המשבר במגזר השלישי עוד לפנינו

פילנתרופיה

ירון קידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ירון קידר

>> בתקופת החגים חילקו עמותות וארגונים ללא כוונת רווח מאות אלפי סלי מזון לנזקקים ברחבי המדינה. סיוע זה לנזקקים אינו אלא קצה הקרחון של היקף השירותים החברתיים המסופקים על ידי ארגוני המגזר השלישי בצד המדינה ולעתים רבות במקומה.

ואולם בשלוש השנים האחרונות נפגעו באורח משמעותי הכנסות הארגונים מתרומות מחו"ל. גרמו לכך בעיקר שחיקת שער הדולר לשפל חסר תקדים והפגיעה ביכולתם וברצונם של תורמים רבים לתרום בהיקפים שעשו קודם לכן. ככל שהעמיק המשבר הכלכלי שהחל ב-2008, גם קרנות פילנתרופיות איבדו את נכסיהן והכנסותיהן. מכה נוספת הסבה פרשת מיידוף, שפגעה באורח אנוש בקרנות רבות, וחמור מכך, עירערה את אמון הציבור והרתיעה אותו מלשים את מבטחו בקרנות, ובכללן בקרנות פילנתרופיות.

מעבר לכל הגורמים האמורים, יש להתבונן בעיניים פקוחות בנטיית הדור החדש של פילנתרופים יהודים בעולם לבחור לתרום למטרות ציבוריות של "תיקון עולם", כגון מאבק ברעב, איכות סביבה, פיתוח תרופות למחלות קשות ונושאים גלובליים נוספים, ולהתרחק מהתרומה המסורתית לישראל ולארגונים ישראליים, שאיפיינה את דור הוריהם והורי הוריהם.

גורמים אלה, יחד עם השפעת המשבר הכלכלי על כלכלת ישראל ועל התורמים בישראל, הביאו לירידה משמעותית בהכנסות הארגונים ולפגיעה ביכולתם לספק את השירותים לאוכלוסיות היעד שלהם. ב-2010 רווחה התחושה כי המשבר הכלכלי מאחורינו וכי פני המשק העולמי והישראלי כלפי מעלה.

אלא שהלך רוח זה זועזע בתקופה האחרונה עם הפרסומים על קשיי הכלכלה האמריקאית וההתבטאויות הקשות של ראשי המשק האמריקאי באשר לחוסנו ויכולתו לצאת מהמיתון שבו הוא שרוי. לכך מצטרפים נתונים קשים על ארגוני המגזר השלישי בארה"ב בחמשת החודשים הראשונים של 2010, שכעשירית מהם דיווחו על סכנת סגירה עקב מצבם הפיננסי הקשה. מסקר שערך ארגון גיידסטאר ארה"ב בקרב כ-7,000 ארגונים ללא כוונת רווח בארה"ב, התברר כי הכנסותיהם של הארגונים בחמשת החודשים הראשונים של 2010 ירדו באופן משמעותי בהשוואה לתקופה מקבילה ב-2009, שאף היא היתה שנה קשה ביותר.

ניתוח הנתונים שהתקבלו מהסקר מעלה כי חלו ירידות בהכנסות מכלל הערוצים - תרומות מפרטים, תרומות מתאגידים וקרנות וגם במידה פחותה בתמיכה ממשלתית. לעומת זאת, ארגונים רבים דיווחו על עלייה בדרישה לשירותיהם, כמצופה במצב כלכלי זה, אך על חוסר יכולת לספק את המבוקש. כשליש מהארגונים דיווחו על ירידה בתקציביהם ועל צמצום פעילותם. הנתון המעודד היחיד שעלה מהסקר היה הדיווח על העלייה במספר המתנדבים, שאפיינה חלק גדול מהארגונים.

נתונים אלה צריכים להדליק נורות אזהרה רבות בארגוני המגזר השלישי בישראל, שכן הארגונים הישראליים ניזונים מאותם מקורות מימון של הארגונים האמריקאיים הכלולים בסקר, וחלק לא מבוטל מהארגונים אף ממומן על ידי אותם ארגונים אמריקאיים.

אין ספק כי המשבר הכלכלי המתמשך בארה"ב עתיד להשפיע על כל המגזרים בישראל ואף, ואולי במיוחד, על המגזר השלישי. על ראשי הארגונים להיערך לכך שהירידה בתרומות מחו"ל ובמיוחד מארה"ב תהפוך לעובדה קבועה ועליהם להקדיש מאמצים בכמה כיוונים: פיתוח של הפילנתרופיה הפרטית והתאגידית בישראל; פיתוח ערוצי פילנתרופיה מחוץ לארה"ב; יצירת שותפויות בין מגזריות; ויצירת מקורות הכנסה עצמאיים.

כל אחד מהערוצים האלה דורש משאבי פיתוח וחשיבה מחודשת תוך שבירת מוסכמות רבות שנים, אך הם מחויבי המציאות לארגונים חפצי החיים, שכן העתיד כבר כאן ואין הוא צבוע בירוק.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין בוגט-קידר ולשעבר רשם העמותות

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker