השקעה במדד הפחד: רשלנות של מנהלי ההשקעות

מאחורי ההשקעה בוויקס בכלל, ובשורט על הוויקס בפרט, אין כל אמת מידה כלכלית — אלא רק ניחוש או הימור על מצב הרוח של סוחרי האופציות בוול סטריט ■ לכן, בתי ההשקעות ששמו את כספי המשקיעים על המדד לא נפלו לשום "תרחיש קיצון שהתממש"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בורסת שיקגו
בורסת שיקגוצילום: אי־אף־פי

מדד התנודתיות של בורסת האופציות של שיקגו, ויקס (VIX), המכונה גם "מדד הפחד" — הפך בימים האחרונים לכוכב הירידות בוול סטריט.

המדד אמור לשקף את תחזית התנודתיות של שוק המניות האמריקאי. ההערכה היא כי השינויים במדד צופים את כיווני המסחר, וככל שהמדד עולה, כך התנודתיות תהיה גבוהה יותר — ותנודתיות שווה פחד. כלומר, צפויות ירידות. ואולם בניגוד למה שרבים חושבים, המדד אינו חוזה את כיוון שוק המניות. הוא אפילו לא אינדיקטור אמין לירידות, שכן הוא יכול לעלות גם בתקופה של עליות.

את המדד מחשבים כך: לוקחים את מחירי האופציות על מדד 500 S&P הנסחרות בבורסה של שיקגו, בכל נקודת זמן, ומחלצים מהן את התנודתיות הגלומה של הבורסה ב–30 ימי המסחר הקרובים. המדד למעשה מודד את ההערכה של סוחרי האופציות בוול סטריט לגבי עוצמת השינויים בבורסה האמריקאית בימים הקרובים.

הוויקס נשען על אופן ההתנהגות של הסוחרים בוול סטריט. התנהלות זו מושפעת לא רק מההערכות לגבי כיוון השוק, אלא גם ממצב רוחם והערכותיהם בכלל של הסוחרים. למרות זאת, ואף על פי שהוא רחוק מלשקף מדד כלכלי אמיתי כלשהו, הסוחרים הזריזים מבנק קרדיט סוויס מיהרו להשיק עליו תעודות סל ותעודות סל שורט. כך, מנקודת המבט של הבנק, אם כבר יש המהמרים באמצעות ויקס — למה לא להשיק תעודות או נגזרים על המדד, כלומר להתמנף עליו, ובכך לגזור עוד קופון שמן?

מרכיבי הסיכון וההימור הללו לא עצרו את מנהלי ההשקעות של פסגות ואפסילון מלרכוש מכספי המשקיעים שורט על המדד לקרנות הנאמנות. למשל, בקרן "אפסילון שקלית מנוהלת" השקיעו בתעודת סל שורט על הוויקס, שהובילה להפסד של 1% בתשואה ביום. הדבר הפך את הקרן לגרועה מבין הקרנות השקליות מתחילת השנה. בנוסף, סביר להניח שמשקיע שרכש קרן שקלית מנוהלת לא ציפה למצוא בה שורט על הוויקס.

גם פסגות, בית ההשקעות הגדול במדינה, איפשר למנהלי הקרנות שלו לחשוף את המשקיעים בקרנות ה–90/10 לשורט על הוויקס. אמנם השקעה בתעודת שורט על מדד הוויקס נכללת בסל ההשקעה המותר בקרנות מסוג זה, אך קשה להאמין כי אלה שרכשו את הקרנות הללו, שמוגדרות סולידיות, ציפו שהן יכללו השקעה שיכולה להיעלם בן־לילה.

הבסיס לניהול כסף הוא השקעה על בסיס כלכלי־עסקי, ובלעדיו השקעות הופכות להימור. מאחורי ההשקעה בוויקס בכלל, ובשורט על הוויקס בפרט, אין כל אמת מידה כלכלית — אלא רק ניחוש או הימור על מצב הרוח של סוחרי האופציות בוול סטריט. כך, אף על פי שאי אפשר לקרוא למצב הרוח של סוחרי האופציות "אמת מידה כלכלית", בתי ההשקעות לקחו את כספי המשקיעים בקרנות הנאמנות והימרו עמם. למעשה, לא מדובר בהשקעה כושלת או "בתרחיש קיצון שהתממש", כפי שציין מקורב לפסגות — אלא ברשלנות מפורשת של מנהלי ההשקעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker