רשות המים פירסמה מכרז לתכנון מתקן התפלה בגליל

בלעדי מתקן ההתפלה, שיוקם על שטח של כ-100 דונם בגליל המערבי סמוך לקיבוצי מישור החוף הצפוני, יספק 50 מיליון מ"ק מים בשנה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

<< מתקן ההתפלה הראשון בצפון יוצא לדרך: רשות המים פירסמה בשבוע שעבר מכרז לתכנון הסטטוטורי של מתקן התפלה בגליל המערבי.

רשות המים מקדמת מזה שנתיים מתקן התפלה באזור - לאחר שמכרז קודם להקמת מתקן התפלה בקיבוץ שמרת בוטל בתחילת העשור. עד כה בחנה הרשות חמישה מתחמים פוטנציאליים למיקום המתקן, בהם קרקעות קיבוצי שמרת ולוחמי הגטאות, הקרקעות החקלאיות סמוך לבוסתן הגליל (מערבית למחנה שרגא) וכן מתחם חצרות יסף - האתר המועדף על הרשות, שהמשרד להגנת הסביבה מתנגד להקמת המתקן בו. משרד התכנון שייבחר יידרש להצביע על האתר האופטימלי. לפי הערכות, תכנון הפרויקט יימשך שנתיים לפחות.

בחברה להגנת הטבע הביעו בשבוע שעבר תמיכה בהקמת המתקן, וציינו כי המים שיפיק יוכלו לשמש מקור לשיפור מצבם של נחלי הגליל המערבי בכלל, ונחל בצת בפרט, שהתייבש בשנים האחרונות כתוצאה משאיבות יתר והתייבש לחלוטין. זאת, מאחר שהמים המותפלים יוכלו למנוע את הצורך בשאיבה ממי המעיינות המזינים את הנחלים. לפי החברה להגנת הטבע, "את השבת המים לנחל בצת יש לבצע באופן מיידי, בלי תלות בהקמת מתקן ההתפלה, אך אין לנו ספק כי המתקן יוכל לסייע לקיום שפיעה טבעית לנחל בצת ולנחלים נוספים בגליל". בחברה הדגישו כי יש להקים את המתקן באתר מוסכם, שימנע פגיעה בערכי הטבע הייחודיים בגליל המערבי ונזק לסביבה הימית שמול חופי הגליל, בעקבות הרכז של מתקן ההתפלה - המלחים שנותרים לאחר התפלת המים.

לפני כחודשיים פורסם ב-TheMarker כי רשות המים הציעה למקורות לוותר על הפרויקט המוקפא שלה להקמת מתקן ההתפלה באשדוד, בתמורה להקמת מתקן ההתפלה המתוכנן בגליל המערבי בפטור ממכרז. מקורות דחתה את ההצעה.

בישראל פועלים כיום שלושה מתקני התפלה - באשקלון, בפלמחים ובחדרה. מתקן התפלה נוסף עתיד להיבנות באזור שורק. הפרויקט להקמת מתקן ההתפלה החמישי של חברת מקורות ייזום באשדוד מוקפא מתחילת השנה, בעקבות מחלוקת על המחיר שבו תרכוש המדינה ממקורות את המים המותפלים. עתידו של מתקן זה תלוי גם בתוצאות עתירה שהוגשה נגד תוצאות המכרז שניהלה מקורות להקמתו. פסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים בעתירה משתהה זה יותר מחודש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker