ירושה בעייתית ללוזון: רשות ני"ע פתחה בהליך אכיפה מינהלי מול דורי בנייה

קבוצת לוזון דיווחה כי הרשות החלה בהליך אכיפה מול דורי בנייה שבשליטתה, בשל סטיות מהותיות בדו"חות הכספיים של דורי ב-2014 ■ העונש עשוי להיות קנס שיכול להגיע ל-5 מיליון שקל

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מגדלי יו בתל אביב
מגדלי YOO בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

רכישת דורי בנייה על ידי עמוס לוזון בתחילת 2016 בוצעה אמנם בנזיד עדשים, אך עשויה כעת להעיב על החברה שבשליטתו. הקבוצה, שרכשה את דורי מידי גזית גלוב תמורת 9.3 מיליון שקל בלבד, תיאלץ להתמודד בקרוב עם הליך אכיפה מינהלי שפתחה רשות ניירות ערך מול החברה הנרכשת, בשל סטיות מהותיות בדו"חות הכספיים של דורי לרבעון השני של 2014. אף שהעבירות, אם בוצעו, נעשו על ידי נושאי משרה בדורי – קבוצת לוזון היא נושאת האחריות כעת, בשל היותה הבעלים של החברה.

הרשות החליטה לפתוח בהליך האכיפה המינהלי כבר בתחילת 2018, אז בשל בעיה טכנית לקבוצת לוזון נודע על כך רק לאחרונה – והיא דיווחה על הנושא היום. בדו"חות האמורים, ביצעה דורי בנייה, הפועלת בישראל, בדיקה כוללת של אומדני העלויות וההכנסות הצפויות בפרויקטים שונים שלה, וכתוצאה ממנה נמצאו סטיות מהותיות באומדני העלויות וההכנסות הצפויות של הפרויקטים. לכאורה, דורי ביצעה שש הפרות של חוקי הרשות.

במקרים של אכיפה מינהלית, עונשי הרשות עשויים להיות קנסות של עד 5 מיליון שקל עבור חברות, ועד מיליון שקל עבור אנשים פרטיים, שכיהנו כנושאי משרה בדורי. אלו עלולים גם לסבול מנטילת רשיונות על ידי הרשות. קבוצת לוזון ציינה כי היא לומדת את כתב הטענות והיא תכין, באמצעות יועציה המשפטיים, את כתב טענותיה בתשובה להליך.

חברת גזית גלוב רכשה ב-2007 חלק מדורי בנייה, והשלימה את השתלטותה עליה ב-2011 תמורת כ-265 מיליון שקל. עד תחילת 2016 הזרימה גזית לדורי לא פחות מ–750 מיליון שקל, כשהאחרונה רשמה ב-2014 הוצאות ענק בלתי־צפויות. הסתבכותה של החברה הפילה את מניית גזית גלוב באותה תקופה, דבר שהביא את בעל השליטה בגזית, חיים כצמן, למכור את חברת הבנייה לעמוס לוזון במחיר נוח במיוחד.

כיום עוסקת קבוצת לוזון, שבשליטת עמוס לוזון (63%) בארבעה תחומים - ייזום נדל"ן בישראל, קבלנות בניין, ייזום נדל"ן בפולין באמצעות החברה הבת (67%) רונסון, ובתחום האנרגיה (החזקה של כ–9.3% בתחנת הכוח דוראד).

מאז רכישת דורי בתחילת 2016 ועד היום זינקה מניית לוזון במאות אחוזים, אך מאז השיא אליו הגיעה בתחילת השנה שעברה צנח שווייה בכ-40%. החברה נסחרת כיום לפי שווי של 163 מיליון שקל, לאחר שנחלשה מתחילת השנה בכ-3%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker