העמותות באור השמש

המגזר השלישי

ירון קידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ירון קידר

>> באחרונה עלה לאוויר אתר גיידסטאר ישראל, שמאפשר לציבור לעיין באופן מקוון בפרטיהן של 27 אלף העמותות הקיימות ופועלות בישראל.

הדעה השלילית על התחום התחזקה סביב פרשות שבהן נעשה שימוש בלתי ראוי בעמותות לצרכים אישיים או פוליטיים. בניסיון להתמודד עם אווירה זו הוחלט לקדם רעיון של שקיפות מקסימלית, שתאפשר לציבור לבחור באופן מושכל את העמותה שאליה יתרום מזמנו ומכספו; ולעמותות להציג את פעילותן בפני הציבור. המטרה של מהלך זה היתה אמורה להיות בסופו של יום חיזוק מעמדן של העמותות והסרת הצללים המרחפים מעליהן, וכתוצאה מכך הגברת הנתינה של הציבור לעמותות הפועלות למען מטרות ציבוריות.

האתר אמור לענות על יעדים אלה, כאשר בלחיצת מקש ניתן יהיה לברר את מלוא הפרטים על הארגון שמבקש את כספנו או זמננו, ולעיין בדו"חות הכספיים של אותו ארגון, או ברשימת מקבלי השכר בעמותה, האופן שבו היא משתמשת בכספיה, חבריה ועובדיה. בד בבד, באמצעות האתר ניתן יהיה לקבל תמונה לגבי הארגון מתוך המידע שהוא מבקש להציג לציבור באופן ישיר, וזאת במטרה לייצר עבור הארגונים חלון ראווה להצגת פעילותם ולסייע להם בקידום מטרותיהם ובפעילותם מול תורמים ומתנדבים.

בעתיד אמור האתר להציג נתונים נוספים, ולכלול אפשרויות חיפוש והצלבה מתקדמות שישרתו את הציבור, הממשלה והרשויות שונות, הקרנות, פילנתרופים ואף את האקדמיה. כך תיהפך השקיפות לנגישה וזמינה בכל עת, וניתן יהיה להסיר חלק ניכר מחששות הציבור לגבי הארגונים ולגבי הייעוד של התרומות.

בעת הכנת תוכנית העבודה להקמת המיזם נבחנו שלוש אלטרנטיבות: הפעלה על ידי חברה חיצונית, כפי שנעשה בארה"ב; הפעלה באמצעות המדינה באופן בלעדי; והפעלה בדרך של שותפות לממשלה ולארגוני החברה האזרחית, בהתאם למודל הבריטי. הקונצפט שאליו שאפנו מתחילת הדרך היה של מיזם משותף בין הממשלה לארגוני החברה האזרחית, כחלק מתפישה של שותפות בין המדינה לחברה האזרחית.

המיזם החדשני הוא צעד היסטורי בהתפתחות המגזר השלישי בישראל, שיביא לפריחה וללבלוב של הארגונים החברתיים הראויים, שמהווים את לבה ונשמתה של החברה הישראלית.

הכותב הוא שותף במשרד עורכי הדין בוגט קידר, הוא מיוזמי אתר גיידסטאר ובעבר היה רשם העמותות

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker