מוסד כפול: גירסאות סותרות בביטוח הלאומי

ביטוח לאומי דחה החלטת הוועדה הרפואית; השופט התערב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

<<המוסד לביטוח לאומי הגיש תביעת שיבוב להחזר גימלאות נכות כללית שהוא משלם לנפגעת תאונת דרכים. התביעה הוגשה כנגד מבטחות הרכב הפוגע, חברות הביטוח איילון ואבנר. הבסיס לתביעת השיבוב של המוסד הוא בטענה שגימלאות המוסד משולמות בשל הפגיעות שסבלה הנפגעת עקב התאונה.

כאן המקום להבהיר כי קיים הבדל יסודי בין גימלאות נפגעי עבודה לגימלאות נכות כללית המשולמות על ידי המוסד לביטוח לאומי. גימלת נפגע עבודה משולמת אך ורק בגין פגיעות שהן תוצאה של תאונת עבודה, ויש להוכיח את הקשר הסיבתי לתאונת העבודה. זאת, להבדיל מגימלת נכות כללית המשולמת בשל הפגיעה כשלעצמה, ואז אין חשיבות לשאלת מקור הפגיעה ולא צריך להוכיח קשר סיבתי. גם בהיקף הזכויות קיים הבדל בין הגימלאות, וזכויות נפגעי עבודה טובות לאין שיעור מזכויותיהם של הנכים בנכות כללית.

והנה, כאשר פנתה הנפגעת למוסד למימוש זכויותיה כנפגעת עבודה, דחה המוסד את תביעתה. הוועדות הרפואיות של המוסד קבעו כי אין כל קשר בין פגיעותיה לתאונה, וכי לא נותרה לנפגעת נכות כלשהי בגין התאונה. משנשלל הקשר לתאונה נמנעו מהנפגעת הזכות לגימלת נפגעי עבודה, והיא נאלצה להסתפק בגימלאות הנכות הכללית. זה לא הפריע למוסד, כך התברר, לתבוע את גימלאות הנכות כללית, בטענה שהן משולמות בשל הפגיעות שסבלה הנפגעת עקב התאונה. זה כן הפריע לשופט אבישי רובס מבית משפט השלום בחיפה.

השופט מצביע על כך שהמוסד, בהחלטתו שלפיה לא קיים קשר סיבתי בין הפגיעות לתאונה, מנע מהנפגעת קבלת תגמולים מהמוסד. המוסד, מדגיש השופט, יצא נשכר מהחלטתו זו. דרישות תום הלב וההגינות אינן מאפשרות, קובע השופט, מצב שבו המוסד לביטוח לאומי יעלה טענה הסותרת את קביעותיהן של ועדותיו הרפואיות באותו עניין. משקבע המוסד לביטוח לאומי כי לא קיים קשר סיבתי, הוא מושתק מלטעון טענה הפוכה.

"דרישת תום הלב וההגינות חלה בראש ובראשונה על המוסד לביטוח לאומי עצמו, המשמש, כאמור, רשות ציבורית וטריבונל מעין שיפוטי. אם מושתק בעל דין מלטעון טענות סותרות, הרי שעל אחת כמה וכמה מושתקת הרשות הציבורית, המשמשת בעצמה כטריבונל מעין שיפוטי, מלטעון טענות סותרות", חותם השופט את פסק הדין.

תביעת המוסד לביטוח לאומי נדחתה אפוא על הסף, והמוסד חויב בהוצאות ושכר טרחת עורך דין.

-

הכותב הוא עורך דין

המוסד לביטוח לאומי נגד איילון ואבנר >>

התובע: המוסד לביטוח לאומי

הנתבעות: איילון חברה לביטוח בע"מ ואבנר - איגוד לביטוח נפגעי רכב

מהות התביעה: תביעת שיבוב של המוסד לביטוח לאומי להחזר גימלאות נכות כללית שמשלם המוסד לנפגעת תאונת דרכים

השופט: אבישי רובס מבית משפט השלום בתל אביב

פסק הדין: משקבע המוסד לביטוח לאומי במסגרת תביעת הנפגעת לגימלת נפגעי עבודה כי פגיעותיה אינן כתוצאה מהתאונה, הוא אינו יכול לטעון בבית המשפט כי גימלאות הנכות הכללית משולמות בשל פגיעותיה כתוצאה מהתאונה. תביעת המוסד נדחתה על הסף והוא חויב בהוצאות ובשכר טרחת עורך דין

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום