכולת לפתח את פרויקט תמר שהוא פרויקט התשתיות הגדול ביותר שאמור לקום במדינה".

דלק אנרגיה הזהירה: לקוח פוטנציאלי עלול לבחור במצרים

חברת דלק קידוחים, המיועדת לפתח את מאגר הגז "תמר" שמול חופי ישראל, מסרה כבר אתמול בהודעה לבורסה כי במכתבו של שר האנרגיה עוזי לנדאו לראש הממשלה בנימין נתניהו מצויין כי לקוח פוטנציאלי מרכזי של פרויקט "תמר" עומד להכריע בעניין רכישות הגז הטבעי הנחוץ לו מספקית הגז המצרית EMG.

במכתב ביקש שר התשתיות את התערבותו המיידית של ראש הממשלה, על מנת למנוע עיכוב או השהייה בפיתוח הפרויקט, העלולים לעלות למשק הישראלי ביוקר רב, תוך שהוא מפנה את תשומת לב ראש הממשלה לכך ששר האוצר התבטא בעבר בתקשורת כי בכוונתו להחריג את פרויקט "תמר" מהמלצות ועדת ששינסקי.

בהמשך ההודעה מורה החברה כי "אם אכן ייחתם ההסכם הנ"ל, עלול הדבר לגרום לנזק משמעותי לפרויקט 'תמר' וכן לנזק רחב היקף למשק הישראלי".

לפרויקט "תמר" שני לקוחות מרכזיים: חברת החשמל, שהינה הלקוח המרכזי, וכן החברה לישראל המפעילה בין השאר את בתי הזיקוק ואת חברת כימיקלים לישראל. על פי הערכות שלבסוף התממשו, ה"לקוח" הפוטנציאלי הינו החברה לישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker