TheMarker Online

במסיבת עיתונאים בשעות הצהריים הושק היום "קמפיין המשקיעים הקטנים" - אותם משקיעים שכבר שבועות רבים מנהלים דרך האינטרנט קמפיין לא מאורגן, שיוצא נגד מסקנות ועדת ששינסקי להעלת המיסוי על תגליות הגז.

עיתונאים וחברי כנסת רבים מקבלים כבר שבועות ארוכים עשרות ומאות מיילים מאותם משקיעים קטנים הכוללים פרובוקציות נגד תומכי הוועדה, ניתוחים עצמאיים ושלל דעות. היום יצאו המשקיעים לצאת לדרך תקשורתית חדשה, עם יועץ התקשורת מוטי מורל, מי שנשכר באחרונה גם על ידי חברת חיפושי הנפט גבעות עולם.

video platform video management video solutions video player

>>> לצפייה באייפון - לחצו כאן

מורל פתח את מסיבת העיתונאים וציין כי עד כה גייסו המשקיעים הקטנים באמצעות האינטרנט חצי מיליון שקל עבור הקמפיין, והם מתכוונים להמשיך בגיוס הכספים בזמן הקרוב.

שושנה וינברגר, אחת המשקיעות, הגיעה למסיבת העיתונאים עם בנה דוד, גם הוא משקיע, ודיברה ראשונה: "ראינו בהשקעה מעשה ציוני. קיבלנו תמריצים מהמדינה. קיוינו שלאחר תקופה ארוכה בה השקענו והפסדנו, גם לנו תגיע סוף סוף ההצלחה, ונקבל את התשואה. ועדת ששינסקי, באופן שרירותי וחד-צדדי, מציעה רפורמה במסים, ושינוי ברווחים של המשקיעים הקטנים. ההפרה החד-צדדית של התנאים תגרום לאובדן האמינות של הממשלה בעיני הציבור, היא תפגע קשה במשקיעים הקטנים גם בכיס וגם במורל. כמו הסיפור של התרנגולת שהטילה ביצי זהב, והאיכר שחט אותה. כמו שהאיכר נותר ללא תרנגולת הזהב, כך הממשלה תפסיד את ציבור המשקיעים".

בנה דוד וינברגר תקף את חברת הכנסת שלי יחימוביץ': "אני בספק אם היא קראה בכלל את דו"ח ששינסקי, קיימת בורות מוחלטת בקרב הנבחרים שלנו בכל מה שקשור להמלצות הוועדה".

אחריהם דיבר אהוד שלוש, משקיע נוסף: "אני משקיע בנפט וגז כבר הרבה שנים, הפסדתי בסביבות 150-200 אלף שקל בעבר מהשקעה בגבעות. לאחר מכן לקחתי הפסקה ארוכה מאוד, ואז הצטרפתי לישראמקו. היו הטבות מס על ההשקעה בחיפושי גז. המדינה לא רצתה להשקיע, לא האמינה שתמצא משהו, ולכן רצו שהציבור יסכן את כספו. אני ציפיתי שאותן הטבות יימשכו גם כשיהיו תגליות. הטבות המס הללו נועדו למשוך אותנו, והשתמע מההבטחה שהן יימשכו גם כשתהיה תגלית.

"למי שמתייחס אלינו כמהמרים", המשיך שלוש. "אני רוצה להגיד שזה דומה להימורים בסיכויים הקטנים להצליח, אבל ככל שהסיכון יותר גדול למשקיע, כך גם צריך להיות הרווח. לא רק שאני לא מתבייש שקוראים לי מהמר, אני חושב שזאת חלוציות. אנחנו איפשרנו את תגליות הגז - לולא זה הן לא היו מתגלות".

מוטי מורל המשיך את הקו: "שאלו את עצמכם שאלה פשוטה - מי מרוויח מזה ומי מפסיד, מה האינטרסים שיש כאן. שאלו את עצמכם, אם ועדת ששינסקי הולכת לקבור את תעשיית הגז והנפט בישראל, או לגרום לכך שהתעשייה לא תוכל להתחרות במחירים מול המתחרות - מי מרוויח מזה? את התשובה קיבלנו בשבוע שעבר, כאשר החברה לישראל חתמה עם EMG המצרית על הסכם לאספקת גז, משום שבתמר נוצר חוסר ודאות לגבי המועד בו תוכל לספק את הגז".

מורל התייחס גם לחברת הכנסת שלי יחימוביץ': "כאשר באים אליה עם טיעונים עניינים וכלכליים אין לה מה להגיד, ואין לה מענה, אז היא מתחילה להשמיץ ולהוציא לשון הרע, כאילו יצחק תשובה עומד מאחורי הקמפיין. היא משמיצה, מסתתרת מאחורי חסינות של ח"כית, אבל את האינטרסים של מי היא באמת משרתת? מישהו כאן מנהל קמפיין שקרי. אם שלי יחימוביץ' תודיע שהיא מסירה את החסינות, היא תחטוף תביעת לשון הרע מכאן ועד אמריקה".

ח"כ יחימוביץ' הגיבה על מסיבת העיתונאים של המשקיעים ואמרה כי "אין בכוונתי להתנצח עם מי שמקבלים כסף על המילים היוצאות מגרונם, ומילותיהם מתחלפות על פי זהות המממן. הקמפיין המגוחך ורווי איומי הסרק לא יעצור את החלוקה ההוגנת והשפויה של מה שייך לציבור, כמקובל בעולם כולו".

"אוצרות הגז של המדינה שייכים לציבור ולא לקומץ בעלי הון וכמה אינטרסנטים שהחליטו להמר בכספי הפנסיה שלהם. מאחורי המארגנים מערך יחצ"נות משומן ויקר, הם לא קטנים, וברור מעל לכל ספק כי מישהו מממן את מודעות הענק, היחצ"נים ועורכי הדין שעומדים מאחורי הקמפיין המשותף. דלות המשתתפים באירוע, לרבות היותם קרובי משפחה, והמשך שמירת האנונימיות של המממנים מעידה על כך גם היא".

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון הביע גם הוא תמיכה בעמדתה של יחימוביץ' ואמר כי "טייקוני הגז יורדים מהפסים ומנהלים מסע הכפשות המושתת על שקרים והתקפות אישיות מכוערות. קמפיין המשקיעים הקטנים הוא שיא חדש של שפל ותעתוע. ההתנפלות על פרופ' איתו ששינסקי ועתה על ח"כ שלי יחימוביץ היא ביטוי לאובדן עשתונות והיעדר יכולת לנהל ויכוח ענייני".

אורון קרא לבעלי חברות הגז "להתנער לאלתר משכירי החרב שלו ומקמפיין הביבים משולח הרסן המנוהל עבורו, ולהמירו בשיח ציבורי ראוי". אורון הוסיף כי "ועדת ששינסקי עשתה עבודה ראויה והמלצותיה מידתיות ומנומקות. גם לעיתונות הכלכלית אחריות והיא לא חייבת לשמש מסלקה ליחצנות אלימה ומתלהמת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker