גיורא סרצ'נסקי וקובי פיגנבוים מקימים קרן השקעות למיליונרים; ינסו לגייס 300 מיליון שקל

הקרן תפעל במודל קרן של קרנות, ותשקיע בנכסים אלטרנטיביים כמו קרנות גידור, חוב ופרייבט אקוויטי ■ הקרן צפויה לפנות ללקוחות כשירים, בהם פמילי אופיס, בעלי הון של יותר מ-8 מיליון שקל

ערן אזרן
גיורא סרצ'נסקי וקובי פיגנבוים
גיורא סרצ'נסקי וקובי פיגנבויםצילום: אורון גולקרוב

תשואות השפל בשוק האג"ח בשנים האחרונות, בצד הגידול בסיכון בשוק המניות כתוצאה מהעליות החדות בשווקים, ממשיכים לתרום להסטה של חלק מהחסכונות לעבר השקעות אלטרנטיביות, בהן נדל"ן מניב, קרנות גידור, קרנות פרייבט אקוויטי וקרנות השקעה בעסקים קטנים. ההשקעות האלטרנטיביות אמורות להניב תשואות גבוהות יותר, וינוהלו בדרך כלל בידי גורמים מקצועיים.

אלה שמבקשים לרכוב על טרנד ההשקעות האלטרנטיביות הם קובי פיגנבוים, לשעבר מנכ"ל UBS ישראל, וגיורא סרצ'נסקי (אחיו של השר לשעבר גדעון סער), לשעבר מנהל ההשקעות הראשי של קרן הפנסיה עמיתים ומנכ"ל ישיר בית השקעות. השניים מקימים בימים אלה את קרן חושן קפיטל, שתתמחה בהשקעות אלטרנטיביות. ל–TheMarker נודע כי הקרן מנסה לגייס כ–300 מיליון שקל, בעיקר ממשקיעים כשירים, בהם פמילי אופיס, ומשקיעים מתוחכמים. ההשקעה המינימלית בקרן עומדת על כמיליון שקל.

משקיעים כשירים מוגדרים בידי רשות ניירות ערך לפי שורה של מבחנים כמותיים, ובהם הון מינימלי של יותר מ–8 מיליון שקל. משקיעים כשירים יכולים להשתתף בהשקעות שלא מאושרות למשקיעים פרטיים רגילים, למשל, רכישה בשלב המוסדי של ההנפקות והשתתפות בהנפקות פרטיות. עם זאת, הם אינם יכולים להשקיע ברוב הקרנות המתמחות באפיקים אלטרנטיביים — הן בשל רף השקעה גבוה, והן מאחר שהקרנות פתוחות למוסדיים. מספרם של המשקיעים הכשירים בישראל נאמד בכ–30 אלף, שמחזיקים יחדיו הון נזיל של 300 מיליארד שקל לפחות.

חושן קפיטל לא תשקיע בנכסים אלטרנטיביים באופן ישיר, אלא תפעל במודל קרן של קרנות (Fund of Fund). כלומר, הקרן תשקיע בקרנות המתמחות בהשקעה בנכסים אלטרנטיביים, בהן קרנות פרייבט אקוויטי, קרנות גידור, קרנות חוב וקרנות תשתיות. בצורה זו מתכוונים מנהלי הקרן ליצור תיק מנוהל עם נכסים שונים ואסטרטגיות השקעה שונות, שאמורות לתרום להפחתת הסיכון. הקרן מתכוונת להשקיע את מרבית נכסיה בקרנות ישראליות או בעלות קשר לישראל — שחלקן פתוחות רק להשקעה לגופים מוסדיים.

פיגנבוים וסרצ'נסקי הם דמויות מוכרות בשוק ההון. סרצ'נסקי כיהן בעבר כמנהל ההשקעות הראשי של עמיתים, קרנות הפנסיה הוותיקות, המנהלות כ–400 מיליארד שקל, ובכלל זה היה אחראי על ניהול הנכסים האלטרנטיביים, שהושקעו בקרנות פרייבט אקוויטי, חוב, קרנות גידור ונדל"ן. פיגנבוים שימש במשך שש שנים מנכ"ל UBS ישראל, המתמחה בניהול עושר, ולפני כן ייסד את פייננשל גרדיאן (הפמילי אופיס הראשון בישראל), וניהל אותה במשך 12 שנה.

תחום ההשקעות האלטרנטיביות חווה צמיחה משמעותית בעשור האחרון, בארץ ובעולם, על רקע סביבת הריבית הנמוכה והעובדה שמרבית נכסי ההשקעה המסורתיים (מניות, חוב) נסחרים כיום במחירים הקרובים לשיא. פרט לטווח התשואות הפוטנציאלי, המכשירים האלטרנטיביים מסייעים בפיזור הסיכון. בעקבות זאת, הגופים המוסדיים (המנהלים, בין השאר, קופות הגמל, קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים) הגדילו משמעותית את היקף ההשקעה שלהם באפיקים אלטרנטיביים.

במקביל, מספר הגופים המנהלים השקעות אלטרנטיביות בהתמחויות שונות גדל בהתמדה. על פי הערכות, בישראל פועלות כיום יותר מ–100 קרנות גידור. בנוסף, פועלות בשוק קרנות גידור זרות שבהן השקיעו ישראלים. בישראל יש עשרות קרנות השקעה בתחום הפרייבט אקוויטי, החוב, התשתיות, הנדל"ן וההון סיכון. מרבית קרנות אלו אינן נגישות למשקיעים פרטיים, אלא בעיקר למשקיעים מוסדיים או למשקיעים פרטיים בעלי הון רב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker