"השוק ימשיך לדמם עד שיונף דגל לבן"

האנליסטים מסרבים להתרגש מהמפולת בשווקים, ומעריכים כי מדובר בתיקון ■ הראל פיננסים: "כל משקיע צריך להישאר באזור הנוחות שלו; טרם מדובר באיתות להיכנס לשוק עבור מי שלא היה בו" ■ לאומי שוקי הון: "עלייה קלה באינפלציה לא בהכרח רעה לחברות שימכרו מוצרים במחירים גבוהים יותר"

אסא ששון
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מסך הטוקיו המציג ירידו בבורסת טוקיו
צילום: TORU HANAI/רויטרס

שוקי ההון בעולם קורסים, ואיתם גם הבורסה בת"א שפתחה את המסחר בירידות חדות של כ-3%. עם זאת, לקראת שעות הצהריים חלה התמתנות קלה בירידות, ומדדי ת"א 35 ות"א 90 עברו לירידות של כ-1.5%. סימן השאלה העיקרי המרחף כעת מעל השווקים היא התנהלותו של נגיד הבנק הפדרלי החדש, ג'רום פאוול, שנכנס לתפקידו אתמול - והאם יעלה את הריבית בארה"ב כבר בחודש הבא. זאת, מתוך חשש המשקיעים כי ריביות גבוהות ייצרו אלטרנטיבה ראויה לשוק המניות, בדמות נכסים נטולי סיכון.

מור בית השקעות

''שוק המניות האמריקאי נשאר מעניין להשקעה בטווח הארוך''

יוטב קוסטיקה, כלכלן ראשי במור בית השקעות: "ירידות השערים החדות הן, להערכתנו, תיקון בלבד, ולא שינוי מגמה. אין תשובה חד־משמעית כמה זמן יימשכו המימושים, אך צריך לזכור שאין שינוי לרעה במצב הכלכלה העולמית. נהפוך הוא. הירידות נבעו דווקא מנתונים חיוביים, ואלה מעלים את החשש להעלאות ריבית מהירות מהתחזיות. בתקופה כזאת צריך להתנהג באופן שקול ולא לבצע שינויים מהירים.

יוטב קוסטיקהצילום: בועז צרפתי

"אם האינפלציה תמשיך להרים ראש, הדבר עשוי להוביל לעלייה נוספת בתשואות הארוכות, שכבר זינקו גם כך מתחילת השנה. זינוק חד מדי בתשואות עלול לפגוע בכלכלה האמריקאית, ואנו מעריכים כי היא תקשה על שוק המניות. אלטרנטיבת ההשקעה באג"ח לשנתיים של ארה"ב מספקת תשואה של 2.1%, שגבוהה מתשואת הדיווידנד הצפויה של מדד S&P 500.

"למרות זאת, אנו מעריכים ששוק המניות האמריקאי נשאר מעניין להשקעה בטווח הארוך, שכן התשואות עלו בעיקר על רקע סיבות טובות, כגון נתוני מקרו, דו"ח תעסוקה, ואישור רפורמת המס, שיתמכו ברווחי הפירמות בעתיד".

פסגות

"הנתונים הכלכליים חזקים — זהו רק תיקון"

גיא בית אור, מנהל מחלקת מקרו בפסגות: "בדרך כלל, שוק דובי אינו מגיע ללא תחזית לשפל כלכלי או למשבר כלכלי. למעשה, המצב כיום הפוך. דו"ח התעסוקה האמריקאי מיום שישי הוא חזק ועוזר למשקיעים להפנים שאולי האינפלציה הגבוהה נמצאת מעבר לפינה — בשל זירוז אפשרי במתווה העלאות הריבית. תמחור מחדש של מתווה הריבית הוביל לקפיצת תשואות חדה, וזו היתה חייבת להוביל לתמחור מחדש של נכסי הסיכון — דבר שהוביל לנפילות בשווקים.

גיא בית אור צילום: ללא קרדיט

"כשהתיקון בשווקים ייגמר, ניוותר עם הנתונים הכלכליים החזקים האלה: המדדים של מנהלי הרכש בשיא של שנים בכל העולם; הצמיחה והסחר העולמי גדלים בקצב מהיר ושיעורי האבטלה יורדים; מחירי הנפט התייצבו ברמות המאפשרות לחברות להיות רווחיות, אך גם להגדיל השקעה; רפורמת המס בארה"ב תומכת ברווחיות החברות ומפנה הכנסה פנויה לאזרחים. כלומר, הסביבה הכלכלית בעולם חזקה, כך שמחירי המניות ימשיכו להיתמך בעלייה ברווחיות החברות. כל עוד המיתון לא מעבר לפינה, המגמה החיובית בשווקים תימשך. זהו תיקון אלים, אבל רק תיקון".

לאומי שוקי הון

"כבר מתחילים לראות את חזרת התיאבון לסיכון"

ליאור פאוסט, מנהל מסחר מט"ח בלאומי שוקי הון: "בדרך כלל שוק דובי מגיע עם מיתון בכלכלה. מיתון בכלכלה האמריקאית אינו נראה כרגע באופק, ולכן נשארת שאלת האינפלציה. גם כאן איננו צופים קפיצת מדרגה משמעותית. שוק המט"ח, שפועל 24 שעות ביממה, מספק תמונה ברורה יותר למתרחש בשווקים בכל רגע, ובו לעתים נראו באופן ברור מכירות של דולרים מול השקל, והתחזקות של היורו מול הדולר. כלומר, הריצה לחוף המבטחים בדמות הדולר נבלמה — ועמה חזר התיאבון לסיכון של המשקיעים.

ליאור פאוסטצילום: לאומי שוקי הון

"המפתחות נמצאים בידיים של הנגיד החדש של הפדרל ריזרב, ג'רום פאואל. אם אמירותיו יסתמנו כאינדיקציה לירידה מהעלאת הריבית הצפויה בחודש הבא, שאותה תמחר השוק בסבירות של 90%, אנחת הרווחה בבורסות תהיה מהירה. הדרך השנייה תהיה לאותת שהפדרל ריזרב הוא בעל הבית — ושהוא מוטרד מהבועות בשוקי הנכסים, ולכן נכון להעלות ריבית. במצב כזה הירידות יימשכו. זוהי שעת מבחן לעצמאות של הבנק, ולכן המתח בשווקים גדול. עם זאת, המצב לא כל כך נורא, וכאמור, כבר מתחילים לזהות אינדיקציות של חזרה לשווקים".

הראל

"שוק המניות עדיין אטרקטיבי — אבל התנודתיות השנה תהיה גבוהה"

אורי רבינוביץ', מנהל השקעות בהראל פיננסים: "הירידות החדות בשווקים הן התנהלות הגיונית לאחר התשואות הגבוהות של השנים האחרונות. איננו יודעים להגיד אם מדובר בזבנג וגמרנו — אך המלצתנו היא שמי שלא היה עד היום בשוק המניות, שלא ייכנס אליו עכשיו. כל משקיע צריך להישאר באזור הנוחות שלו.

אורי רבינוביץ'צילום: אייל טואג

"שוק המניות עדיין אטרקטיבי, במיוחד לאור העבודה שהפירמות מרוויחות יפה כפי שעולה מעונת הדו"חות בארה"ב, עם גידול של כ–15% ברווחיהן. לאחר שב–2017 התנודתיות בשווקים היתה אפסית, השנה נחווה תנודתיות גבוהה יותר.

"אנחנו עדיין בשוק חיובי עם ריביות נמוכות. באופן כללי, בשנה שעברה כמעט שלא היתה תנודתיות בשווקים, והשנה תהיה תנודתיות גבוהה. בשורה החתונה, שוק המניות הוא המקום להיות בו כדי ליהנות מהצמיחה בעולם, אבל אנשים צריכים להישאר איפה שהיו קודם מבחינת החשיפה לסיכון. בדרך כלל, מבחינה היסטורית, אלה סיטואציות שבהן לא נכון לעשות תנועות קיצוניות".

מיטב דש

"הניסיון מלמד שעדיף לא לקבל החלטות השקעה פזיזות מתוך תחושת לחץ"

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש: "הירידות התרחשו כשברקע עומדת כלכלה עולמית במצב יחסית טוב עם צמיחה מואצת, שמלווה בגידול בהשקעות של המגזר העסקי ושיפור ברווחיות החברות, כפי שמשתקף מעונת הדו"חות הכספיים. לכן, אי אפשר להצביע על שינוי כלכלי אמיתי שאמור לגרום לשווקים ליפול ולשנות מגמה. איננו מזהים סימנים כאלה.

אלכס זבז'ינסקיצילום: ללא קרדיט

"השווקים התרגלו בשנים האחרונות לריבית אפסית, אבל גם את החשש מעליית ריביות צריך לקחת בפרופורציות. הריבית בארה"ב עדיין נמוכה, ובאירופה היא שלילית. עליית תשואות האג"ח אכן מצדיקה מימושים, או קצב עליות נמוך יותר, ובהתאם גישה יותר זהירה של המשקיע, אבל לחלוטין לא מצדיקה נפילות כאלה, בוודאי שלא שינוי כיוון בשווקים.

"האווירה בשווקים בתקופה האחרונה היתה אופטימית למדי, והיא שדחפה אותם לעליות כמעט בלתי פוסקות. כך, האופטימיות המוגזמת היא זו שהובילה לפאניקה ולתגובת היתר שנרשמה בימים האחרונים. מעבר לכך, נראה כי הנפילות החדות שהתרחשו בתוך כמה דקות שלשום בערב, נראו כאילו הונעו על ידי אלגוריתמים ומכונות, מה שמגביר את התנודתיות בשווקים. ככלל, השווקים נוטים להגזים מדי פעם לחיוב או לשלילה, ובדרך כלל לתקן את הסטייה במהירות ובעוצמה.

"ניסיון העבר יכול ללמד אותנו שבתקופות שבהן מופיעה תנודתיות גדולה, ובמיוחד כזו שאין מאחוריה הרעה משמעותית בפעילות הכלכלית, עדיף לא לקבל החלטות השקעה פזיזות מתוך תחושת לחץ. לרוב, המהלכים הללו מתגלים כטעות".

אפסילון

"התיקון עשוי לארוך כשבועיים, אך מגמת העליות במניות עדיין אתנו"

ג'רי קוטישטנו, מנכ"ל קרנות הנאמנות של אפסילון: "לאחר שנה וחצי כמעט ללא מימוש משמעותי, הגיע מימוש מהיר בשווקים, וזהו תסריט סביר לחלוטין. מקורה של התנודה החדה והמשמעותית בשווקים היא בעלייה חדה מדי של התנודתיות ביום אחד, שגררה יציאה מהירה מפוזיציית לונג.

ג'רי קוטישטנוצילום: דקלה בסיסט שפריר

"בעיניים מפוכחות צריך להבין שלא קרה דבר רע שיעיב על השווקים: אין אפילו נתון מקרו רע אחד, וכל הניתוח לגבי השווקים נותר כפי שהיה. תוואי הצמיחה העולמית עולה, הדו"חות הכספיים של החברות טובים, ולכן איננו צופים שינוי מגמה בשווקים. להערכתנו, התיקון הנוכחי יארך שבועיים לפחות, אבל הדבר החכם ביותר שיכול המשקיע לעשות הוא להישאר באותה פוזיציה. אי אפשר לתזמן את השוק ולנסות לסמן את התחתית.

"לגבי האפשרות של הסטת כספים לאיגרות החוב הממשלתיות, שכביכול מציגות כעת תשואות אטרקטיביות, זהו הימור שמשמעותו שהצמיחה בארה"ב לא תימשך, ולדעתי זו טעות. בסופו של דבר, הנתונים הכלכליים ורווחי החברות הם אלה שיכריעו את כיוון השוק, ומגמת העליות בשוקי המניות עדיין אתנו".

אלטשולר שחם

"נוצרה נקודת כניסה טובה יותר לשווקים"

דני ירדני, סמנכ"ל השקעות באלטשולר שחם: "זהו אירוע מקומי וזמני בלבד, ולא נראה שיתפתח לרמות קיצוניות. כסף רב נכנס באחרונה לשווקים, ואותו כסף גם נבהל מההתרחשויות האחרונות — ומכאן הירידות המהירות והאגרסיביות. זו התנהלות של שוק.

דני ירדניצילום: עופר וקנין

"ההנחה שלנו היא שהריביות אכן יעלו, ואם הפדרל ריזרב יעמוד בכל מה שאמר — הריבית בארה"ב תגיע לכ–2.25%–2.5%. זהו מרחק רב מרמות של 4%–5% כמו בערב המשבר הכלכלי ב–2008.

"עבור המשקיעים זהו לא הזמן להיכנס לפאניקה. הסיכון שכל משקיע הביא בחשבון לפני הנפילות אינו צריך להשתנות אחריהן. אם יופיע לפתע איזה ברבור שחור שיגרום לשינוי תמונת המציאות — נצטרך לחשב מסלול מחדש. גם ריצת המשקיעים אל עבר אג"ח ממשלתיות, אם אכן תקרה, תגרור עליית מחירים וירידה של התשואות שלהן — דבר טוב לשוקי המניות. איננו מקטינים את החשיפה המנייתית שלנו. אם כבר, הנפילות האלה מייצרות נקודת כניסה טובה יותר לשווקים".

אופנהיימר

"הירידות נבעו מפעילות רובוטים ולא מאכזבה של המשקיעים"

סרגיי וסצ'ונוק, הכלכלן הראשי של אופנהיימר: "הפאניקה בשווקים הפיננסיים מגיעה בניגוד לנתונים הפונדמנטליים בכלכלה האמריקאית והגלובלית וברווחיות החברות, שממשיכה להפגין שיפור עוצמתי בעונת הדו"חות הנוכחית. גם עלייה פתאומית בתשואות אג"ח ארה"ב, המלווה בתהליכי היחלשות הדולר האמריקאי, הם גורמים תומכים עבור מרבית הסקטורים של שוק המניות האמריקאי, במיוחד עבור ענפי הפיננסים, האנרגיה והסחורות. באופן מפתיע, הם אלה שירדו בחדות ביומיים האחרונים.

סרגיי וסצ'ונוקצילום: תמר מצפי

"כשנראה הירידות הגיעו מפעילות מכונות, ולא בהכרח מאכזבה של משקיעים. אנחנו מאמינים כי הירידות בשווקים הן הזדמנות השקעה אטרקטיבית. בנוגע לעלייה בתשואות, ההיסטוריה מוכיחה כי דווקא בתקופות עלייה של תשואות אג"ח ושל ריבית הציג שוק המניות ביצועים חזקים, במיוחד כשהעלייה בתשואות הגיעה מרמה נמוכה.

"הירידות הן הזדמנות עבור משקיעים שהתקשו לעכל את העליות החדות של החודשים האחרונים ושמרו מרחק. הזדמנויות אלה נוצרו הן בשוקי המניות הגלובליים והן בקרב המניות הישראליות, שנהנות ממומנטום עסקי משתפר.

"לאחר ירידה של כ–10% במדדים המובילים בעולם, נראה כי במהלך המסחר בשוקי אסיה חלה התייצבות מסויימת, והמשקיעים אמורים לחזור לשוק בנימה אופטימית יותר. עוצמת הירידות של היממה האחרונה היתה דומה כמעט בכל הסקטורים, ללא קשר לאופי הפעילות, מצב המחזק את ההערכה כי זוהי פעילות ממוחשבת, ולאו דווקא בבריחת המשקיעים השקולים משוק המניות. הדבר יתמוך בהתאוששות השווקים לאחר גל הירידות האחרון, שהביא את שוק המניות לרמות אטרקטיביות יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker