המפקחת על הבנקים ביקשה מהפועלים הבהרות לגבי מצב חקירת המס בארה"ב

הפועלים, שיפרסם את דו"חותיו השנתיים בסוף מארס אמור לתת מידע נוסף לגבי החקירה שעלתה לבנק עד כה כ-1.4 מיליארד שקל - ועלול לבצע הפרשה נוספת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו והמפקחת על הבנקים חדוה ברצילום: רון קדמי

בנק ה פועלים ביצע עד כה הפרשות של כ-268 מיליון דולר בגין חקירות המס המתנהלות נגדו בארה"ב - וכעת הפיקוח על הבנקים דורש כי בדו"חותיו הכספיים השנתיים ל- 2017 הבנק ירחיב את המידע בנושא.

הפועלים, המנוהל ע"י אריק פינטו, אמור לפרסם את תוצאותיו ל-2017 ב-26 במארס 2018 - והוא יהיה הבנק האחרון שיעשה זאת, כש מזרחי טפחות , לאומי , ה בינלאומי יעשו זאת במהלך סוף פברואר- תחילת מארס.

בעקבות המכתב שנשלח ע"י הפיקוח על הבנקים, בראשות חדוה בר, כעת יתקיימו שיחות בין נציגי הפועלים לנציגי הפיקוח בכדי להגיע להבנות לגבי איזה מידע יצורף לדו"חות. בשלב זה, לא ברור האם הפועלים יבצע בדו"חותיו השנתיים הפרשה נוספת - או שיעשה זאת בהמשך השנה עם התקדמות החקירה.

בדו"חותיו הכספיים הקודמים, הבנק אמנם התייחס לחקירת המס בארה"ב - אך מעודף מילים וניסוחים משפטיים לא ניתן היה באמת להבין מה סטטוס החקירה - ומתי היא אמורה להסתיים.

אם אכן הפועלים יבצע הפרשה נוספת, שתצטרף לעלויות של כ-110 מיליון שקל בגין סגירת הפעילות בשווייץ, אזי הדבר יביא לפגיעה נוספת בתוצאות של הפועלים - שצפוי זו שנה שלישית ברציפות להציג תוצאות חלשות יותר מאלו של המתחרה הגדול שלו בנק לאומי.

החקירות של משרד המשפטים והמחלקה לשירותים פיננסיים בארה"ב בעיצומן ולא בטוח שיסתיימו השנה. עד כה, החקירות (כולל תשלומים לעורכי דין) וסגירת הפעילות בשווייץ עלו לפועלים כ–1.4 מיליארד שקל, כשסכום זה עשוי לתפוח בעוד כמה מאות מיליוני שקלים ולהגיע לזה של לאומי - שלו עלו החקירות כ-1.8 מיליארד שקל.

הפועלים ומזרחי טפחות, שגם נגדו מתנהלת חקירת מס בארה"ב (ועלתה לו בינתיים כ-45 מיליון דולר), נתונים במצב בעייתי. לאור מה שקורה עם בכירי לאומי לשעבר — שהודו באשמה בארה"ב ולא נחסכה מהם חקירה פלילית בישראל — ספק אם הם יסכימו להודות באשמה פלילית.

בנוסף, משרד המשפטים האמריקאי והמחלקה הפיננסית של מדינת ניו יורק חוקרים חשד למעורבות של הפועלים ובנקים נוספים בפרשת השוחד ששולם לבכירי ארגון הכדורגל פיפ"א — תמורת הענקת זכויות שידור. נגד הפועלים נפתחה חקירה גם בקנדה. בגין חקירות אלה הפועלים לא ביצע עד כה הפרשות כלשהן.

מי שאמורה בקרוב להתחיל לטפל מטעם הפועלים בחקירה היא עוה"ד יעל אלמוג, שמונתה לאחרונה ליועצת המשפטית הראשית של הבנק והיא תוביל את הדיונים מול הרשויות האמריקאיות יחד עם עוה"ד פיני רובין ראש משרד גורניצקי ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker