אסא ששון

אחד ההימורים הבולטים בבורסת ניו יורק בתקופה האחרונה היה על התנודתיות. מדד הפחד (ויקס) לא זז יותר מדי והספקולנטים ראו כי טוב. אז מה הדרך להרוויח כסף? פשוט, נמכור בחסר (שורט) את מדד הוויקס ונהנה מכל הפרמיה. אולם, היומיים האחרונים בניו יורק הראו כי לסיכונים יש נטייה נבזית להתממש.

מספר משקיעים עצמאיים של בית ההשקעות אי.בי.אי השקיעו בתעודת סל שורט על מדד הוויקס. בשביל להרוויח עוד קצת הם השתמשו בשוק הנגזרים כדי להגדיל את ההימור על תעודת הסל. עם פתיחת המסחר ביום שישי ירד מחיר התעודה ממחיר של 100 דולר ל-70 דולר והמסחר בתעודה הופסק.

כאשר נפתח המסחר ביום שני מחיר התעודה היה 11 דולר. מאחר והמשקיעים היו בשורט, ובמצב שכזה ההפסד יכול להיות אינסופי, הברוקר מחויב לבצע מה שמכונה מרג'ין קול - כלומר, הלקוח חורג מהביטחונות שהקציב ולכן סוגרים לו את הפוזיציה בהפסד.

כתוצאה מכך, נכנסו חשבונות המשקיעים לחריגת אשראי של 12.5 מיליון דולר. מי שאמור לשאת בנזק בשלב הראשון הוא חבר הבורסה של אי.בי.אי, לו הון עצמי של כ-200 מיליון שקל - כלומר, מדובר בכ-22% מההון העצמי.

מאחר ומדובר בהפסד משמעותי החברה נאלצה להוציא דיווח לבורסה, שבו כתבה כי "החברה מבקשת להודיע, כי במספר חשבונות המשמשים לקוחות עצמאיים של החברה הבת, שירותי בורסה והשקעות בישראל אי.בי.אי. בע"מ, לפעילות מסחר עצמאית בוצעה פעילות בנגזרים לצורך יצירת פוזיציית חסר (Short) על מדד ה-Vix.

"בעקבות הפעילות המתוארת לעיל, במהלך ימי המסחר 6-5 בפברואר 2018 נכנסו חשבונות הלקוחות לחריגת אשראי, אשר נכון למועד דו"ח מיידי זה עומדת על כ-12.5 מיליוני דולר ארה"ב. לאור האמור לעיל, לחברה ולחברה הבת חשיפה בסכום חריגת האשראי כלפי צדדים שלישיים. החברה בוחנת את ההשלכות של האירוע ובשלב זה אינה יכולה להעריך אם צפוי להיגרם לה נזק כתוצאה ממנו ומה עלול להיות היקפו".

החברה אמורה לגבות את הכסף מהלקוחות, אך הסכום הגבוה מעמיד בסימן שאלה את יכולת הגבייה. בנוסף, החברה פועלת מול חברת הביטוח שלה ובודקת האם מקרה שכזה מכוסה. אולם, מאחר ומדובר בפעילות שוטפת של החברה, ספק רב אם הביטוח יכסה אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker