גם פסגות נפל בהימור על מדד הפחד

לפי בית ההשקעות לא מדובר בהפסד מהותי ולכן לא נשלח דיווח למשקיעים ■ אתמול דיווח אי.בי.אי על הפסד מהותי בעקבות השקעה בתעודת סל שורט על מדד הוויקס

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גורן
אסא ששון

יממה אחרי שבתי ההשקעות אי.בי.אי ואפסילון דיווחו על ההפסדים שלהם כתוצאה מהשקעת שורט על מדד הפחד (VIX), מתברר כי גם בית ההשקעות פסגות היה בין מנהלי הקרנות שהשקיעו בשורט על המדד, בעיקר בקרנות ה-90/10 שלו. 

אתמול (ד') ירדו קרנות ה-90/10 של בית ההשקעות ב-0.7% - שיעור הירידה החריף ביותר אתמול בקטגוריה. ממוצע התשואות אתמול של קרנות ה-90/10  היה עלייה של 0.2%.

עם זאת, בפסגות ציינו כי לא מדובר בהפסד מהותי ולכן לא נשלח דיווח למשקיעים. מפסגות נמסר: "היתה אחזקה קטנה במספר מועט של קרנות נאמנות כחלק ממהלך עסקים רגיל. האירוע לא מחייב דיווח".

הספקולנטים צפו במדד הפחד (ויקס VIX) נסחר ביציבות, וראו בכך הזדמנות. למעשה, בחצי שנה האחרונה זז מדד הפחד בין 10 נקודות ל-15 נקודות. הדרך הקלה לנצל את ההזדמנות היתה באמצעות תעודת סל (Xiv) שמוכרת בשורט את מדד הוויקס. כך נהנו הספקולנטים מהפרמיה שהתקבלה מהמכירה בחסר.

עם זאת, הספקולנטים לא ציפו שביום אחד מדד מדד הפחד יזנק ביותר מ-100% - מה שיוביל לקריסת תעודת השורט עליו ולמימוש ההפסד על ידי הברוקרים. נסביר כי מי שמבצע פעולת שורט נידרש להפקיד בטחונות. ברגע שמחיר הנכס עולה (בפעולת שורט מהלך שכזה גורם להפסד), על הברוקר לסגור לו את הפוזיציה ברגע שהיקף הבטחונות יורד. פעולה זו מכונה "מרג'ין קול". וזה בדיוק מה שהברוקרים עשו לכל מי שהחזיק בפויזיציית שורט על מדד הויקס.

הראשון לדווח על הפגיעה כתוצאה מהשורט על הוויקס היה בית ההשקעות אי.בי.אי. שם מדובר היה במספר סוחרים עצמאיים שביצעו שורט על הוויקס, וכתוצאה מהתנודתית נכנסו לחריגת אשראי של 12.5 מיליון דולר. מי שאמור לשאת בשלב הראשון בנזק הוא חבר הבורסה של אי.בי.אי  - לו יש הון עצמי של כ-200 מיליון שקל, כלומר כ-22% מההון העצמי של חבר הבורסה. הוא מצדו אמור לפעול כעת על מנת לגבות את הכסף מאותם לקוחות.

לאחר מכן התברר כי חברת הקרנות של אפסילון, המנוהלת בידי גרי קוטישטנו, דיווחה על הפסדים כבדים בקרנות ה-90/10 שהתשואה בהן ירדה בכ-1%. באפסילון מדובר ב-13 קרנות שביניהן ניתן למצוא קרנות סולידיות, כמו אפסילון שקלית מנוהלת (1%-) , אפסילון אגח מדינה +10% (1.1% -) אפסילון 90/10 (0.95% -) ועוד. בית ההשקעות טען, בדומה לפסגות, כי סך ההפסד שלו הוא 3.7 מיליון דולר וכי לא מדובר בהפסד משמעותי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker