הפרדה "בתוך הבית": התשובה של משפחת עופר לחוק הריכוזיות - הבנק לאייל, הנדל"ן לליאורה

משפחת עופר אינה מתכוונת לוותר על אף לא אחת מאחזקותיה המרכזיות ■ הערכות: המשפחה מתכננת מכירה צולבת של נכסים בתוך המשפחה ■ עופר השקעות: "בעלי המניות בוחנים את החלופות; עדיין לא התקבלה החלטה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל עופר ליאורה עופר
אייל עופר וליאורה עופרצילום: עופר וקנין

בניגוד לפרסומים ולהנחה הרווחת בשוק, משפחת עופר אינה מתכוונות לוותר על אף לא אחד מנכסיה המרכזיים במסגרת יישום חוק הריכוזיות. לפי הערכות, במשפחה עמלים על פתרון יצירתי "בתוך הבית", כדי שיוכלו להתיישר עם מגבלות החוק, המחייב הפרדה בין נכסים ריאליים (חברת הנדל"ן מליסרון ), לבין נכסים פיננסיים (שותפות בגרעין השליטה ב מזרחי טפחות ).

במשפחה מתכוונים לבצע מכירה צולבת של נכסים בין שתי חברות האחזקה הפרטיות — עופר השקעות ועופר אחזקות, שמוחזקות בידי ליאורה עופר, אחיה דורון עופר ובן דודם אייל עופר. אם העסקה המתבשלת תצא לפועל, היא תיעשה כך שתכלול התחשבנות בנוגע לנכסים בהם מחזיקה כל אחת מהחברות.

לאחר העסקה, ליאורה עופר, בתו של יולי עופר, תחזיק בשליטה (60.8%) במליסרון; בעוד אייל עופר, בנו של סמי עופר, יחזיק במניות השליטה בבנק מזרחי טפחות באמצעות עופר אחזקות. הנוסחה המתגבשת היא למעשה פתרון רך לחוק הריכוזיות, מעקף חוקי שיאפשר למשפחה להמשיך להחזיק בנכסים פיננסיים וריאליים. ליאורה היא יו"ר מליסרון ומכהנת במקביל גם כדירקטורית במזרחי טפחות. אייל עופר מחזיק בעסקי ספנות בינלאומיים ובעסקי נדל"ן בארה"ב, בריטניה, הולנד ומדינות נוספות באירופה.

משפחת עופר מחזיקה במליסרון באמצעות עופר השקעות. ליאורה מחזיקה (51.7%) ממניות בעופר השקעות ואחיה דורון ב–15%. יתר המניות (33.3%) מוחזקות בידי חברת לין אחזקות, שהמוטב שלה הוא אייל עופר. לפני כמה שנים גברה ליאורה עופר גברה במאבק המשפטי על דורון, שדרש חלוקה שווה של המניות בעקבות צוואה של אביו שברשותו. בית המשפט לא קיבל את הדרישה של דורון, וקבע כי הצוואה שברשות ליאורה היא בעלת משקל גדול יותר.

במקביל, משפחת עופר שותפה לגרעין השליטה בבנק מזרחי טפחות באמצעות עופר השקעות ועופר אחזקות. בעלי המניות בעופר אחזקות כוללים את הנאמן המנהל את עזבון יולי עופר (36.7%), לין אחזקות (33.3%), ליאורה עופר (15%) ודורון עופר (15%).

שווי האחזקות העקיפות של ליאורה במליסרון ובמזרחי טפחות מסתכם ב–3.1 מיליארד שקל; שווי האחזקות העקיפות של דורון במליסרון ובמזרחי טפחות מסתכמות ב–1.06 מיליארד שקל; ושווי אחזקותיו העקיפות של אייל עופר במזרחי ובמליסרון מסתכם ב–2.85 מיליארד שקל. אחזקות אלה אינן כוללות נכסים פרטיים שמוחזקים בידי החברות.

חוק הריכוזיות, המחייב את להפריד בין נכסים פיננסיים לריאליים, התיר לקבוצות העסקיות חלון לביצוע ההפרדה עד לסוף דצמבר 2019. ואולם, העסקה המתבשלת לרכישת בנק אגוד בידי מזרחי טפחות עשויה לזרז את ההפרדה, שכן החוק אינו מאפשר לקנות נכסים משמעותיים חדשים (בנק אגוד) לפני הסדרת ההפרדה.

נכון לעכשיו, במשפחת עופר לא ממהרים לפרסם את התוכנית שגיבשו להפרדה "בתוך הבית", מאחר שהממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, עדיין לא אישרה את המיזוג בין שני הבנקים. אם העסקה תושלם, משפחת עופר צפויה להודיע בצורה פורמלית על הנוסחה שגיבשה להפרדת הנכסים בעסקות צולבות.

מטעם עופר השקעות נמסר אתמול: "בעלי המניות בעופר השקעות בוחנים את החלופות השונות העומדות לפניהם בקשר עם הוראות חוק הריכוזיות. נכון לרגע זה, עדיין לא התקבלה כל החלטה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker