שוב מסתבכת

אם יש דרך לפשל - טבע עוד תמצא אותה

עתיד התרופה המשמעותית ביותר של טבע, שאמורה היתה לפצות על הנפילה הצפויה בהכנסות מקופקסון, נמצא בידיים של ספק בודד - סלטריון הדרום־קוריאנית - שקיבלה באחרונה מכתב אזהרה ממינהל התרופות האמריקאי ■ אנליסטים מפקפקים בתחזית של טבע ל–2018

יורם גביזון
קופקסון
קופקסוןצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

מניית טבע נסקה ב–52% מאז כניסת קאר שולץ לתפקיד המנכ"ל. שולץ אמר את הדברים הנכונים, לא נרתע מלחץ פוליטי, גיבש תוכנית הבראה אגרסיבית, ויישם אותה במהירות. הרומן שלו עם שוק ההון נקטע, לפחות זמנית, ביום חמישי, כשטבע פירסמה את תחזיותיה ל–2018. השוק נאלץ להתפכח מהאשליה שהתאוששותה של טבע היא מעבר לפינה, ולהכיר בכך שמנכ"ל — יהיה מוכשר, מנוסה ונחוש ככל שיהיה — אינו מסוגל לשנות בתוך שלושה חודשים את המסלול של חברה ששוקעת כבר עשור.

התגובה לתחזיות המאכזבות היתה קשה: מניית טבע נפלה ב–10.8% בתוך יומיים; S&P הורידה את דירוג האג"ח של החברה בשתי רמות ל–BB (אג"ח זבל); ואג"ח החברה, שייפרעו באוקטובר 2026, ירדו ב–1.6%, והתשואה עליהן עלתה לשיא של 6%. רמה זו תקשה על טבע לממש את תוכניתה למחזר כבר ב–2018 חוב לטווח קצר בסך 3–4 מיליארד דולר.

הגורם המיידי לתגובת השוק היה התחזית לירידה של 17% בהכנסות ב–2018 — ל–18.6 מיליארד דולר בממוצע, לפי מרכז טווח התחזית (נמוך ב–2.5% מממוצע תחזיות האנליסטים); ירידה של 28% ב–EBITDA ל–4.85 מיליארד דולר בממוצע; ותחזית לתזרים מזומנים פנוי של 2.7 מיליארד דולר.

סמנכ"ל הכספים, מייקל מקללן, נאלץ להודות כי טבע הולכת על חבל דק בעניין העמידה באמות המידה הפיננסיות, שעודכנו שנית בתוך חמישה חודשים — וזאת גם אם תצליח להקטין את חובה ב–3.5 מיליארד דולר ל–28 מיליארד דולר בסוף 2018.

שולץ אישר שתחזיות טבע לעמידה באמות המידה הפיננסיות ב–2019 וב–2020 מבוססות על גידול ב–EBITDA. עם זאת, נראה שהאנליסטים לא השתכנעו מההסבר — הן בשל נטיית טבע להחמיץ תחזיות, והן משום ששולץ עצמו חשף בשיחה כי החברה ביטלה 27% מתוכניות המחקר הייחודי ו–100 מהתוכניות במו"פ הגנרי.

תחזיות אופטימיות — שקרסו כמעט מיד

התשובות הלא מספקות של שולץ ומקללן החזירו את האנליסטים לימים שבהם קיבלו מקודמיהם תחזיות אופטימיות, שקרסו כמעט מיד. עלייה בסיכוי שטבע לא תעמוד באמות המידה הפיננסיות פירושה הוא שגוברת הסבירות שהחברה תעבור לנושיה, וכן שערך השקעתם של בעלי המניות יירד דרמטית.

קאר שולץ, מנכ"ל טבע
קאר שולץ, מנכ"ל טבע

שיחת הוועידה הבהירה ששולץ יידרש להתמודד לא רק עם חוב פיננסי מעיק שקיבל כירושה מוויגודמן, אלא גם עם חברה שסובלת שנים רבות מרמת ביצוע נמוכה, שהפכה אותה לבלתי־תחרותית בשוק.

הביטוי הבולט לכך נחשף כשטבע גילתה כי החברה הדרום־קוריאנית סלטריון (קבלן הייצור היחיד של החומר הפעיל לתרופה המקורית החדשה של טבע למיגרנה, Fremanezumab) קיבלה בסוף ינואר 2018 מכתב אזהרה ממינהל התרופות האמריקאי (FDA). מכתב האזהרה הזה מעמיד בסימן שאלה את יכולתה של טבע לקבל ביוני תשובה סופית מ–FDA לבקשת אישור השיווק של Fremanezumab.

טבע ניסתה להיכנס ראשונה לשוק שבו צפויות להתחרות ארבע תרופות דומות מבחינת ביצועיהן. לשם כך השקיעה טבע 150 מיליון דולר באוגוסט 2017 ברכישת שובר, שמקנה לה קדימות בבחינת הבקשה בידי FDA. ואולם ההשקעה עלולה לרדת לטמיון בשל בעיית איכות במפעל סלטריון, ועוד בחלק שאינו רלוונטי לייצור התרופה.

Fremanezumab מיועדת לשוק של מיליארדי דולרים, ואמורה היתה להיות חבל הצלה מול הנפילה הצפויה במכירות קופקסון. אנליסטים אמדו את מכירותיה ב–985 מיליון דולר ב–2022 וב–1.7 מיליארד דולר ב–2025. שולץ אמר שהחברה מנסה להכשיר ספק נוסף, אך תקוותה היחידה להשיק את המוצר במחצית השנייה של 2018, כפי שתיכננה, היא לשכנע את FDA לקיים בדיקה נפרדת לחלק המפעל של סלטריון שמייצר את החומר הפעיל לתרופה.

אם ניסיון זה לא יצלח, תיאלץ טבע להמתין, להערכתו, 6–18 חודשים מיום קבלת מכתב האזהרה עד לסיום הפרשה. שולץ נאלץ להודות כי תחזית המכירות ל–2018 כוללת מכירות, גם אם לא משמעותיות, של Fremanezumab, והוא שוב נדחק למצב שבו אמינות תחזיותיה של טבע עלולה ליפול קורבן למבחן קשה מכפי יכולת הביצוע שלה.

מכתב האזהרה יעכב גם את ההשקה המשותפת לסלטריון ולטבע של תרופות הביוסמילארס ריטוקסן לסרטן הדם והרצפטין, שמכירותיהן המצרפיות בארה"ב היו 7 מיליארד דולר ב–2017.

שולץ גילה כי הסיבה שטבע משקיעה 700 מיליון דולר ברכוש קבוע ב–2018, למרות מצבה, היא השקעה במפעל לייצור תרופות ביולוגיות בגרמניה. שולץ חשף בכך את הכישלון המתמשך של טבע. תשע שנים לאחר שהכריזה על שיתוף פעולה עם ונזה השווייצית, כדי לפתח תרופות גנריות לתרופות ביולוגיות — טבע חוזרת לנקודת האפס, ומנסה לפתח כושר ייצור עצמאי. מהלך זה יבשיל, במקרה הטוב, בתוך שלוש־חמש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker