השורט על מדד הפחד כבר הפיל מנכ"ל

אפשר לנחש שהסיבה האמיתית להתפטרות קוטישטנו, שבמכתבו ציין חילוקי דעות מקצועיים מתמשכים בינו לבין המנכ"ל, היא ההפסדים הכבדים בקרנות הנאמנות של אפסילון בעקבות השקעה בשורט על מדד הפחד

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רי קוטישטנו
אסא ששון

אתמול בבוקר התקבלה בתיבת המייל של כתבי שוק ההון הודעתו של מנכ"ל חברת קרנות הנאמנות של אפסילון, ג'רי קוטישטנו, להנהלת בית ההשקעות — כי הוא מתפטר מתפקידו. הסיבה שצוינה היא חילוקי דעות מקצועיים מתמשכים בינו למנכ"ל בית ההשקעות, שמואל פרנקל, בין היתר בנוגע לסמכויות של ביצוע וניהול, שהגיעו לשיאם באחרונה.

בהודעה לבורסה שפירסמה אפסילון כמה שעות מאוחר יותר נכתב: "בהמשך לישיבת הדירקטוריון שהתקיימה ב–8 בפברואר 2018, שבה הביע הדירקטוריון חוסר שביעות רצון מתפקוד המנכ"ל, ב–11 בפברואר הוא התפטר. לדבריו, ההתפטרות היא על רקע 'חילוקי דעות מקצועיים, בין היתר בנוגע לסמכויות ביצוע וניהול'". כמה שעות לאחר מכן מונה גיל קורן, סמנכ"ל השיווק של הקרנות, לתפקיד המנכ"ל.

אפשר לנחש שהסיבה האמיתית להתפטרות קוטישטנו היא ההפסדים הכבדים בקרנות הנאמנות של אפסילון עקב השקעה בשורט על מדד ויקס (מדד הפחד). חברת הקרנות של אפסילון דיווחה בשבוע שעבר על הפסדים כבדים בקרנות ה–90/10 שלה, של עד כ–1% ביום אחד בעקבות הזינוק במדד ויקס. באפסילון ציינו שההפסד שלו הוא 3.7 מיליון דולר, וזה אינו הפסד משמעותי. קוטישטנו הוא המנהל הראשון שמשלם בתפקידו על כשל בניהול השקעות.

גם קרנות הנאמנות של בית ההשקעות פסגות, המנוהלת בידי אייל אורן, הפסיד עקב הימור נגד הוויקס. חלק מקרנות ה–90/10 של פסגות השקיעו בשורט על הוויקס. ביום חמישי שעבר ירדו קרנות ה–90/10 של בית ההשקעות ב–0.7% — שיעור הירידה החריף ביותר באותו יום בקטגוריה. באותו היום רשמו קרנות ה–90/10 עלייה ממוצעת של 0.2%. מפסגות נמסר: "היתה אחזקה קטנה בשורט על הוויקס במספר מועט של קרנות נאמנות כחלק ממהלך העסקים הרגיל שלא מחייב דיווח על ההפסד". לשאלה אם הופקו לקחים, הגיבו בפסגות: "אין לנו מה להוסיף".

כשל נוסף התגלה במערכות הבקרה של חבר הבורסה של אי.בי.אי, שהיה הראשון שנפגע מהשורט על הוויקס. במקרה של אי.בי.אי, כמה סוחרים עצמאיים שעובדים עם בית ההשקעות ביצעו שורט על הוויקס, וכתוצאה מהתנודתית החריפה נכנסו לחריגת אשראי של 12.5 מיליון דולר. מי שאמור בשלב הראשון לשאת בנזק הוא חבר הבורסה של אי.בי.אי, שיש לו הון עצמי של כ–200 מיליון שקל, 22% מההון העצמי של חבר הבורסה. אי.בי.אי אמור לפעול כעת כדי לגבות את הכסף מאותם לקוחות.

אמנם לא מדובר במנהלי השקעות, אבל מערכות ההתרעה של בית ההשקעות, שאמורות היו להתריע מפני הימורים כאלה, לא הצליחו להתריע בזמן. בשיחה עם סוחר בתחום הוא הסביר: "המוצר קרס משום שוויקס קפץ ביותר מ–100% ביום אחד. לכן מנהלי התעודה, קרדיט סוויס, נאלצו להתכסות מיידית בחוזים עתידיים קרובים על השורט שלהם ששיקפה התעודה. ההתכסות הזו עלתה בכל נכסי התעודה, ולכן היא נכנסה למצב של ניזול נכסים.

"עם פתיחת המסחר ביום שישי לפני כ–10 ימים, מחיר התעודה ירד מ–100 דולר ל–70 דולר, והמסחר בה הופסק. ביום שני מחירה ירד ל–11 דולר, וביום שלישי היא פתחה את המסחר במחיר של 7–6 דולרים. מאחר שהם היו בשורט על הוויקס, ובמצב כזה ההפסד יכול להיות בלתי מוגבל, הברוקר מחויב לבצע 'מרג'ין קול'. כלומר, הלקוח חורג מהביטחונות שהקציב, ולכן סוגרים לו את הפוזיציה בהפסד". מי שנושא בשלב הראשון בהפסד של 12.5 מיליון דולר הוא חבר הבורסה של אי.בי.אי. בבית ההשקעות סירבו להתייחס לשאלה מה הלקחים שהם הפיקו. מקורבים לחברה ציינו כי הם פועלים במלוא המרץ כדי לגבות את החוב מהלוחות.

מגדל בלונג על הוויקס

אתמול התברר שגם לקרנות הנאמנות של מגדל של השקעה במדד ויקס, אבל לא בשורט — אלא בלונג. כלומר, ההפסד שלהן מוגבל לסכום הרכישה. מבחינתן, זה סוג של ביטוח כנגד אחזקות אחרות בקרנות של החברה.

"מדובר בפוזיציה, שהיא חלק מההגנות מפני ירידות בשווקים ועלייה בתנודתיות. בקרנות הללו בוצעה גם רכישה של אופציות פוט רחוקות בישראל. עקרונית, אנחנו לוקחים פוזיציות הגנתיות כשאנחנו מעריכים שהשווקים אינם מתמחרים נכון סיכון לנקודת הזמן הרלוונטית", ציינו במגדל קרנות נאמנות.

ניתן להתייחס לקריסת תעודת השורט על מדד ויקס כחלק מ"חום המטבח" של ניהול השקעות. הרי איש לא חזה שמדד ויקס יזנק ב–100% ביום אחד. ואולם, זהו ההבדל בין הימור להשקעה. הרווח או ההפסד בהימור הוא פונקציה של מזל. בהשקעה, לעומת זאת, למזל יש אמנם משקל, אבל הניתוח הכלכלי אמור להיות המרכיב העיקרי.

קוטישטנו היה הראשון ששילם את המחיר על הצעד שעשה, אבל חוסר המעש של פסגות ואי.בי.אי לא פחות מטריד, משום שהוא מכשיר את הקרקע להימור הבא. הרי את דמי הניהול שלנו, אנחנו משלמים על ניהול השקעות — ולא על ניהול הימורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker